Warning: A non-numeric value encountered in /home/mammut5019/public_html/blog/wp-content/themes/Divi/functions.php on line 5763
انتخاب صفحه

امروزه با رشد علم و فن آوری مهندسین ساختمان سعی بر ساخت ساختمان های ضد زلزله دارند. تیر و ستون های سازه ها را به گونه ای طراحی می نمایند که در برابر نیروی زلزله تا حدی مقامت نماید.

طبق ویژگی سبک بودن ساندویچ پانل ها این مصالح بهترین گزینه جهت اجرای سازه در مناطق زلزه خیز می باشد زیرا وزن کم  این محصول جدید به هنگام وقوع زلزله باعث می شود که خسارات و تلافات جانی ناشی از این حادثه به حداقل برسد. ما در ادامه این مطلب به ویژگی ساختمان های ضد زلزله می پردازیم.

بررسی ویژگی ساختمان های ضد زلزله

 • ساختمان های ضد زلزله ساختمان هایی هستند که در اثر وقوع زلزله خرابی کمتری متوجه آن ها می شود و ضد زلزله بودن یک ساختمان به معنی این نیست که در اثر وقوع زلزله هیچ آسیبی به ساختمان وارد نمی شود.
 • ساختمان هایی که با آجر یا بلوک های بتنی ساخته شده اند به علت وزن بسیار بالایی که دارند از کم ترین مقاومت در برابر زلزله برخوردارند. زمانی که این ساختمان ها در معرض نیروی ناشی از زلزله قرار می گیرند، دیوارها فرو ریخته و سقف ریزش می کند. یک ویژگی ساختمان های ضد زلزله سبک بودن آن ها است.
 • پیشرفت در زمینه ساخت و ساز و اختراع مصالح  وتکنیک های جدید در طراحی ساختمان تأثیر عظیمی بر مقاومت خانه ها در برابر زلزله می گذارد و می تواند مرگ و میر ناشی از زمین لرزه را به شدت کاهش دهد.
 • یک ساختمان ضد زلزله دارای اتصالات صحیحی است که به خوبی توانایی تحمل لرزش های ناشی از زلزله را دارد و دیر تر فرو می ریزد. بنابراین در بیان ویژگی ساختمان های ضد زلزله می توان اتصالات صحیح را نام برد.
 • شکل پذیری مصالح سازنده یک ساختمان باعث می شود که هنگام وارد شدن فشار و وزن بالا به آن دچار شکستگی نشوند و تغییر شکل ندهند. یکی از مصالحی که این ویژگی را به بهترین شکل دارا است ساندویچ پانل است.
 • یک ویژگی ساختمان ضد زلزله نظم ساختمان است به این معنی که توزیع جرم، مقاومت و سختی به گونه ای باشد که هنگام اعمال نیروی زلزله حرکت جانبی آن یکنواخت باشد. سازه ی منظم انرژی زلزله را به صورت یکنواخت در کل ساختمان پخش می کند.
 • یک ویژگی ساختمان های ضد زلزله این است که طبق نقشه اصولی ساخته می شوند و پی ریزی آن ها و همچنین کلیه مراحل ساخت آن ها به خوبی رعایت شده و تحت نظارت یک شخص متخصص می باشد.

ساندویچ پانل ماموت 5019

همین طور که می دانید کشور ما از نظر درصد زلزله خیزی آمار بسیار بالایی دارد. متاسفانه هر چند سال یک بار حادثه ای غم انگیز در کشور ما رخ داده است و باعث وارد آمدن آسیب های زیادی به جان و اموال مردم گردیده است. برای حل این مشکل باید روشی اصولی و پایه ای در ساختمان سازی گرفته شود.

اما این موضوع متعلق به زمانی است که شما می خواهید ساختمانی را از ابتدا بسازید. اگر شما در منزل یا محل کار خود درون ساختمانی ساکن هستید که امکان پیاده سازی اصول استاندارد نیست چه کار باید کرد؟

در ابتدا باید بدانید که ساختمان ضد زلزله وجود ندارد و تنها می بایست ساختمان های سازگار با زلزله ساخت یعنی ساختمان هایی که کمترین آسیب را در هنگام زلزله ببینید. خب قطعا اولین مورد از این راه حل ها استقاده از نقشه اصولی و پی ریزی و ستون بندی محکم برای ساختمان است. مرحله بعدی می تواند استفاده از سقف و دیواره هایی سبک مانند ساندویچ پانل می باشد که در صورت خرابی آسیب کمتری ببیند.

مزایای ساندویچ پانل ها

ساندویچ پانل ها مصالح نوینی هستند که در ساختمان سازی بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. ساندویچ پانل ها مزایای فراوانی دارند که باعث محبوبیت آن ها شده است:

 • سبک وزن هستند
 • دارای اشکال و طرح های متفاوت و پرکاربردی است
 • در برابر رطوبت، صدا برودت هوا عایق هستند
 • در برابر ضربه مقاومند
 • قابلیت تحمل فشار بالایی دارند
 • از نظر اقتصادی مقرون به صرفه هستند
 • ساخت ان ها سریع است
 • ضد زلزله هستند

خاصیت ضد زلزله بودن ساندویچ پانل ناشی از چیست؟

یکی از ویژگی های ساندویچ پانل ها ضد زلزله بودن آن ها است. سبک بودن ساندویچ پانل ها باعث شده درهنگام وقوع زلزله دیرتر بریزند و ضربه های ناشی از زلزله را بهتر تحمل کنند. ساندویچ پانل ها در صورتی که در هنگام زلزله زیر فشار ناشی از اجسام سنگین قرار بگیرند به خوبی می توانند وزن آن را تحمل کنند. ساندویچ پانل ها همچنین دارای انعطاف هستند و در صورتی که تحت فشار بالا قرار بگیرند نمی شکنند و خم می شوند.

همه ی این ویژگی ها باعث شده ساندویچ پانل ها تبدیل به ابزار مناسبی برای ساخت خانه های مقاوم در برابر زلزله شوند و خانه هایی که توسط آن ها ساخته می شود نسبت به خانه هایی که با مصالح سنتی مثل آجر ساخته می شوند ضد زلزله تر باشند.