ساندویچ پانل پشم سنگ یک ساختار سبک و مرکب است که از دو طرف به دو لایه محدود شده و در وسط یک لایه عایق قرار دارد که ماده عایق می‌بایست بسیار نرم و سبک و دارای خواص فیزیکی خاص باشد. ساندویچ پانل پشم سنگ‌ به دو گروه سقفی و دیواری تقسیم می‌شوند و جایگزین بسیار مناسبی برای دیوارها و تیغه‌های آجری و سفالی می‌باشند.

ساندویچ پانل پشم سنگ چیست؟

عایق به کار رفته در این پانل ها الیاف پشم سنگ است،پشم سنگ با دارا بودن نقطه ذوب معادل 1300 بسیار مقاوم است و ضریب انتقال حرارتی کمی هم دارد مهم ترین ویژگی این پانل ها ضد حریق بودن آن هاست درجه ضدحریق بودن ساندویچ پانل پشم سنگ از پلی یورتان PIRهم بالاتر است به همین دلیل برای مصارف خاص صنعتی  مانند گرم خانه ها، کوره های پخت مورد استفاده قرار می گیرد.

ساندویچ پانل پشم سنگ نیز همانند پلی یورتان محیط نامناسبی برای رشد و نمو انواع قارچ‌ها و میکروب‌ها و باکتری‌ها می‌باشد. دانسیته استاندارد پشم سنگ در تولید ساندویچ پانل آن ۱۰۰-۱۱۰ کیلوگرم بر متر مکعب می‌باشد. استفاده از ساندویچ پانل عایق پشم سنگ مستلزم هزینه‌های بیشتری نسبت به عایق‌های دیگر است و آن نیز به دلیل خاصیت و امتیازهای بیشتر آن نسبت به سایر مواد مذکور می‌باشد.

به طور مثال از خاصیت پشم سنگ به دلیل فشردگی و مقاومت بالای آن می‌توان در صنایع نظامی و دفاعی استفاده کرد . ساخت ساختمان‌هایی با کاربری امنیتی  و کانکس‌های ضد گلوله نمونه‌ای از کاربردهای ساندویچ پانل پشم سنگ با عایق پشم سنگ می‌باشد.

ساندویچ پانل پشم سنگ (rock wool) عایقی بسیار قوی‌تر و مقاوم‌تر در برابر سرما و گرما و رطوبت نسبت به ساندویچ پانل پلی یورتان و ساندویچ پانل پلی استایرن است. ویژگی و خصوصیت بارز آن نسبت به دیگر عایق‌ها مقاومت بالای آن در برابر آتش سوزی است. این پانل از ترکیب الیاف‌های معدنی بدست می‌آید و ماده اولیه آن در تولید پشم سنگ، سنگ بازالت (جزء سنگ‌های آذرین) است.

درباره پشم سنگ:

پشم سنگ ساختاری بسیار سبک است که از سنگ بازالت (سنگ های اذرین که نتیجه فعالیت اتشفشانی است)تشکیل شده است. این عایق حرارتی و صوتی تحمل دمای 750+ درجه و 30- درجه سانتیگراد را دارد  و نقطه ذوب ان 1300 دجه سانتیگراد است.

فواید پشم سنگ:

پشم سنگ نمی سوزد مهمترین ویژگی این عایق این است که دمای ذوب ان 1300 درجه سانتی گراد است که بسیار بالاست و از این بابت دارای امنیت ویژه ای در مقابل مواد اتش زا است.

سازه های فلزی در هنگام سعله ور شدن داغ میشوند و فرو میریزند اما میتوان با پشم سنگ مانع شعله ور شدن این سازه های فلزی شد

در برابر حشرات مقاوم است این عایق محیط بسیار نامناسبی برای رشد حشرات و باکتری هاست .

میتوان گفت در بین تمام عایق های تولید شده تا کنون بی ضرر ترین عایق است

دارای ضریب انتقال حرارتی بسیار پایین است

قدرت عایقی ان 33 برابر بتن و 22 برابر اجر است

برتری های ساندویچ پانل پشم سنگ ها نسبت به مصالح سنتی:

• سرعت حمل و نقل و سهولت نصب در ارتفاع
• مقاومت زياد در برابر نيروهاي برشي ناشي از زلزله
• عايق حرارتی، عايق رطوبت و عايق صوتي
• دستيابی به فضای مفيد بيشتر به علت ضخامت ناچيز ساندويچ پانل ها
• صرفه جويی در هزينه پی سازی و اسکلت ساختمان های بلند به دليل وزن اندک سقف و ديوار از ساندويچ پانل ها
• صرفه جويی در هزينه های سرمايش و گرمايش ساختمان به دليل جلوگيری از تبادل سرما و گرما و در نتيجه صرف انرژی کمتر
• غیر قابل اشتعال
• عدم نیاز به قالب بندی
• قابلیت شستشو
• مناسب برای تمامی اقلیم ها
• محافظ محیط زیست

مضرات پشم سنگ:
هنوز اطلاع دقیقی از میزان تاثیرات منفی این عایق بر بدن انسان وجود ندارد ولی این ماده میتواند به تدریج باعث خارش پوست ، سوزش چشم و حساسیت گردد. اما در مقابل پشم شیشه به تدریج از مضرات کمتری برخوردار است. بهتر است در نصب این ساندویچ پانل از ماسک و عینک و دستکش استفاده شود.

کاربرد های ساندویچ پانل پشم سنگ:

از جمله کاربردهای ساندویچ پانل پشم سنگ میتوان به صنایع پالایشگاهی ، نیروگاهی ، صنایع غذایی ، ساختمان ، تاسیسات ، گلخانه های هیدروپونیک اشاره کرد در آخر هم میتوان به این نکته مهم اشاره کرد که ساندویچ پانل پشم سنگ قابلیت بازگشت به محیط زیست  را دارد و به دلیل کانی و معدنی بودن آن قابلیت تجزیه و برگشت به اکوسیستم را دارد.