مزایای ساندویچ پانل ماموت

استفاده از مواد با کارآیی و انعطاف بالا، درعین حال مقرون به صرفه دردنیای پرزرق و برق ساخت وسازها مزیت مهمی است ساندویچ پانل یکی از این مواد است که در ادامه به مهمترین مزایای ساندویچ پانل اشاره می شود.

مزایای ساندویچ پانل

 • سبکی دیوارهای ساخته شده از پانل‌های ساندویچی در مقایسه با دیگر مصالح.
 • سرعت حمل و نقل و سهولت پانل‌های ساندویچی در ارتفاع.
 • مقاومت زیاد در برابر نیروهای برشی ناشی از زلزله.
 • عایق در مقابل حرارت، برودت و رطوبت و صدا.
 • مقاوم در برابر آتش سوزی به علت وجود قشرهای بتونی طرفین پانل ساندویچی.
 • نفوذ ناپذیری ساختمان در مقابل حشرات.
 • امکان حمل و به کارگیری پانل‌های ساندویچی در مناطق صعب‌ العبور جهت احداث ساختمان بدون نیاز به کارگران متخصص.
 • دستیابی به فضای مفید بیشتر به‌ علت ضخامت ناچیز دیوارهای پانل ساندویچی.
 • آزادی عمل در اجرای طرح‌های متنوع به علت انعطاف پذیری قطعات پیش ساخته پانل‌های ساندویچی.

صرفه جویی در هزینه

 1.  صرفه جویی در هزینه پی سازی و اسکلت ساختمان‌های بلند مرتبه به دلیل وزن اندک قطعات سقف و دیوار پانل‌های ساندویچی.
 2.  صرفه جویی در هزینه تهویه مطبوع ساختمان در تابستان و یا زمستان به دلیل جلوگیری از تبادل حرارت و یا برودت و در نتیجه صرف انرژی کمتر.
 3.  افزایش عمر مفید ساختمان و دستگاه‌های تأسیساتی آن.
 4.  عدم نفوذ نسبی آلودگی صوتی و ایجاد آرامش برای ساکنین ساختمان در شهرهای بزرگ.
 5.  بازگشت سرمایه گذاری در امور ساختمان سازی در کوتاه‌ترین زمان.
 6.  عبور دادن لوله‌های آب و فاضلاب، برق و تلفن به سادگی از زیر شبکه پانل و نصب چهارچوب درب‌ها و کلاف فلزی پنجره‌ها قبل از بتن پاشی و کلاً اجرای تأسیسات ساختمان با کمترین هزینه.
 7.  عدم نیاز به کنده کاری و تخریب تأسیساتی دیوارها و سقف و در نتیجه عدم ایجاد نخاله‌های انباشته که صرفه جویی در هزینه و وقت را به دنبال دارد.
 8.  پس از بتن پاشی طرفین پانل‌ها با ضخامت حداقل ۴ سانتی‌متر، پانل‌ها بی‌نیاز از ملات گچ و خاک می‌باشد و با اجرای پلاستر گچ (سفیدکاری)، دیوارها و سقف آماده برای نقاشی خواهد بود.
 9.  حذف نعل درگاه در سیستم پیشرفته پانل‌های ساندویچی.
 10.  حمل و نقل پانل‌های ساندویچی با هزینه اندک صورت می‌گیرد. به‌طور مثال یک دستگاه تریلر قادر است حدود ۱۰۰۰ متر مربع پانل ساندویچی را حمل کند.
 11.  مهم ترین مزایای ساندویچ پانل استفاده از دیوار و سقف پانل‌های ساندویچی در ساختمان سازی، بهره وری مناسب آهن آلات مصرفی را موجب می‌گردد. به‌طور مثال باصرف ۱۷ کیلوگرم در متر مربع فولاد به‌صورت مفتول و میلگرد می‌توان یک واحد مسکونی یک طبقه را بنا کرد

كاربرد و مزایای ساندویچ پانل كامپوزيتی در ايران و جهان:

خواص مناسب پانل‌های ساندويچی كامپوزيتی، اين قبيل محصولات را به عنوان گزينه‌های مناسب در ساختمان‌سازی مطرح ساخته است. طی سال‌های اخير فعاليت‌های اندكی جهت توليد اين پانل‌ها در بازار ساختمان كشور مشاهده شده است.

با اين وجود هنوز پتانسيل‌های استفاده نشده بسياری جهت به‌ كارگيری اين قبيل پانل‌ها در شهرهای بزرگ كشور كه با معضل كمبود فضا رو برو هستند وجود دارد.ساندویچ پانل به عنوان یک لایه عایقی بسیار قوی و کارآمد در صنعت ساختمان می باشد. اما بیشترین کاربرد را در تولید کانکس دارد .

در واقع در تولید دیواره های کانکس از ساندویچ پانل استفاده می شود. که ساندویچ پانل دارای یک لایه عایقی از جنس پلی یورتان است . که بین دو لایه فلزی قرار دارد در واقع ساندویچ پانل دارای کاربرد های بسیاری میباشد. و ویژگی های متفاوتی نیز دارد که از جمله آنها میتوان به لایه عایقی جهت نفوذ دما به داخل کابین و کانکس اشاره کرد.

در واقع این لایه مانع از ورود گرما و سرما به داخل می شود همچنین خاصیت ضد زنگ و اکسید آهن نیز از ویژگی های بارز ساندویچ پانل به شمار می رود. همچنین از دیگر مزایای ساندویچ پانل خاصیت ضد رطوبت آن می باشد که مانع از نفوذ رطوبت و آب میشود.

ساندویچ پانل ساختمانی  چیست و چه کاربردی در زندگی ما دارد؟

هر محصولی که تولید می شود از زمان تحقیقات اولیه برای کشف، اختراع و طراحی و تولید به دنبال برآوردن و پوشش دادن یکی از نیازهای بشری می باشد. و قطعا برای بهبود شاخص های زندگی و رفاه می باشد  ساندویچ پنل ها هم از این قاعده مستثنی نیستند و سهم زیادی در بهبود کیفیت زندگی و راحتی بشری داشته اند. ساندویچ پانل ساختمانی یکی از مصالح است که در ساختمان های پیش ساخته و به طور معمول در کانکس ها مورد استفاده قرار میگیرد و بعنوان یک عایق نیز عمل میکند. ساندویچ پانل از ترکیبات سبک و مرکبی تشکیل شده است که از دو طرف به دو لایه محدود شد است که در میان آن یک لایه بعنوان عایق قرار گرفته است.

مزایای ساندویچ پانل برای مصارف ساختمانی:

آنچه پانل‌های ساندويچی را به عنوان گزينه‌های مناسب در ساختمان‌سازی كشورهای جهان مطرح ساخته است به شرح زير است:

سبكی فوق‌العاده:

به علت استفاده از مواد سبک در هسته اين پانل‌ها، وزن پانل به شدت كاهش می‌يابد. يک ديواره ساندويچ پانل در مقايسه با نمونه مشابه سيمانی يا آجری گاه تا ۵۰ برابر سبک‌تر است. اين مسئله به ويژه در سبک‌سازی بنا، مقابله با زلزله و كاهش هزينه زيرسازی بسيار مهم است.

مقاومت بالا :

علی‌رغم سبكی فوق‌العاده پانل‌های ساندويچی، اين محصولات مقاومت فوق‌العاده‌ای در برابر انواع بارهای فشاری و ضربه‌ای دارند. اين پانل‌ها نيروی وارده را به خوبی جذب كرده و مقاومت بالاتری نسبت به چوب از خود نشان می‌دهند. اين مسئله در ساخت ديوار‌ه‌ها و سقف‌های كاذب از اهميت ويژه‌ای برخوردار است. اين قبيل پانل‌ها بر خلاف ديوار‌ه‌های متداول بتنی در برابر رطوبت هوا و شرايط خورندگی محيطی دچار آسيب‌های ناشی از خوردگی نمی‌شوند (مقاومت در برابر خوردگی و پوسيدگی). اين مسئله باعث حداقل شدن هزينه تعمير و نگهداری می‌گردد. در مقايسه با پارتيشن‌های چوبی اين پانل‌ها از طول عمر چندين برابر در محيط‌های مرطوب برخوردارند. همچنين به علت عدم پوسيدگی، از نظر بهداشتی نيز مطمئن بوده و جای نگرانی برای تجمع ميكروب در ساختمان باقی نمی‌گذارد.از دیگر مزایای ساندویچ پانل می توان به موارد زیر نیز اشاره نمود:

کاهش جرم ساختمان:

با توجه به نقش سازه‌ای پانل‌ها در ساختمان، جرم محاسباتی ساختمان نیز به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد.

عملکرد سازه‌ای:

اتصال پانل‌ها به یکدیگر و یا سقف فونداسیون به نحوی پیش بینی شده است که پیوستگی کامل بین اعضای سازه‌ای به وجود می‌آید، همچنین ایجاد اتصالات خطی در محل تلاقی پانل‌های سقفی و دیواری سبب توزیع یکنواخت نیروی اعمال شده در دیوارها در مقایسه با اتصالات گرهی می‌گردد، لذا مقاومت آن در برابر بارهای افقی (باد و زلزله) مطلوب می‌باشد.

صرفه جویی در مصرف مصالح ساختمانی:

با استفاده از پانل‌های سبک مذکور، برای ساخت دیوارها، سقف‌ها و پله‌ها در ساختمان‌های کوتاه ۲ طبقه نیاز به استفاده از اسکلت فولادی و یا بتن آرمه نمی‌باشد. بنابراین صرفه جویی قابل ملاحظه‌ای از نظر مصرف مصالح ساختمانی به خصوص فولاد در ساختمان‌ها می‌شود. ضمناً در صورت اجرای صحیح سقف‌ها و دیوارها، پوشش‌های نازک کاری در این‌گونه سیستم‌ها در مقایسه با روش‌های سنتی کمتر بوده و از این لحاظ نیز صرفه جویی در مصالح ساختمانی به عمل می‌آید.

سرعت در اجرا :

با توجه به سبک بودن پانل‌ها حمل آن‌ها از کارخانه به محل کارگاه ساختمانی با سرعت و سهولت انجام شده و در کارگاه نیز نصب قطعات نیاز به جرثقیل و وسایل خاصی نداشته. از طریق کارگران ساختمانی به سادگی انجام می‌شود. سبک بودن و سهولت در جابه جایی و نیز سادگی نصب قطعات و نیز بزرگ بودن ابعاد پانل‌ها زمان انجام کار و نیروی انسانی مورد نیاز را کاهش می‌دهد.

مقاومت در برابر آتش سوزی:

به دلیل وجود لایه‌های بتن در دو طرف پانل‌ها، مقاومت خوبی در برابر آتش سوزی دارند، همچنین پلی استایرن مورد استفاده در تولید این پانل‌ها از نوع غیر قابل اشتعال می‌باشد و از انتشار آتش جلوگیری می‌نماید.

تاسیسات ساختمانی:

با استفاده از این پانل‌ها، لوله‌های تاسیساتی قابل نصب در زیر شبکه مفتولی داخلی دیوارها بوده و همزمان با نصب پانل‌ها می توان بخش‌های تاسیساتی را نصب و آماده بهره برداری نمود.

حوادث غیر مترقبه:

ساخت سریع ساختمان‌های یک طبقه با این سیستم، امکان اسکان آسیب دیدگان ناشی از حوادث غیر مترقبه مانند: سیل و زلزله را در زمان کم، فراهم می‌سازد.

علت استفاده ساندویچ پانل ها

استفاده از پانل های ساندویچ که دارای مواد کیفی، زیبایی شناسی، قابل اعتماد، چند منظوره هستند. در بازارهای جهانی ساختمان به  تازگی جای خود را پیدا کرده اند. ساندویچ پانل ها توانسته اند محبوبیت خود را در تمام زمینه ها بخصوص صنعت ساختمان، جایگزین طرح های سنتی ساخت و ساز کنند. ساندویچ پانل (پروفایل کاستی): به عنوان مواد جهانی نشان دهنده یک عنصر اساسی در ساخت هر یک از ساختمان ها است از خانه های آپارتمانی تا مجتمع های عظیم بازرگانی، استادیوم ها، مراکز پزشکی، سازه های اقتصادی و صنعتی.

مزیت اصلی که  باعث شده پانل های ساندویچ  برای هر چرخه ساختمان مورد استفاده قرار گیرند شامل موارد زیر است:

 • کاهش قابل توجهی از شرایط کار ساختمانی
 • کاهش هزینه ساختمان (از 30 تا 50 درصد)
 • حمل و نقل آسان
 • طراحی ساده و شیک

کاربرد ساندویچ پانل، در حالت کلی هرجا حرف از ساخت و ساز به میان می آید می توان از ساندویچ پانل ها استفاده کرد. ساندويچ پانل‌ها به طور گسترده‌ای به عنوان مواد ساختمانی، صنایع شیمیایی، ساخت و ساز، بسته بندی، سردخانه، صنایع نظامی، صنعت هوا – فضا، حمل و نقل هوایی، حمل و نقل ترابری و طراحی مدل‌های صنعتی و دیگر جنبه های مختلف استفاده می‌شود.

کاربرد ساندویچ پانل

گستردگی و ویژگی‌های فراوانی که ساندویچ پانل‌ ها دارند موجب شده که بتوان از آن برای طیف گسترده‌ای از اهداف استفاده کرد.

در ادامه برخی از این کاربردها بصورت تیتر وار بیان می شود.

 • كانكس‌ها، پست نگهبانی- ديواره و سقف كانتينرها.
 •  اتاق‌های يخچالی و حمل باری ثابت و متحرک نصب بر روی انواع كاميونت‌ها.
 •  اتاق‌های تريلر يخچالی و تريلر كانكس‌دار
 • دفاتر کارگاهی و تجاری
 • کانکس و غرفه پیش ساخته با کاربری میادین میوه و تره بار
 • کانکس با کاربری پست های کنترل درون و برون شهری
 • کانکس و سازه های پیش ساخته اتاق کنترل و یا فرمان
 • کمپهای تفریحی و سیاحتی- واحدهای اداری و مسکونی -کانکس های ایمنی و اورژانس
 • کانکس و اتاق های پیش ساخته با کاربری سرپناه در مناطق زلزله و یا سیل زده
 • کانکس های کارگاهی گوناگون در پروژه های ساخت و ساز و…
 

 

کانکس نگهبانی

به علت اینکه معمولا در ابعاد کوچکی طراحی و ساخته می شود، از قیمت مناسبی برخوردار بوده و میتوان برای آن طرحی اجرا کرد که در زیباسازی محیط اطراف نیز نقش به سزایی داشته باشد. کانکس های نگهبانی میتوانند در ابعاد یک متری، کانکس شش متری، کانکس چهار متری نیز اجرا شوند. در مورد نمای بیرونی این نوع کانکس میتوان هر متریالی که مد نظر مشتری باشد با در نظر گرفتن قیمت کانکس نگهبانی استفاده کرد. کیوسک های نگهبانی داری سه ضلع پنجره خور ویک ضلع درب ورودی جهت اشراف کامل به محیط میباشد که میتوان با توجه به نیاز مشتری آن را طراحی نمود.

پانل های سبک و سخت

ساندویچ پانل جزء حیاتی بسیاری از طرح های داخلی مدرن هواپیما هستند. تقویت و ترمیم لبه هایی از این پانل ها می تواند هزینه و وقت گیر باشد اما ضروری است. برنامه های کاربردی محیط زیست نیز نیازمند تکمیل مقررات آتش سوزی، دود و انتشار گازهای سمی (FST) است که تعداد قابل توجهی از راه حل ها را در این منطقه محدود می کند.