انتخاب صفحه

همواره با شروع فصل سرما در کشور ما و کاهش دمای هوا، همواره بحث صرفه جویی در مصرف انرژی مطرح بوده است. رسانه ملی و کمپین های زیادی برای کاهش مصرف انرژی و جلوگیری از هدر رفت منابع گاز برگزار می گردد. همانطوری که در فصل گرما همین کار برای صرفه جویی در مصرف برق و آب صورت می گیرد.

نکاتی مهمی که در این تبلیغات از سوی مسئولان در نظر گرفته نمی شود آموزش بهینه سازی مصرف انرژی در سازه های مدرن می باشد و در خواست آنان فقط کم تر مصرف کردن انرژی است. این در حالیست که بیشترین میزان مصرف در واحد های صنعتی می باشد که به دو دسته کلی تقسیم می گردند.

دسته اول میزان انرژی که برای راه اندازی آن صنعت و دستگاه های مکانیکی سنگین بوسیله گاز کار می کنند می باشد. دسته دیگر نیز مربوط به گرم کردن محیط این واحد ها می باشد.

همانطوری که می دانید تمامی این سازه ها با استفاده از مصالح نوین ساخته می شوند مصالحی به نام ساندویچ پانل و پلی کربنات یا هر نوع پانل پیش ساخته دیگر. استفاده از این نوع پانل ها مزایای بیشماری برای ساختمان سازی و همچنین در بحث بهینه سازی مصرف سوخت دارد.

بهینه سازی مصرف انرژی در سازه های مدرن

ساندویچ پانل چیست؟

به طور خلاصه ساندویچ پانل یک گونه مصالح نوین می باشد که بیشتر برای پوشش سقف و دیواره سازه های فولادی مانند سوله و اسکلت فلزی استفاده می گردد. ساندویچ پانل ها همانند ساندویچ خوراکی ساختاری لایه ای دارند. دو لایه فلزی پوشش دهنده فوم داخلی این محصول است که هر کدام از این لایه ها نقش خاص خود را در بهینه سازی مصرف انرژی دارند که در نبود هر کدام استاندارد این محصول زیر سوال است.

تاثیر استفاده از ساندویچ پانل در بهینه سازی مصرف انرژی

هنگامی که شما از این پانل ها برای پوشش سقف و دیوار واحد های خود استفاده می کنید باید بدانید که در مرحله نخست برای هر بخش پانل تخصصی خود را در اختیار دارید. این به این معناست که برای پوشش دیوار می توانید از ساندویچ پانل دیواری استفاده کنید. پانلی که هم برای دیوار کشی داخلی ساختمان ها نیز استفاده می گردد.

همچنین در سقف شما باید از ساندویچ پانل سقفی استفاده کنید. ساندویچ پانلی که به همراه پانل های پلی کربناتی می توانید یک پوشش مستحکم، امن و بهینه در برابر ورود و خروج سرما دارید.

ویژگی دوم این پانل ها استاندارد ساخت محصولاتشان است. تمامی این پانل ها بر اساس استانداردهای بین المللی ساخته می شوند. ساختار سه لایه ای آنها که متشکل از دو لایه فلزی و فوم داخلی است خود عاملی برای گرم نگه داشتن محیط داخلی ساختمان است.

فوم داخلی این محصولات ویژگی های بسیاری از جمله ضد آب، ضد رطوبت و عایق گرما و سرما می باشد. همچنین دو لایه فلزی بیرونی می تواند از جنس آلوزینک و گالوانیزه باشند که هر کدام بهترین ساختار برای ایجاد یک سازه صنعتی می باشند.

ویژگی سوم ساندویچ پانل ماموت اجرا توسط تیم های تخصصی و در واقع نصابان ساندویچ پانل می باشد. افرادی که ابتدا با بررسی ویژگی های ساختمان ها در مورد نوع پانل هایی که باید در هر سازه نصب گردد تصمیم گیری می نمایند.

تمامی این افراد ملزم به گذراندن دوره های خاص آموزشی برای نصب و اجرای ساندویچ پانل ها هستند. مهم ترین بخش کار در ساخت یک سازه با ساندویچ پانل نحوه اجرا، سرهم بندی و عایق نمودن کارها می باشد که توسط این افراد صورت می گیرد.

ساندویچ پانل

نمایندگی مجتمع صنعتی ماموت با کد 5019 به عنوان نخستین شرکتی می باشد که اقدام به نصب همزمان ساندویچ پانل و پلی کربنات به صورت تلفیقی می نماید. محصولات پلی کربنات این شرکت از شرکت گالینا ایتالیا تهیه می گردد که مرجع ارائه پلی کربنات در کشورمان نیز می باشد.

ساندویچ پانل ها و مصرف بهینه انرژی

توجه داشته باشید که در بسیاری از اوقات از مردم خواسته می شود که مصرف انرژی مدیریت گردد و این به این معناست که افراد و واحد ها کمتر مصرف کنند. اما بهینه سازی مصرف انرژی مطلقا به این معنا نیست که کمتر مصرف کنید بلکه به این مساله تاکید دارد که با عایق بندی درست ساختمان از هدر رفت انرژی جلوگیری نمایید.

متاسفانه در سازه هایی که با مصالح سنتی ساخته می شود این معضل همواره وجود دارد زیرا این محصولات ذاتا توانایی کنترل میزان ورود و خروج انرژی را ندارند. اما با ظهور ساندویچ پانل ها و تولید این محصولات این مورد در نظر گرفته شده است. مساله بعدی نوع درزبندی و عایق کاری قسمت های مختلف یک ساختمان می باشد.

شاید این دغدغه برای صاحبان ساختمان های بزرگ وجود دارد تعداد پانل هایی که به هم متصل می گردند زیاد است و همین عامل باعث می گردد که درز بندی سخت تر و کم کاربرد تر گردد اما نکته مهم استاندارد عایق بندی است. استاندارد عایق بندی که هم در لایه های ساندویچ پانل می توان آن را یافت.

فوم های پلی یورتان یا پلی استایرنی که در برابر دماهای بسیار پایین هم مقاومت دارند مربوط به لایه های پانلی است. استاندارد دیگر، نوع درز بندی بین پانل هاست.

ساندویچ پانل ها و مصرف بهینه انرژی

بهتر است بدانید که:

این پانل ها خاصیت نر و مادگی دارند یعنی دو ساندویچ پانلی که روی همدیگر قرار می گیرند کاملا به یکدیگر چفت می گردند و سپس به وسیله پیچ های محکمی به استخوان فلزی ساختمان وصل شده و امکان ورود و خروج هوا را به کمترین مقدار ممکن می رسانند. امروزه کمترین سازه ای را پیدا می کنید که از این پانل ها استفاده نکنند زیرا مزایای بی شمار و منحصر به فرد آنها انتخاب دیگری برای مهندسان نگذاشته است.

اگر قصد استفاده از ساندویچ پانل برای سازه های خود دارید بهتر است ابتدا با مشاوره با شرکت های تولید کننده این محصول نیاز های خود را تحلیل کنید و سپس اقدام به خرید پانل نمایید. زیرا این محصولات به سبکی است که باید توسط تیم تخصصی اجرا گردد و کوچکترین اشتباهات ممکن است به قیمت امنیت تمام سازه و محصولات درون آن منجر گردد. بنابراین هزینه ای که بابت مشاوره را می پردازید را به عنوان سرمایه گذاری در نظر داشته باشید.