benefits-of-aluzinc-sheet

 مقایسه استفاده از ایرانیت سیمانی موجدار و ساندویچ پانل سقفی

ایرانیت سیمانی موج دار ماده ای ساختمانی است که دارای طول عمر بسیار بالایی است و اغلب در کارخانه ها و انبارها مورد استفاده قرار می گیرد. بسیار با دوام است اما مدت هاست که مورد استفاده قرار می گیرد و برخی از آنها نیاز به نگهداری دارند. بسیاری از دارندگان کارخانه ها و انبارها و افرادی که مسئول تعمیرات و بازسازی های منظم هستند ممکن است نگران نگهداری آنها باشند. ایرانیت سیمانی موج دار تولید شده قبل از سال 2004 حاوی آزبست است که این مسئله را حتی دشوارتر می کند. دراین مقاله مزایا و معایب استفاده از ایرانیت سیمانی موجدار در سقف و جایگزینی ساندویچ پانل را بررسی می نماییم.

ایرانیت سیمانی موج دار چیست ؟

این ماده مخلوطی از سیمان و فیبر است که به معنای واقعی کلمه تحت فشار قرار گرفته و به شکل موج درآمده و سفت می شود. می توان گفت که این یک ماده ساختمانی بسیار عالی است . ساختمانهایی با سقف ایرانیت سیمانی با عمر بیش از 50 سال بدون تعمیر و نگهداری عمده به خصوص در شهرهای شمالی به راحتی قابل مشاهده است. این ماده نه تنها به دلیل عمر مفید بلکه در بسیاری از ویژگی های عالی مانند غیر قابل احتراق بودن ، عایق صدا ، قیمت پایین و … در بسیاری از کارخانه ها و انبارها مورد استفاده قرار گرفته است.

مقایسه ویژگیهای استفاده از ایرانیت سیمانی موجدار و ساندویچ پانل سقفی در سقف

  1. دوام

 گفته می شود که عمر مفید آن 25 سال یا بیشتر است و بزرگترین نقطه قوت آن عدم نیاز به نگهداری مکرر است. با این حال ، اگرچه تخته ورق راه راه خود محکم است ، پیچ و مهره های قلاب که آن را ثابت می کنند از فلز ساخته شده و به راحتی زنگ زده می شوند ، بنابراین این باید مرتباً مورد بازرسی قرار گیرند.

نمای ساندویچ پانل از دوام و مقاومت بالایی برخوردار بوده که این حسن آن منشا گرفته از وجود فلز روی برای انعطاف پذیری و فلز گالوانیزه برای مقاومت بیشتر درآن می باشد. بنابراین ساندویچ پانل سقفی را می توان با استقامت و مقاوم در برابر ضربه برشمرد. به طور معمول هسته عایق ساندویچ پانل ها در طول عمر ساندویچ پانل کیفیت خود را حفظ می کند. اما ورقهای به کار رفته جهت پوشش هسته عایق به مرور زمان و در اثر قرار گرفتن در معرض عناصرمختلف دچار افت می گردند. دوام ورق را بسته به عوامل مختلف بین ۱۰ تا ۲۵ سال اعلام می کنند. این دوام معمولا مربوط به محل های عایق کاری شده  ساندویچ پانل ها است و نه قسمت های برش خورده. معمولاً محل های برش خورده سریعتر دچار خوردگی می شوند که باید برای طول عمر این محلها لبه های برش خورده با استفاده از تمهیداتی از خوردگی محافظت شوند.

  • مقاومت در برابر آتش و عایق بودن در برابر صدا

ایرانیت سیمانی غیر قابل احتراق است و بسته به ترکیب با مواد دیگر به عنوان سازه های مختلف نسوز دارای گواهی است. اگرچه ضخامت آن فقط حدود 6 میلی متر است ، اما صدای بسیار کمی به بیرون کارخانه ها و انبارها نشت می کند. صدای کمی به داخل منتقل می شود و حتی در روزهای بارانی نیز ساکت است که تفاوت زیادی با مصالح ساختمانی فلزی دارد.

ساندویچ پانل بدلیل داشتن لایه فوم پلی اورتان ، عایق حرارتی و صوتی خوبی است .

  • قیمت تمام شده

ایرانیت سیمانی یک مصالح ساختمانی ارزان قیمت است و عملکرد فوق العاده ای دارد . موارد ترک خورده یا سوراخ دار نیز می توانند نسبتاً راحت تعویض و نگهداری شوند. در مقایسه با ایرانیت ، ساندویچ پانل به علت داشتن مصالح مرغوب و گران قیمت ، دارای قیمت تمام شده نسبتا بالایی می باشد . اما به علت بازگشت سرمایه به خاطر بهینه سازی الگوی مصرف ، باعث صرفه اقتصادی در دراز مدت می شود . همچنین بدلیل بالا بودن سرعت اجرا و ثبات رنگ آن در دراز مدت و عدم نیاز به شستشو ، از نظر اقتصادی به صرفه است .

  • جذب گرد و غبار و نیاز به شستشو

تخته ورق راه راه این عیب را دارد که چسبیدن گرد و خاک و کثیف شدن آن آسان است ، احتمالاً به دلیل صاف نبودن سطح. حتی اگر گرد و غبار یا خاک به آن بچسبد ، خراب نمی شود یا خوردگی ایجاد نمی کند ، بنابراین اغلب به همان شکل باقی می ماند و بسیاری از ساختمان ها بدمنظره به نظر می رسند. شکل ظاهری بر تصویر مردم ساکن در منطقه تأثیر می گذارد. باید مرتباً از آن نگهداری کنیم تا از نظر زیبایی دلپذیر باشد.

ساندویچ پانل در مقایسه با ایرانیت سیمانی دیرتر و کمتر آلودگی را به خود گرفته و شستشو و تمیز کردن آن بسیار راحت و آسان می‌باشد.

  • دوستی با محیط زیست

همانطوریکه می دانیم در ساخت ایرانیت از آزبست استفاده شده است .آزبست مورد استفاده در آن سطح 3 است و گفته می شود که از همه موارد خطرناک ، ایمن ترین است. این مواد به عنوان زباله های صنعتی به محل دفع نهایی آورده می شوند ، نه به عنوان زباله های صنعتی با كنترل خاص كه نیاز به كنترل دقیق دارند. پر واضح است که ایرانیتها قابلیت بازیافت ندارند . ساندویچ پانل ها مواد سازگار با محیط زیست محسوب شده و قابلیت بازیافت دارند.

  • آب بندی و درز گیری

آب بندی و درز گیری در ایرانیت در مقایسه با ساندویچ پانل بسیار ضعیف تر است . تجهیزات و متعلقاتی جهت آب بندی و درزبندی مناسب ساندویچ پانل‌ها تولید شده که با استفاده از آن‌ها نوعی پوشش، مقاومت و شرایط ایمن در برابر شرایط جوی نامساعد، نوسانات دمایی، وزش بادهای شدید و بارندگی ایجاد می‌شود.

  • ظاهر زیبا

امکان رنگ آمیزی روی ورق های ایرانیت سیمانی وجود دارد ، اما مشکلات مختلفی وجود دارد. با گذشت چندین دهه از عمر مواد سقف تا حدودی خراب شده است و مشخص نیست چند سال دوام خواهد آورد. ورق های موج دار تخته سنگ قدیمی از آنچه انتظار می رفت شکننده هستند و به راحتی ترک می خورند. حتی اگر آزبست نسبتاً ایمن باشد ، انجام تمیزکاری با فشار بالا به لحاظ اجتماعی و محیطی به دلیل متراژ ساختمان دشوار خواهد بود. اگر قدیمی و شکننده باشد ، ممکن است نتواند در برابر تمیز کردن فشار بالا مقاومت کند. یک روش نقاشی بدون تمیز کردن فشار بالا نیز وجود دارد ، اما هنوز هم غیر معمول است. لازم به گفتن نیست که ساندویچ پانل با تنوع رنگی بسیار بالا ظاهری زیبا به ارمغان می آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر