عملیات نصب و مونتاژ

برای ساندویچ پانل ها خود دارای قوانین است. که اگر به ترتیب و با احتیاط پیش برود محصول نهایی همان چیزی می شود. که انتظار می رود از آن جایی که برای سازه‌های ساخته شده با ساندویچ پانل مواردی مانند عایق حرارتی و صوتی، مقاومت در برابر رطوبت، ضد احتراق و حفظ زیبایی از اهمیت بالایی برخوردارند. باید نکاتی در نصب ساندویچ پانل مورد توجه قرار گیرد که در ادامه به آن ها می پردازیم.

نصب ساندویچ پانل

نکات اساسی در هنگام نصب ساندویچ پانل

 • اتصال ساندویچ پانل به ساختمان و تمامی نقاط اتصال پانل‌ ها به یکدیگر در گوشه‌ها توسط فلاشینگ با ضخامت ۱ تا ۲ میلی‌متر صورت پذیرد.
 • درز بندی پانل‌ها توسط چسب پلی اورتان انجام گیرد.
 • جهت کاهش پرت پانل‌ها به محل قرار گیری پانل‌ها، فاصله بین ستون‌ها، ارتفاع پانل‌ها و … توجه شود.
 • جهت نصب پانل‌ها از پیچ واشر دار مخصوص استفاده گردد.
 • همچنین به گام و ارتفاع پیچ‌ها هم توجه شود.

لوازم جانبی:

برای جمع کردن یک سیستم با کارآیی بالا وجود لوازم جانبی ضروری است،شرکت ماموت 5019 دارای طیف وسیعی از لوازم جانبی مختلف است که به مشتریان این امکان را می دهد تا یک سیستم خوب و مونتاژ شده تحویل بگیرند، لوازم جانبی های چون مهر و موم، پیچ، پرچ فلزی، نوارد ماده ویژه تنها برخی از لوازم جانبی هستند که شرکت ما قادر به ارائه آن هاست.

در مرحله اول،

شما نیاز به تعمیر پانل را به ساخت و ساز حمایت برای انجام این کار، پیچ های مخصوص لازم است. از آنجایی که انواع زیادی در بازار وجود دارد، توصیه نمی کنیم از آنها استفاده کنید و تنها با در نظر داشتن قیمت یا قیمت آنها قضاوت کنید. فقط پیچ های تخصصی که ما توصیه می کنیم اختصاص داده شده و مطابق با الزامات پانل های ساندویچ ما است.

در مرحله دوم

شما نباید پانل ها را فقط بر روی ساخت و ساز بچرخانید. فلز مورد نیاز نه تنها برای بهبود نهایی ساختمان است، بلکه عمدتا برای پوشش لبه های باز شده و همچنین مفاصل با پنجره ها، درها و غیره، حفاظت در برابر باد، باران یا برف همان اهمیت دارد که اضافه کردن لمس نهایی به زیبایی دارد، ما تمام لوازم جانبی را آماده کردیم که به صورت پلاستیکی به صورت پلاستیکی به کار گرفته شود. با استفاده از لوازم جانبی دیگر که توسط شرکت تحویل داده نمی شود خطر عدم هماهنگی و ممکن است خطرناک باشد.

سوالات متداول در نصب ساندویچ پانل

همیشه قبل از خرید همواره سوالاتی در زمینه نصب و راه اندازی ساندویچ پانل ها برای خریداران پیش می آید. کارشناسان مجتمع صنعتی ماموت 5019 به بهترین نحوه راهنمایی لازم را انجام می دهند و پاسخگویی هر نوع سوالی از خرید تا نصب و راه اندازی ساندویچ پانل ها را به مشتریان ارائه می دهند. در ادامه برخی سوالات و پاسخ های پر تکرار بیان شده است.

ساختار ساندویچ پانل چیست؟

سيستم پانل يک ساختار ساختمانی باربر می‌باشد كه استحكام سازه‌ای خود را همواره از تركيب فولاد و بتن بدست می‌آورد و بسان یک قطعه بتن آرمه عمل می‌كند و نقش لايه پلی استايرن داخلی، به عنوان قالب و عايق حرارت و صوت می‌باشد. و از آن می‌توان به عنوان ديوارهای بيرونی و پارتيشن در اسكلت‌های فولادی و بتنی، ديوارهای حائل، استخرها، موانع عبور صدا و ساختمان‌های صنعتی و اداری استفاده كرد.

نکات لازم پس از نصب ساندویچ پانل چیست؟

پس از نصب، يک لايه بتن مخصوص به قطر ۵۰ – ۳۵ ميلی‌متر به طرفين پانل پاشيده می‌شود، كه در نتيجه ساختار و تركيب بتنی بسيار محكمی را تشكيل می‌دهد كه روی اين لايه بتنی متوان در پايان كار عمليات نازک كاری اجرا كرد.

توصیه های فنی در مورد ساندویچ پانل چیست؟

ابتدا آرماتورهای انتظار مطابق پلان معماری ساختمان در كف بتنی كه قبلا بر اساس پلان فونداسيون ايجاد شده كار گذاشته می‌شود و كار ايزولاسيون رطوبتی انجام می‌شود. برش پانل طبق پلان معماری و جدول برش انجام می‌شود، پانل‌ها به آسانی به اشكال مورد نياز برش داده می‌شوند. نصب پانل‌ها از گوشه ساختمان شروع می‌شوند تا استحكام و سختی لازم را به ساختمان در حال احداث دهد پانل‌ها با اتصالات شبكه‌ای از دو طرف به هم بسته می‌شوند. محل قرار گيری درها و پنجره‌ها طبق پلان معماری ساختمان، قبل از بتن پاشی بريده می‌شود. سپس گوشه پنجره يا در، توسط اتصالات شبكه تقويت می‌شوند.

آیا امکان نصب پانل های ساندویچ بدون استفاده از لوازم جانبی اختصاصی وجود دارد؟

پانل‌ها در محل قرارگيری خود، بسته به شرايط محل احداث ساختمان با چوب بست، يا ابزار مشابه نگهداری می‌شوند. اين چوب بست‌ها در سمتی كه عميات بتن پاشی آخر اجرا می‌شود، كار گذاشته می‌شود.

 1. نصب صفحات دیوار و اتصالات:
  نصب ساندویچ پانل
  ۱-  در محل اتصال دو صفحه عمود بر هم آرماتورهای اتصال U شکل باید به صورتی روی هم قرار گیرند تا تشکیل خاموت بسته بدهند.
  ۲- میلگردهای اتصال L ، U باید ترجیحاً بین شبکه جوش شده و لایه عایق قرار گرفته و به شبکه جوش شده بچسبند.
  ۳- نحوه قرارگیری تار و پود شبکه اتصال (مش تقویت) دو صفحه باید به گونه‌ای باشد که حداکثر ضخامت بتن پوششی برای دیوار بدست آید.
  ۴- در محل اتصال صفحات دیواری یا شالوده باید ۵ سانتی‌متر از پلی استایرن حذف شده و جای آن با بتن پر شود.
  ۵- در محل بازشوها (درب و پنجره) باید پوشش ۲ سانتی‌متر بتن اطراف میلگردهای تقویتی دور تا دور بازشوها کاملاً رعایت شود.
  ۶- سیستم تأسیسات مکانیکی در سازه‌های صفحه‌ای ترجیحاً رو کار باشد.
  ۷- در صورت توکار بودن سیستم تأسیساتی، لوله‌های آب باید از جنس پلیمری مناسب باشد.
  ۸- بهتر است مسیر عبور لوله‌های تأسیسات قبلاً توسط اسپری یا ماژیک بر روی پلی استایرن نشانه گذاری شود، سپس توسط روش‌های مناسب از جمله دمنده حرارتی مقداری از پلی استایرن در این ناحیه ذوب شود و لوله از داخل شیار عبور کند و به هیچ وجه نباید لوله‌های تأسیساتی باعث کاهش ضخامت بتن پاشیدنی شود.
  ۹- در تمامی لوله‌های آب گرم در سیستم توکار باید پلی استایرن اطراف لوله به فاصله حدود ۲ سانتی‌متر برداشته شود به طوری که لوله آب گرم با قشری از بتن دور تا دور خود احاطه گردد.
  ۱۰- محل اتصال مهارهای افقی و پانل بایستی حداقل سطح مقطع را اشغال کند تا ناحیه بدون بتــــن به کمترین مقـدار ممکن برسد. (استفاده از مقطع دایره شکل توصیه می‌شود).
  ۱۱- باید همزمان با کار نصب تأسیسات، نقشه اجرایی از تأسیسات توکار تهیه شود تا در صورت بروز مشکلات احتمالی، محل و مسیر تأسیسات مشخص باشد تا در آینده تخریب اضافی صورت نگیرد.

نصب صفحات سقف و اتصالات:
نصب و اتصالات در ساندویچ پانل

1- نصب صفحات سقف ترجیحاً پیش از بتن پاشی دیوارها اجرا شود.
۲- در قالب بندی سقف‌ها باید فاصله ۲ سانتی‌متری بین تخته قالب بندی و شبکه میلگرد جوش شده، رعایت شود و به هیچ عنوان نباید قالب به شبکه میلگرد جوش شده بچسبد.
۳- در وسط دهــانه تیــرها اجـرای خیز منفی به مقدار ۲۰۰/۱ طول دهانه توصیه می‌شود.
۴- مجموعه داربست باید استحکام کافی جهت تحمل بارهای ثقلی سقف در حین اجرای بتن ریزی کلیه سطوح و همچنین نیروهای باد را داشته باشد.

بتن پاشی و بتن ریزی دیوارها و سقف‌ها:

۱- در عملیات بتن پاشی به هیچ عنوان نباید به دلیل نصب قرنیز، ضخامت بتن پایین دیوار کم شود. استفاده از قرنیز چوبی و نصب آن بعد از اتمام نازک کاری توصیه می‌شود.
۲- در ساختن بتن، پیمانه کردن وزنی مصالح ارجح است.
۳- ساخت بتن با توجه به طرح اختلاط الزاماً باید توسط همزن‌های خودکار صورت گیرد و استفاده از روش‌های دستی منع شده است.
۴- مواد و مصالح برگشتی از عملیات بتن پاشی نباید مجدداً استفاده شود.
۵- به علت ضخامت کم بتن در سازه‌های صفحه‌ای و تبادل حرارتی محیط با بتن، می‌بایست توجه ویژه‌ای به محافظت و عمل آوری بتن شود. عمل آوردن باید بلافاصله بعد از پاشش آن آغاز شو .
۶- در صورتی که بتن از دستگاه بتن ساز تهیه می‌شود، حداکثر باید در طول مدت ۹۰ دقیقه مورد استفاده قرار گیرد. این زمان برای شرایط آب و هوایی گرم (دمای بالای ۲۵ درجه)، ۴۵ دقیقه است. برای بتن‌های خاص با مواد افزودنی یا پوزولان، زمان‌های فوق مطابق با نوع و میزان آن مواد تعیین می‌شود اما در هیچ حالت این مدت از ۱۲۰ دقیقه پس از اختلاط نباید بیشتر شود.