انتخاب صفحه

نمایندگی ماموت 5019 انواع ساندویچ پانل های سقفی، دیواری، سردخانه ای، اتاق تمیز و .. را تولید می کند. هر کدام از ساندویچ پانل های تولیدی ماموت 5019 جزئیات و ویژگی های منحصر به فردی دارند که باعث می شود موارد کاربرد و استفاده از آن ها متفاوت باشد. در این مقاله به بررسی جزئیات ساندویچ پانل های نمایندگی ماموت 5019 می پردازیم.

تعریف ساندویچ پانل

ساندويچ پانل يا پانل كامپوزيت، قطعه ای متشكل از دو ورق است كه مصالحی از جنسی متفاوت را در برگرفته باشد. این ورق ها نازك هستند و به تنهايی استحكام زيادی ندارند. هسته ساندويچ پانل نيز به تنهايی، جسم سخت و مستحكمي نيست. اما با تركيب اين مصالح، رويه های نازك و مصالح هسته با هم جمع شده و قطعه سبكی بدست می آيد. امروزه از اين نوع پانل ها برای پوشاندن سقف و ديوار ها در بسياری از سازه های صنعتی و تجاری استفاده می شود.

ساندویچ پانل

مصالح تشکیل دهنده ساندویچ پانل

در این بخش قصد داریم مصالح تشکیل دهنده یک پانل ساندویچی که این روزها استفاده های زیادی دارد را توضیح دهیم. ساندويچ پانل های ساختمانی از دو ورق فلزی پيش اندود شده تشكيل شده اند كه يك لایه عايق را در برگرفته اند و در رنگ های مختلفی تولید می شوند. جنس این ورق های فلزی می تواند روی، آلومینیوم و آلوزینک باشد. عایق درونی ساندویچ پانل ها نیز از مواد مختلفی تشکیل شده است که می تواند پشم سنگ، پلی اورتان و یا پلی استایرن باشد.  قبل از پرداختن به جزئیات ساندویچ پانل ها دو نوع اصلی و مهم ساندویچ پانل را بیان می کنیم. این پانل ها یا در سقف به کار می روند یا در دیوار و معروفند به ساندویچ پانل سقفی و ساندویچ پانل دیواری.

انواع ساندویچ پانل

ساندویچ پانل دیواری و جزئیات آن

ساندويچ پانل دیواری به عنوان ديوار و نمای ساختمان ها بكار مي روند. ساندويچ پانل های ديواری را مي توان در دو جهت خواب عمودی يا خواب افقی اجرا نمود. در ساندويچ پانل ديواری، ورق های خارجي فولادی يا آلومينيومی با ضخامت فلز0.5 تا 0.7 ميليمتر هستند. بسته به شكل پروفيل ورق خارجی، و نوع عايق، ضخامت پانل از 40 تا 100 ميليمتر می باشد. حداقل ضخامت پانل معمولا متناسب با عبوردهي گرمايی 0.45 وات بر مترمربع درجه است. هسته های ضخيمتر عملكرد گرمايی بهتری به ارمغان آورده، مقاومت مكانيكی و سختي بيشتری را سبب مي شوند.

ساندویچ پانل سقفی و جزئیات آن

ساندويچ پانل سقفی هم مشخصاتی مانند پانل دیواری دارد. تفاوت عمده این دو پانل در شکل ظاهری آن هاست. پانل های سقفی دارای گام های ذوزنقه ای شکل می باشند زیرا هنگامی که روی همدیگر قرار می گیرند باید به یکدیگر چفت گردند. ویژگی ساندویچ پانل سقفی سبک بودن، مقاومت در برابر زلزله، عایق رطوبتی خوب و .. است.

کاربرد ساندويچ پانل های سقفی پوشش سقف سوله های صنعتی و ورزشی، کانکس های پيش ساخته، ساختمان های ويلايي و سقف کليه ساختمانهای صنعتی و پيش ساخته مي باشد.

درز جانبي ساندویچ پانل های دیواری

جزئيات درز جانبي ساندويچ پانل های ديواری معمولا به صورت شيار و زبانه است كه درزبندهای كارخانه ای در آن جايگذاری شده اند. بنابراين نيازی به درزگيری اين درزها در سايت اجرايي نيست. از این نوع پانل ها در دیواره، فضاهایی چون دیواره فضاهای صنعتی و سردخانه ها استفاده می شود.

عملكرد سازه اي ساندویچ پانل های دیواری

پانل های ديواری معمولا تنها در معرض فشار باد و بار و مكش باد هستند. با اين حال، امكان اعمال بار ضربه ای نيز بايد در نظر گرفته شود. در هر پروژه، مهندس سازه مسئول تعريف و مشخص كردن بارهای باد و فواصل تكيه گاهی پوشش مي باشد. مهندس سازه بايد با ميزان ضريب شكل و ديگر پارامترها مطابق با آيين نامه 519 و ديگر اطلاعات تاييد شده، در معرض بودن ساختمان را جهت تعيين فشارهای موضعی و عمومی باد بكار برد.

«لازم به ذکر است که با توجه به جزئیات ساندویچ پانل های نمایندگی ماموت 5019 می توان تقريبا هر نوع پنجره و روشنایی را درون ساندويچ پانل های ديواری و سقفی اجرا نمود.»