انتخاب صفحه

در حال حاضر شرکت ماموت 5019، توليد كننده انواع ساندویچ پانل با فوم پلی يورتان می‌باشد. ساندویچ پانل پلی یورتان دو برابر بهره‌ وری انرژی بیشتر نسبت به ساندویچ پانل پلی استايرن داشته و در رده بهترين ساندويچ پانل‌ به لحاظ خواص مكانيكی و حرارتی قرار دارد. عايق استفاده شده در ساندویچ پانل پلی یورتان از نوع پلی يورتان سخت می‌باشد كه ساختارآن به صورت سلول بسته (close celled) می باشد و داخل اين سلول با گاز پر شده است. ساختار پلی يورتان در رديف بهترين عايق‌های حرارتی قراردارد به‌ طوری‌ كه يک ساندويچ پانل با ضخامت 4cm معادل يک ديوار با ضخامت 50cm از آجر و سنگ عدم انتقال حرارت را دارد و در مورد صوت نيز عايق صوتی خوبی است.

انواع ساندویچ پانل بر حسب جنس مواد سازنده عايق آن

  • ساندويچ پانل پلی يوروتان
  • ساندويچ پانل پلی استايرن
  • ساندويچ پانل پشم سنگ

انواع ساندویچ پانل

انواع ساندویچ پانل از نظر کاربرد

در ادامه انواع ساندویچ پانل را نام برده و خصوصیات ظاهری و فنی ان ها و همچنین کاربرد هر یک را توضیح می دهیم.

۱- ساندویچ پانل سقفی

ساندویچ پانل سقفی (Roof Sandwich Panel) یکی از انواع ساندویچ پانل بوده که از دو لایه ورق تشکیل شده که بین آن عایق فوم پلی یورتان می‌باشد. به دلیل گام دار بودن (ذوزنقه بودن) ورق فوقانی پانل سقفی امکان اورلپ شدن وجود داشته و باعث آب‌ بند شدن سقف می‌ گردد. قبل از استفاده از پانل سقفی ابتدا باید گاترها (آبروها) نصب گردد و سپس پوشش سقف انجام گردد. و پس از تکمیل پوشش سقف از ورق‌ های فلاشینگ بابت نهایی کردن کار استفاده می‌شود.

ساندویچ پانل‌ های سقفی در ضخامت‌ های ۴، ۵، ۶، ۸، ۱۰، ۱۲ و ۱۵ تولید شده و به لحاظ شکل ظاهری این نوع پانل، عملیات آب‌ بندی به بهترین شکل انجام می‌گیرد. از این نوع ساندویچ پانل در سقف سوله، کارخانه، سالن‌ های ورزشی، پارکینگ، سقف ساختمان و… به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ساندویچ پانل سقفی یکی از انواع ساندویچ پانل‌ ها جهت استفاده در سقف می‌باشد در این نوع پانل ورق رو دارای طرح ذوزنقه و ورق زیر شیاردار می‌باشد. با توجه به گام‌ های ذوزنقه‌ ای و نحوه اورلپ آن امکان نفوذ آب را به داخل از بین می‌ برد. جهت تولید، ابتدا ورق‌ ها توسط دستگاه تمام اتوماتیک ورق صاف کن باز و صاف شده و پس از فرم‌ دهی با دستگاه رول فرمینگ شده و با توجه به طرح از قبل تعیین شده مابین دو ورق فوم پلی اورتان به‌ صورت یکنواخت ریخته می‌شود و پس از پخت شکل نهایی ساندویچ پانل به‌ دست می‌آید.

مدل: ورق رو طرح ذوزنقه
ضخامت: ۴،۵،۶،۸،۱۰ سانتی‌متر
عرض: ثابت ۱۰۷ سانتی‌متر مفید ۹۹ سانتی‌متر
طول: ۱ الی ۱۲ متر

ساندویچ پانل سقفی

۲- ساندویچ پانل دیواری سوله‌های صنعتی و غیره …

ساندویچ پانل دیواری جهت استفاده در دیواره‌ های سوله‌ های صنعتی، کارگاهی، دیوارها و پارتیشن‌ های داخلی، اداری و مسکونی به ضخامت ۴ الی ۶ سانتی‌ متر می‌باشد. ساندویچ پانل دیواری در انواع دو رو ورق آلوزینک و دو رو گالوانیزه موجود می‌باشد و با ایجاد شیار روی آن‌ها استحکام فشار را می‌توان تا حد مطلوبی بالا برد. ساندویچ پانل دیواری به گونه‌ای طراحی شده که در قسمت عرض از یک طرف دارای تورفتگی و طرف دیگر دارای برآمدگی نری و مادگی بوده که باعث قفل شدگی و هم‌ پوشانی لبه‌های یکدیگر جهت اتصال به سازه پیچ می‌شود. ضخامت‌های موجود ساندویچ پانل دیواری از ۴ سانتی‌متر تا ۲۰ سانتی‌متر بسته به نوع کاربری و انتخاب مشتری مشخص می‌شود.

ساندویچ پانل دیواری پیچ مخفی به دلیل داشتن فیزیک مخصوص به‌ صورتی اجرا می‌شود که پس از نصب هیچ یک از پیچ‌ ها مشخص نمی‌شود و شکل ظاهری بهتری به نمای سوله و یا کارخانه می‌دهد.

انواع ساندویچ پانل دیواری

DND صاف – RPO پیچ مخفی بدون شیار – RP1 پیچ مخفی میکرو ویو – RP2 پیچ مخفی شیار ریز– RP3 پیچ مخفی شیار درشت

ساندویچ پانل دیواری سردخانه‌ ای

ساندویچ پانل سردخانه‌ای (Could Room) از ساندویچ پانل با ضخامت ۸ سانتی‌متر و ۱۰ سانتی‌متر و ۱۲ سانتی‌متر و ۱۵ سانتی‌میتر تولید شده است. در سرد خانه پنل‌های سردخانه‌ ای در دیوار و سقف استفاده می‌شود. این نوع ساندویچ پانل همانند ساندویچ پانل دیواری به‌ صورت نری و مادگی (فاق و زبانه) متصل می‌شود. این نوع پانل به دلیل کمترین ضریب انتقال حرارت بهترین گزینه برای اجرای سردخانه می‌باشد.

برای حفاطت از محصولات به شیوه ای بهینه و سالم در دماهای پایین از از سردخانه استفاده میشود. ممکن است در دماهای خیلی پایین مصرف انرژی بالا برود  در این بین استفاده از یک پوشش مناسب برای دیوار و سقف بهترین کار است که استفاده از ساندویچ پانل پلی یورتان ایده ال ترین شیوه است. ساندویچ پانل سردخانه ای جهت استفاده در سقف یا دیوار سرد خانه استفاده میشود و به دلیل اورلپ آن و نر و مادگی بودن در مقطع عرضی دارای کمترین انتقال حرارت و صوت است که بهترین گزینه برای تولید سردخانه می باشد.

ساندویچ پانل دیواری اتاق تمیز

ساندویچ پانل دیواری اتاق‌های تمیز

یکی از انواع ساندویچ پانل، ساندویچ پانل دیواری اتاق تمیز است. ساندویچ پانل دیواری اتاق‌های تمیز (clean room) که به آن‌ها ساندویچ پانل دیواری دو رو صاف نیز گفته می‌شود بدون شار بوده و مقاومت بسیار بالایی در برابر خوردگی و پوسیدگی دارد. آن‌ها به دلیل صاف بودن سطح آن و خواص دیگر آن امکان تجمع گرد و خاک، میکروب و باکتری روی آن به حداقل ممکن می رسد و در ضخامت‌های ۴ الی ۱۵ سانتی‌متر با دو رو ورق آلوزینگ یا دو رو ورق گالوانیزه با ضخامت ورق ۰.۶ یا ۰.۷ میلی‌متر جهت اتاق عمل بیمارستان، کارگاه‌های تولید دارو، کارخانه‌های تولید واکسن، کارگاه‌های مواد غذایی، آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌های تولید تجهیزات پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد.