10نکته قابل توجه در نصب سقف پلی کربنات

ورق های پلی کربنات با مزایای بیشمار نسبت به سایر مواد مانند شیشه و اکریلیک ، محبوبیت بی نظیری پیدا کرده اند و امروزه متقاضیان زیادی پیدا کرده اند. در این مقاله با 10نکته قابل توجه در نصب سقف پلی کربنات آشنا می شویم.

پلی کربنات چیست ؟

ورق های پلی کربنات استاندارد جدیدی برای مواد شفاف است ، دقیقاً مانند شیشه ای که در گذشته وجود داشت. این ماده محکم ، بادوام ، مقاوم در برابر ضربه ، مقاوم در برابر مواد شیمیایی ، مقاوم در برابر آتش و انعطاف پذیر است که در کاربردهای مختلف جای خود را پیدا کرده است.

پلی کربنات نور کمتر ولی با کیفیت تر از شیشه به ارمغان می آورد!

پلی کربنات اگرچه ماده ای شفاف است اما نور کمی نسبت به شیشه به ارمغان می آورد. شاید فکر کنید که این یک نقطه ضعف است ولی در واقع اینگونه نیست. پلی کربنات نور کم اما با کیفیت تری را وارد فضای ساختمان می نماید. شیشه تمام نور خورشید را وارد می کند و فضا را بسیار روشن می کند. اما ، پلی کربنات فقط آن قسمت از نور خورشید را عبور می دهد که اشعه ماورا بنفش مضر ندارد.

ورق های پلی کربنات در یک طرف دارای یک پوشش محافظ UV هستند که تابش های ماورا بنفش را دفع می کنند. بنابراین ، تنها نور خورشید مفید به محیط های داخلی وارد می شود. از طرف دیگر ، شیشه نور مستقیم و شدید را در مناطقی از فضای داخلی متمرکز می کند ، در حالی که مناطق دیگر تاریک می ماند. ولی ، پلی کربنات نور پراکنده وارد می کند و باعث پخش نور به طور مساوی در فضا می شود.

در مجموع، پلی کربنات نور خورشید مناسبی را برای روشن شدن فضا به طور مساوی و مناسب به ارمغان می آورد. این خاصیت شگفت انگیز پلی کربنات ، آن را به یک ماده محبوب در ساخت گلخانه ها و اتاق های خورشید تبدیل کرده است.

استحکام پلی کربنات

وزن پلی کربنات سبک و در عین حال فوق العاده مستحکم است. این ماده دارای نصف وزن شیشه است ، اما 200 برابر بیشتر مقاومت در برابر ضربه دارد! این ترکیب قابل توجه باعث شده است که پلی کربنات در کاربردهای مختلفی مانند پنجره های مقاوم در برابر گلوله ، سپر پلیس و غیره مورد استفاده قرار گیرد.

ماهیت انعطاف پذیر پلی کربنات

باعث تعجب است که پلی کربنات ، در عین حال که بسیار مستحکم و بادوام است انعطاف پذیری و شکل پذیری بالایی دارد. به راحتی می توان آن را به انواع مختلفی قالب زد. از شیشه می توان فقط در ساخت سطوح صاف یا سقف های شیب دار استفاده کرد. اما ، از پلی کربنات می توان برای ساخت گنبدها ، سقف های بشکه ای ، سقف های قوسی و انواع دیگر سقف های مدور استفاده کرد. این امر به ساخت بسیاری از ساختارهای مدور با پلی کربنات کمک کرده است ، که با شیشه امکان پذیر نیست.

عایق صوتی پلی کربنات

پلی کربنات ماده ای است که در مقابل صدا عایقی کاملاً شگفت انگیز است. این کیفیت قابل توجه باعث شده پلی کربنات ماده کاملی برای استفاده به عنوان پارتیشن داخلی باشد ، به ویژه در دفاتر کار ، جایی که قابلیت دید دارد ، اما حریم خصوصی ارتباطات نیز حیاتی است.

جذابیت بصری پلی کربنات

پلی کربناتها در رنگها و بافتهای متنوعی در دسترس هستند ، به همین دلیل می توان آنها را به دلخواه ترجیح یا متناسب با بقیه سازه ها انتخاب کرد. این امر به ساخت سقفهایی با رنگ زیبا ، یا حتی ساختارهای کامل پلی کربنات ، مانند گلخانه ها ، موزه ها ، فرودگاه ها و مراکز خرید کمک کرده است.

اگر شما نیز استفاده از این مواد را برای بام خود انتخاب کرده اید ، باید چند نکته مهم را هنگام نصب سقف پلی کربنات خود بدانید.

  • اول ایمنی بعد کار !

قبل از شروع هر نوع ساخت و ساز ، شما باید به مناسب ترین تجهیزات ایمنی مجهز باشید. نصب سقف شما نیز به همین صورت است. حتماً از مهار ایمنی ، داربست ، عینک محافظ ، دستکش و کفش مناسب استفاده کنید. اگرچه برش ، سوراخکاری و اره پلی کربنات هیچ ضرری برای بدن ندارد ، اما همیشه ایمن بودن بهتر است.

  • حواستان به برچسب UV باشد !

اکنون ، برچسبی را پیدا کنید که قسمت محافظ UV را نشان دهد. به خاطر داشته باشید که باید این سمت رو به خورشید باشد تا از ورود اشعه ماورا بنفش خورشید به سقف جلوگیری کند. (فقط برچسب را پیدا کنید ، آن را از بین نبرید و خراش ندهید!)

بسیار مطمئن باشید که ورق را با سمت محافظت شده در برابر اشعه ماورا UV بنفش رو به خورشید نصب کنید. فقط یک طرف محافظت شده در برابر اشعه ماورا بنفش وجود دارد که اگر نتوانید آن را به درستی نصب کنید باعث تغییر رنگ می شود و عمر ورق کوتاه می شود.

  • جهت باد و تغییرات دما را در نظر بگیرید.

جهت باد را بررسی کرده و ورق ها را در جهت صحیح قرار دهید.سقف های پلی کربنات به دلیل تغییر دما منبسط و منقبض می شوند. بنابراین ، هنگام نصب ، باید مراقبت کنید که چنین تغییرات حرارتی را در نظر بگیرید ، در غیر این صورت ورق های سقف شما به هم متصل می شوند.

  • قبل از نصب ورق ها را سوراخ کنید.

توصیه می شود قبل از نصب یا تعمیر ورق های خود ، سوراخ های پیچ را از قبل سوراخ کنید. همچنین اطمینان حاصل کنید که سوراخ ها را بیش از حد بزرگ کرده اید تا ورق ها بتوانند خود را با تنظیمات حرارتی تنظیم کنند. علاوه بر این ، حتی درپوش ها و چشمک زن ها باید از قبل سوراخ شوند تا امکان تغییر صفحات در زیر وجود داشته باشد.

  • شیب مناسب فراموش نشود.

پلی کربنات خود را در حداقل شیب 5 درجه نصب کنید تا آب باران به سمت ناودان خالی شود ، در عوض از جمع شدن آب و رطوبت در سقف شما جلوگیری می کند.

  • حواستان به سلفون روی پلی کربنات باشد.

فیلم محافظ روی هر ورق باید در حین نصب در جای خود باقی بماند ، اما شما نمی خواهید فیلم را در زیر پیچ ها و سایر سخت افزارهای نهایی قرار دهید. برای جلوگیری از این کار ، قبل از نصب ، فیلم محافظ را از بالا و پایین پانل ها به طور نسبی جدا کنید ، بنابراین می توانید آنها را وصل کنید و هنوز هم پس از پایان نصب ، پوشش را تمیز پاک کنید.

گذاشتن فیلم در جای خود پس از نصب می تواند باعث پخته شدن آن در سطح در شرایط گرما و نور مستقیم خورشید شود و پس از آن نمی توان آن را حذف کرد.

  • پوشاندن انتهای ورقها

اطمینان حاصل کنید که انتهای ورق ها هنگام نصب پوشیده می مانند تا از ورود گرد و غبار و آوار به کانال های داخل ساختار چند جداره جلوگیری شود. اگر مواد داخل آن قرار گرفت ، آن را با هوای فشرده خارج کنید. تمیز کردن فلوت ها با هوای فشرده نیز پس از محکم شدن پانل ها در محل و درست قبل از اتصال پروفیل های انتهایی توصیه می شود.

  • پانل ها را به صورت صحیح برش دهید.

برای برش دادن پانل های چند جداره خود فقط از ابزارهای برش استاندارد استفاده کنید. اینها عموماً شامل اره های دایره ای دندانه دار ، اره برقی ، اره رومیزی و اره دستی است. هنگام استفاده از ورق های نازک تر ، می توانید از چاقوی کمکی ، قیچی سنگین یا قلاب های قلع دار نیز استفاده کنید. اگر می خواهید لبه ای تمیز و خوب داشته باشید ، حتماً تیغه آن تیز باشد. ورق های پلی کربنات را می توان با دریل قدرت نیز سوراخ کرد. (خنک سازی مایع لازم نیست و معمولاً توصیه نمی شود

  • انبساط حرارتی را در نظر بگیرید.

دو بار اندازه گیری کنید ، یک بار برش دهید و بخاطر بسپارید که فضای انبساط حرارتی وجود دارد . برای دریافت دقیق ترین میزان انبساط حرارتی برای محصولی که استفاده می کنید با تولید کننده تماس بگیرید.

  • درزگیری با ماده مناسب فراموش نشود.

اگر فکر می کنید پروژه شما به درزگیر نیاز دارد ، ابتدا با سازنده تماس بگیرید تا مشخص کنید کدام نوع از ماده درزگیر برای محصول پلی کربنات شما بی خطر است.