ساندویچ پانل یکی از مدرن ترین سازه های ساختمانی است .در دنیای امروز ما ،با توجه به افزایش قابل توجه جمعیت وپیشرفت روز افزون علم وتکنولوژی درهمه ی عرصه های صنعت ،ساختمان سازی نیز متحول شده است.بنابراین به کارگیری ابزار ومصالح جدید  برای ساخت سرپناه هایی باکاربری وکیفیت بهتریکی از ضرورت های این صنعت تلقی می شود .

زیرا در جهان مدرنی که ما در آن زندگی می کنیم زمان ومنابع همواره محدود است وباید از آن به بهترین شکل ممکن بهره ببریم .

ساندویچ پانل محصول جدیدی است که به همین منظور ساخته شده و در سازه های نوین وپیش ساخته به کار می رود .در واقع این پانل ها جایگزین مناسبی برای مصالح قدیمی هستند.

درگذشته انسان برای ساخت سرپناه از موادی مانند:چوب ،خشت،گل،ساروج ،آهک وسیمان استفاده می کرد که کارایی کافی را نداشتند وباعث اتلاف وقت ،سرمایه وبه هدر رفتن منابع طبیعی می شدند.بنابراین مهندسان ونخبگان صنعت ساختمان سازی با استفاده از تکنولوژی های روز دنیا دست به ابداع سازه ای پر کاربردبه نام ساندویچ پانل زدند وبا ساخت دیوارها وسقف های پیش ساخته ای که دارای استحکام ومقاومت بالایی بودند توانستندپاسخگوی نیاز امروز بشر در این حوزه باشند .

اما ویژگی عمده ای که باعث شد این سازه ها مورد توجه قرار بگیرند ،سبکی وبرخوردای آن از انعطاف بالا بود.پس به این ترتیب بود که پانل ها به تدریج جایگزین مصالح قدیمی شدند وبه یکی از کاربردی ترین سازه ها در حوزه ی مهندسی تبدیل شدند .

برای مشاوره رایگان یا سفارش این محصول، باما تماس بگیرید  09129263457

انواع ساندویچ پانل

1) ساندویچ پانل سقفی

یک مدل از ساندویچ پانل ها است که به نوعی جز مصالح ساختمانی هم محسوب می شود و در جهت پوشش سقف ها کاربرد دارد ساندویچ پانل سقفی از ضخامت 3-4-5-6-8-10  سانتی‌متر با فوم تزریقی پلی یورتان سخت (دانسیته ۲±۴۰) تولید می‌شود. این نوع ساندويچ پانل مقاوم در برابر رشد گیاهان و قارچ‌ها و دارای ضریب هدایت حرارتی پایین می‌باشد.و عرض (cm)116 (مفيد=1/07)،  (مفيد=1)، و طول آن از 2 متر الي 13/6 متر، مطابق با سفارش مشتري).

2) ساندویچ پانل دیواری

نوعی ساندویچ پانل است که با عرضه در چهار مدل مختلف ، حرفی برای گفتن دارد . ساندويچ پانل دیواری  از دو لایه ورق که مابین آن‌ها فوم تزریق شده ساخته می شود و جهت پوشش دیوار استفاده می شود. ساندويچ پانل دیواری برای پوشش دیواره‌های فضاهای صنعتی، سردخانه‌ها، کانکس‌ها، ساختمان‌های پیش ساخته و.. به کار می‌رود. این ساندويچ پانل دارای عرض مفید1/12متر وگستره ضخامت 3-4-5-6-8-10-12.5-15 )

3) ساندویچ پانل سردخانه‌ای

این مدل از پانل ها جهت استفاده در دیوار سرد خانه ها تولید می شود . ساندويچ پانل سردخانه‌ای از ترکیب هسته پلی اورتان بین دو لایه ورق فلزی تشکیل می‌شود. ضخامت تقریبی آن 8 تا 15 سانتی‌مترمی باشد که با توجه به نوع کاربری آن متغیر است. همچنین  به  نوع اورلپ این سازه به شکلی است که کمترین میزان انتقال حرارت را دارد .به همین جهت بهترین گزینه برای ساخت سردخانه های گوناگون، در تمام نقاط جغرافیایی ایران به شمار می رود.

4) ساندویچ پانل اتاق تمیز

اين نوع ازساندويچ پانل هاي ماموت مقاومت بسيار بالايي در برابر خوردگي و پوسيدگي دارند . پانل های اتاق تمیزدر ضخامت هاي 4 الي 6 سانتيمتر با ورق دو رو آلوزينك با ضخامت ورق 0.6 يا 0.7 ميلي متر توليد مي شوند که به دليل صاف بودن سطح آن امكان تجمع ميكروب و باكتري روي سطح آنها به حداقل ممكن مي رسد. به همين دليل براي اتاق عمل بيمارستان، كارخانه‌هاي توليد دارو – واكسن – تجهيزات پزشكي، آزمايشگاه ها و كارگاه‌هاي توليد مواد غذايي مورد استفاده قرار ميگيرند.امت از 4 تا 6 سانتی‌متر است. اين نوع ازساندويچ پانل هاي ماموت مقاومت بسيار بالايي در برابر خوردگي و پوسيدگي دارند . پانل های اتاق تمیزدر ضخامت هاي40،60 الي 6 سانتيمتر با ورق دو رو آلوزينك با ضخامت ورق 0.6 يا 0.7 ميلي متر توليد مي شوند که به دليل صاف بودن سطح آن امكان تجمع ميكروب و باكتري روي سطح آنها به حداقل ممكن مي رسد. به همين دليل این پانل هادر اتاق عمل بيمارستان، كارخانه‌هاي توليد دارو – واكسن – تجهيزات پزشكي، آزمايشگاه ها و كارگاه‌هاي توليد مواد غذايي به کار می روند.

ساندویچ پانل سقفی sanpanel
ساندویچ پانل

معرفی و مشخصات ساندويچ پانل

ساندويچ پانل (Sandwich panel) از دسته محصولات پوششی می باشد که از سه لایه (شامل :دو ورق فولادی و فوم عایق )تشکیل شده است .ساختار پانل ها به گونه ای است که ورق های فولادی در دو طرف سازه وفوم عایق در میان این لایه ها قرار گرفته وحالت ساندویچ را در ذهن تداعی می کند.علت اصلی نام گذاری این محصول نیز به خاطر شبیه بودن آن از جهت لایه بندی به ساندویچ همبرگر  است .جبه دیواره ها و سقف های سبکی  که از سه لایه تشکیل شده اند گفته می شود.که شامل دو لایه ورق که مابین آنها فوم عایق وجود دارد. . علت اصلی نام ساندويچ پانل بخاطر شبیه بودن آن از لحاظ لایه بندی به ساندویچ های همبرگر است . برای تولید ساندويچ پانل از موادی چون پلی اورتان استفاده می شود.
ساندويچ پانل ساختاری مركب و لايه‌ای بسيار سبک است كه از دو لايه ورق با جنس فلز يا غير فلز در طرفين تشكيل شده است. بين اين دو لايه، فوم عايق قرار داده شده است و با پرایمر به دو ورق کناری متصل می‌گردند. فوم عايق فوق در اصل همان هسته اصلی ساختار ساندويچ پانل بوده كه بايد سبک و سخت و با توجه به نياز، می‌تواند خواص فيزيكی خاص و متفاوتی داشته باشد.

مشخصات فنی ساندویچ پانل

ساندويچ پانل موجود در بازار ایران عموما از ورق‌های گالوانیزه و آلوزینک استفاده می کنند.
نوع و ضخامت ورق مورد استفاده : ورق آلوزینک (روی و آلومینیم)، گالوانیزه پیش رنگ شده به ضخامت ۰/4 الی ۰/5 میلیمتر در رنگ‌های متنوع و از نوع سوپر پلی استر کوره‌ای با ضخامت 25 میکرون  رنگ در قسمت بیرون و 7 میکرون پرایمر از داخل در محل اتصال ورق با فوم. (چسبندگی فوم به ورق)

کاربرد های ساندویچ پانل

1-ساخت سوله و ساختمان های صنعتی

2-قابل نصب درکانتینر های حمل و نقل

3- ساخت سرد خانه های ثابت و متحرک .

4- ساخت کانکس های ثابت و متحرک

5-ساخت انبار وسوله

6-قابل استفاده در اتاق های تمیز

ساندویچ پانل  چرا باید از ساندویچ پانل استفاده کنیم ؟

امروزه ما باید ساختمان هایی بسازیم که درای ویژگی های نظیر :مصرف پایین انرژی، عایق های صوتی حرارتی و سازگار با محیط زیست باشند.

این ساختمان ها باید به گونه ای طراحی شوند که در طول عمر خود فقط یک بار فرایند بهینه سازی انرژی را انجام دهند. همچنین اصول مصرف بهینه انرژی به طور کامل در آن رعایت شود .

زیرا یکی از مشکلات اساسی ما در حوزه ی ساختمان سازی کیفیت پایین ساخت و  سیستم های بهینه سازی مصرف انرژی است.

مهم ترین مساله در  بهینه سازی الگوی مصرف، میزان جریان انتقال هوا، گرما، سرما و… می باشد که امکان رعایت آن با مصالح سنتی به هیچ وجه وجود ندارد . اما  مصالح نوین مانند ساندویچ پانل دارای ویژگی هایی نظیر برخورداری از فوم عایق در ساختار خود هستند که به مصرف بهینه انرژی منجر می شود .

این مورد به راحتی قابل کنترل می باشد همچنین هنگام ساخت اولیه محصول در کارخانه ،تمامی موارد استاندارد به دقت رعایت می شود . نظارت بر نصب و اجرای ساندویچ پانل و فرایند عایق سازی سازه نیز در آخرین مرحله توسط متخصصان فنی  صورت می گیرد .

 مقایسه ساندويچ پانل با مصالح ساختمانی سنتی

روش های سنتی ساخت وساز دارای معایب بسیاری بودند از جمله :

گران تمام شدن قیمت نهایی ساختمان :باتوجه به این که مصالح سنتی بدون توجه  به اصل کمبود منابع معدنی وحیاتی ساخته شده بودند قیمت بالایی داشتند . در نتیجه منجر به گران تمام شدن قیمت نهایی ساختمان می شدند .

بالا بودن وزن مرده ساختمان:به کار بردن مصالح سنگینی نظیر :سیمان ،خشت ،گچ و …در بنا به افزایش وزن مرده ساختمان می انجامید .

سرعت پایین در ساخت و ساز:از آنجایی که در گذشته صفر تا صد مصالح توسط کارگران تولید می شد ، ساخت وساز به شدت کند پیش می رفت  .

پایین بودن کیفیت و ایمنی در مقابل حوادث به ویژه زلزله:مصالح قدیمی فاقد استانداردهای ایمنی بودند. به همین دلیل با کوچکترین حادثه ای تخریب می شدند.

هدر دادن بیش از حد انرژی:مواد ومصالحی که در گذشته استفاده می شدند هیچ یک قادر به حفظ دما وانرژی نبودند.

عایق نبودن در مقابل صدا:ساختار سازه های قدیمی به شکلی بود که صدا را به راحتی از درون خود عبور می دادند و آلودگی صوتی را به درون ساختمان منتقل می کردند.

امروزه متخصصین به دنبال ساخت سازه هایی هستند که این موارد درآن لحاظ شده باشد:

پاسخگویی به نیازهای جمعیت در حال رشد و درنتیجه افزایش سرعت ساخت:از آن جایی که پانل ها با توجه به اصل انکار نا پذیر کمبود منابع کره ی زمین طراحی شده اند می توانند به راحتی پاسخگوی نیازهای جمعیت در حال رشد جهان باشند .

سبک سازی:چون ساندویچ پانل از وزن کمتری نسبت به سایر مصالح سنتی برخوردار است ،موجب سبک سازی ساختمان می شود.

کیفیت بالا و در نتیجه افزایش عمر مفید:این پانل ها کیفیت وکارایی قابل توجهی نسبت به مصالح قدیمی دارند. در نتیجه عمر مفید ساختمان را افزایش می دهند .

کاهش هزینه ها:پانل ها معمولا ارزان تر از سازه های دیگر هستند.بنابراین در کاهش هزینه ها نقش مهمی دارند.

بهبود الگوی مصرف انرژی:این پانل ها دارای فوم عایق هستند که انرژی را درون خود حفظ واز اتلاف آن جلوگیری می کند.

سازگاری با محیط زیست و کاهش تاثیرات ناشی از تولید انبوه زباله و نخاله های ساختمانی::ساندویچ پانل های ماموت از مواد اولیه قابل بازیافت تشکیل شده اند .به همین جهت به عنوان مصالح دوست دار طبیعت شناخته می شوند.

بالا بردن ایمنی در مقابل حوادث بویژه زلزله:این سازه ها ازضریب ایمنی بالایی در مقابل حوادث طبیعی به ویژه زلزله برخوردارند.

استفاده ازمواد با کار آیی و انعطاف بالا:پانل ها دارای قابلیت انعطاف پذیری بالا(خمیشی )هستند که همین امر موجب کارایی بالای ساندویچ پانل در صنعت می شود .

ساندویچ پانل های پیشنهادی ما

نظری را ثبت کنید

سه + سه =

بدون دیدگاه