این مدل از ساندویچ پانل برگرفته از طرح هندسه لانه زنبور است هندسه ساندویچ پانل لانه زنبوری به طور گسترده‌ای متفاوت است.اما وجه مشترک تمام این ساختارها آرایه‌ای از سلول‌های توخالی بین دیواره‌های عمودی نازک تشکیل شده است. سلول‌ها اغلب ستونی و شش ضلعی می‌باشند به همین دلیل در بازار آن را با نام ساندویچ پانل لانه زنبوری می شناسند  ساندویچ پانل لانه زنبوری اجازه می‌دهد تا میزان مواد مورد استفاده به حداقل وزن و حداقل هزینه مواد برسد.

ساندویچ پانل لانه زنبوری

کاربرد ساندویچ پانل لانه زنبوری

ساندویچ پانل لانه زنبوری در صنعت هواپیمایی و دیگر کاربردهای صنعتی استفاده می‌شود. ساندویچ پانل لانه زنبوری از پوسته نازک با صفحات درونی و بیرونی تشکیل شده است. هسته درساندویچ پانل لانه زنبوری، پیکر بندی شده است که بین پوسته اول و دوم پیوند خورده است. ممکن است این پانل به طور کلی ساندویچ پانل نامیده شود و هدف این اختراع ساختار صفحه‌ای است که تقویت کننده پانل می‌باشد و آن هم به گونه‌ای است که پوسته و هسته جدا از هم هستند.

یک مثال عمده برای این اختراع، تقویت پانل‌های لانه زنبوری  در هواپیما است. در ساختار موتور جت هواپیما برای کاهش صدای موتور از این پانل استفاده می‌شود. در هنگام نیروی وارده بالا، تفاوت شدید دما، لرزش، ممکن است پوست پانل لانه زنبوری از هسته جدا شود که در این حالت ممکن است خرابی عمدی موشک هسته‌ای را در پی داشته باشد.

قدرت و صلابت از مواد کامپوزیت وابسته به دو عامل است:

 • پوسته بیرونی
 • رابط بین هسته و پوست

ساختار ساندویچ پانل لانه زنبوری

ساختار لانه زنبوری به طور گسترده ای در ساندویچ پانل استفاده می شود، این نوع از پانل می تواند در انواع مختلف از جمله ساندویچ پانل FRP ، پانل آلومینیوم کامپوزیت و غیره استفاده شود .ساندویچ پانل لانه زنبوری از پلی استر تقویت شده با پلاستیک، فیبر با مقاومت بالا و شیشه ساخته می شود. در کف های ضد لغزش قالب الگوی آج از طریق فرایند ثابت جذب دمای خلاء و آگلوتیناسیون و انجماد به دست می آید.

طرح توليد پانل­ هاي ساندويچي لانه زنبوری

1- مشخصات محصول
پانل هاي ساندويچي اصطلاحاً به آن دسته از ساختارهاي مرکب اطلاق مي شود كه از يك هسته مركزي نسبتاً ضعيف و لايه هاي خارجي قوي تشكيل شده باشد. معمولا در ساخت اين قبيل پانل هاي ساندويچي از كامپوزيت هاي الياف شيشه ( فايبر گلاس ) و یا الياف طبيعي كمك گرفته مي شود.
يك پانل ساندويچي در حقيقت از دو بخش اصلي تشكيل شده است :
 • نخست هسته مياني كه نسبتاً ضعيف و معمولاً حجيم است.
 • ثانیا پوسته هاي واقع در دو طرف هسته كه قوي و نازك هستند.
معمولا هسته ضعيف مياني از جنس فوم يا لانه زنبوري مي باشد و پوسته هاي واقع در دو طرف هسته از كامپوزيت هاي الياف شيشه يا الياف طبيعي و فلزات ساخته مي شوند  اين ساختار به ظاهر ساده، مزيت ها و قابليت های فوق العاده اي از خود نشان مي دهد در واقع  يك ساختار ساندويچي ، مقاومت بسيار بالاتري نسبت به تك تك اجزاي خود دارد و از سبك فوق العاده اي نيز برخوردار است. همچنين هزينه نسبتاً پاييني داشته و به سرعت و سهولت مي تواند در ساخت و ساز مورد استفاده قرار گيرد.
 
بعد از پروفيل هاي پالتروژن و محصولات تهيه شده به روش قالب باز ، ساندویچ پانل ها مهمترين مورد استفاده كامپوزيت ها در صنعت ساختمان است. گرچه اين پانل ها در گذشته از طريق لايه چيني دستي و روش قالب باز تهيه مي شدند ، اما امروز به مدد فرآيندهاي ماشيني ، سرعت و كيفيت توليد اين محصولات تا حد فوق العاده اي افزايش يافته است. همين مسئله موجب كاهش هزينه و افزايش استقبال از اين محصولات از اين محصولات گرديده است.
 
2- موارد کاربرد محصول و آینده کاربرد آن
 • مصارف عمده پانل هاي ساندويچي
  ساندویچ پانل ها در ساختمان ، حمل و نقل ، راه وترابري ، نفت و گاز و پتروشيمي ، كشاورزي و متفرقه مورد استفاده قرار می گیرند.
 • مزيت رقابتي توليد
  علت ناموفق بودن پانل هاي ساندویچی در كشور را مي توان در پايين بودن سطح تكنولوژي واحد هاي توليدي داخلي خلاصه کرد چرا که رشد جمعيت ايران و افزايش نياز براي مسكن و فضاي سكونت باعث شده است تا تقاضا براي هر چه كوچك تر ، سريع تر و ارزان تر ساخت بنا افزايش يابد.رواج يافتن پارتيشن ها ، سقف ها و ديوار هاي كازب در طي چند سال اخير ، دلیل محکمی برای اين ادعاست.

طي سال هاي گذشته فعاليت هايي از سوي چند شركت كوچك و بزرگ براي ساخت پانل هاي ساندويچي محسوب  شود. پانل هاي ساندويچي توليد شده در اين موسسه از يك هسته فومي و لايه هاي بتن آرمه تشكلي شده است. ( مرجع : مقاله تحليلي كاربرد پانل هاي ساندويچي در ايران و جهان شبكه تحليل گران تكنولوژي)همچنين ساختار ديواره هاي كيوسك ها در حقيقت نوعي ساختار ساندويچي با هسته شبيه به لانه زنبوري و لايه هاي از جنس فايبر گلاس است. مواردي از كاربرد فايبر گلاس در ساخت ديواره ها و سقف هاي كاذب را كه توسط كارگاه هاي كوچك توليد شده اند نيز در بازار مي توان مشاهده كرد.

 پايين بودن سطح تكنولوژي در توليد با نرخ پايين و كند ، افت كيفيت و عدم يكنواختي محصولات و نهايتاً بالا بودن هزينه توليد و لذا قيمت بالاي اين محصولات را در پي دارد ، جوابگوي تقاضاي رو به گسترش بازار داخل نمي باشد و استفاده از تكنولوژي جديد و خطوط توليد مكانيزه با قابليت توليد بهترين كيفيت محصول ، مهمترين مزيت توليد صنعتي پانل هاي ساندويچي در ايران مي باشد.

رشد جمعيت و حجم قابل ملاحظه رشد تقاضا در بخش مسكن و رواج سريع استفاده از پارتيشن ها و سقف هاي كاذب كامپوزيتي بجاي انواع گچي آنها از يكسو و عدم تكافوي توليدات داخلي پانل هاي ساندويچي و كامپوزيتي به سبب كيفيت پايين و هزينه بالا براي مصرف كننده ( البته براي توليد كننده با توجه به دستي بودن و استفاده از تكنولوژي هاي بسيار پايين توليد در عمده كارگاهها ) و پراكندگي توليد به صورت كارگاههاي كوچك ، جهت گيري به سمت سرمايه گذاري در توليد پانل هاي ساندويچي در مقياس صنعتي در سايه استفاده از تكنولوژي جديد كه سرمايه گذاري بالاتري نسبت به تكنتولوژي جديد كه سرمايه گذاري بالاتري نسبت به تكنولوژي جديد كه سرمايه گذاري بالاتري نسبت به تكنولوژي سطح پايين و قديمي را مي طلبد ، در ظرفيتهاي توليد بالا از توجيه اقتصادي بيشتري نسبت به ظرفيت هاي كوچك برخوردار خواهد بود. بالا بودن هزينه هاي توليد در واحدهاي كوچك و پراكنده موجود در كشور ، اين واقعيت را ثابت نموده است. اين طرح هم اكنون با موفقيت اجرا شده است و دانش فني آن قابل عرضه مي باشد.

 پانل های لانه زنبوری FRP

 عرشه کامپوزیت پلاستیکی تقویت شده با فیبر (Fibre-reinforced plastic) (FRP) به طور فزاینده ای در کاربردهای پل های بزرگراه مورد استفاده قرار گرفته است، هر دو در ساخت و ساز جدید و بازسازی و جایگزینی عرشه پل های موجود استفاده می شود.
برنامه های کاربردی اخیر نشان داده اند که پانل های لانه زنبوری FRP می توانند به طور مؤثر و اقتصادی برای سیستم های بلوک های بزرگراه مورد استفاده قرار گیرند. این مقاله با مدلسازی طراحی و خصوصیات تجربی یک پانل لانه زنبوری FRP با هندسه هسته ای سینوسی در هواپیما و گسترش عمودی بین ورقه های صورت روبرو است.
تجزیه و تحلیل ساختار لانه زنبوری و اجزای شامل:
 • مواد تشکیل دهنده و خواص چسبنده، 
 • لمینیت چهره و خواص ساخت و ساز دیوار هسته، 
 • خواص مواد معدنی معادل، 
 •  خواص سختی آشکار برای پانل لانه زنبوری 
 • خواص مواد ارتودنسی معادل آن

یک فرایند همگن سازی برای به دست آوردن خواص معادل مواد هسته ای برای هندسه لانه زنبوری با امواج سینوسی استفاده می شود. برای بررسی دقت راه حل تحلیلی، چندین ساندویچ لانه زنبوری با امواج سینوسی یا در جهت های طولی یا عرضی در خم شدن آزمایش می شوند. همچنین، یک پانل عرشه تحت هر دو بارگذاری پچ متقارن و نامتقارن آزمایش شده است.

مدل های عددی محدود (FE) نمونه های آزمون با استفاده از عناصر پوسته لایه ای بیشتر برای همبستگی نتایج با پیش بینی های تحلیلی و ارزش های تجربی استفاده می شود. خلاصه ای از استفاده و استفاده از پانل لانه زنبوری FRP برای عرشه پل ها خلاصه ای خلاصه شده است. روش ساده تجزیه و تحلیل ساده می تواند در برنامه های طراحی و بهینه سازی سازه های لانه زنبوری کارآمد مورد استفاده قرار گیرد.

بدون دیدگاه