انتخاب صفحه

اگر برای اولین بار نام ساندویچ پانل را بشنوید، ناخودآگاه ذهن شما به سمت نوعی موادغذایی فست فودی رهنمود می‌شود که همه ما کم و بیش از آن استفاده می کنیم. ولی در واقع ساندویچ پانل (Sandwich panel) که برخی آن را با نام ساندویچ پنل می شناسند، را می‌توان به طرق مختلف تعریف کرد ولی در یک تعریف ساده می‌توان آنرا این‌ گونه بیان نمود:

ساندویج پانل از دو روکش مقاوم و یک لایه عایق میانی تشکیل شده و نوعی مصالح ساختمانی به شمار می آید که دارای ویژگی های همچون وزن سبک ولی درعین‌ حال مقاوم و ضخیم است که از آن برای پوشش سقف و دیوار استفاده می‌شود.

  • در ادامه به موضوع ساندویچ پانل اولین بار در کجا استفاده گردید؟ می پردازیم.

ساندویچ پانل اولین بار در چه سازه هایی استفاده گردید

ساندویچ پانل اولین بار در کجا استفاده گردید؟

استفاده از ساندویچ پانل ها و مصالح پیش ساخته برای اولین بار در سازه های فلزی شکل گرفت. هنگامی که سقف های شیبدار به طور رسمی رواج یافتند این پانل ها به مرور زمان وارد بازار شده و در سوله ها و سالن های تولیدی استفاده شده اند.

قابل ذکر است فناوری مصالح آماده مانند ساندویچ پانل روزبه روز در حال پیشرفت است و استفاده از آنها در حال فراگیر شدن است. از انواع ساندویچ پانل به دلیل داشتن خصوصیات منحصر به فردش جهت ساخت اماکن موقت ، سوله کارگاهی ،انبارها کارخانجات ، بیمارستان های صحرا و کانکس ها استفاده می شود.

مشخصات ساندویچ پانل چیست؟

در تعریف دیگر نیز چنین آمده است که ساندویچ پانل یعنی در اختیار گرفتن علم برای پیشرفت در زمینه مصالح ساختمانی سقفی و دیواری و بناهای پیش‌ ساخته ای همچون کانکس، بیمارستان صحرایی، امداد و نجات، سوله و … هست که در این زمینه به بهبود خدمات‌ رسانی کمک شایسته‌ای می‌ کند.

همانطور که گفتیم به دلیل کاربرد ورق های فلزی و استیلی و همچنین استفاده از لایه عایقی بین دو ورق که معمولاً به‌ صورت ساندویچ میان دو ورق قرار می‌گیرد به آن ساندویچ پانل می‌گویند.  در ساخت فوم عایق میانی ساندویچ پانل از موادی همچون پلی اورتان، پلی استایرن، سنگ، پشم‌شیشه، پشم سنگ و مواد XPS استفاده می‌شود.

برای ساخت ساندویچ پانل از دو ورق یکی در بالا و یکی در پایین که جنس این ورق گالوانیزه، فویل آلومنیوم، آلومینیوم، و کاغذهای کرافت و یا ترکیبی از اینهاست استفاده می‌شود. (با توجه به جایگاه استفاده از ساندویچ پانل ورق های آن متفاوت است).توجه داشته باشید که ورق های ساندویج پانل در رنگ های مختلفی تولید می‌شود.

مشخصات ساندویچ پانل چیست؟

ساندویچ پانل در برابر سرما و گرما مقاوم است به‌ طوری که به هنگام گرما هوا داخل را خنک و در سرما درون را گرم می‌کند. ضخامت ساندویچ پانل ها همراه با طول و عرض و مواد بکار رفته با توجه با کاربرد استفاده آن متفاوت است ضخامت ساندویج پنل ها در حدود 2 تا 25 سانتی متر هست. استفاده از ساندویج پانل وزن سازه مد نظر را در مقایسه با آجر و سیمان حدود پنجاه‌ درصد کاهش می‌دهد.

برای استفاده از ساندویچ پنل به زیرسازی نیازی ندارید سازه های ساندویچ پانل را می‌توانید به طور مستقیم بر روی انواع سازه های فولادی و ساختمانی که اسکلت یا بتن بندی شده‌اند استفاده کنید

انواع ساندویچ پانل بر اساس نوع کاربرد آن ها

به طور کلی می توان گفت که ساندویچ پانل به دو قسم کلی تقسیم می شود که عبارتند از:
1. ساندویچ پانل دیواری: ساندویچ پانل دیواری همان طور که از اسمش پیداست نوعی سازه از پیش ساخته شده است که برای انواع دیوار استفاده می‌شود و جایگزین دیوارهای سنتی می شود.
2. ساندویچ پانل سقفی: ساندویچ پانل سقفی نیز نوعی سازه از پیش طراحی شده است که در سقف مورد استفاده قرار می گیرد.