تاریخچه ساندویچ پانل و امروزه علم و دانش بشر پیشرفت های زیادی در زمینه های گوناگون به خصوص صنعت داشته است. درصنعت ساختمان و مصالح هم نوعی مصالح جدید بنام ساندویچ پانل یا ساندویچ پنل روی کار آمده است که با دارا بودن مزیت هایی به کار ساخت و ساز بیشتر از قبل سرعت بخشیده است.

همه چیز درباره ی ساندویچ پانل

به زبان ساده ساندویچ پانل را اینگونه می توان معرفی کرد دو لایه نازک فلزی که اطراف هسته پانل را احاطه کرده اند. این هسته شامل فوم می باشد و بسته به نوع فوم ساندویچ پانل قابلیت های خاص خود را دارد. علت نام ساندویچ پانل به خاطر ظاهر لایه ای شکل این محصول به ساندویچ است. چرا که ساندویچ ها نیز همواره از دولایه یکسان ولی محتوای درونی متفاوت تشکیل شده اند.

تاریخچه ساندویچ پانل

در سال 1970 فوم پانل هسته ای توجه زیادی را به خود جلب کرد. اما در نهایت نظریه ی استفاده از پانل فشرده پوستی برای ساخت و ساز درسال 1930 آغاز شد. اولین بار تحقیق و آزمایش در آمریکا و توسط آزمایشگاه محصولات فورست در مادیسون انجام گرفت. در نتیجه درسال 1937 خانه کوچک پوستی ساخته شده بود که توانست به اندازه کافی توجه خانم ارنست روزیولت جلب کند. به طوری که دوام آن به قدری بود که می توانست آب و هوای سخت ویسکانسین را تحمل کند.

همین امر باعث شد که توسط دانشگاه ویسکانسین-مدیسون که به عنوان یک مرکز مراقبت روزانه تا سال 1998زمانی که آن را برای یک ساختمان جدید دانشگاه داروسازی برداشته بودند مورد استفاده قرار گرفت. پس از موفقیت های به دست آمده از خانه های پوستی پوشش های قوی تری که می تواند بارهای ساختاری و فریم های در دسترس را از بین ببرد پیشنهاد شد.

زمان ساخت اولین ساندویچ پانل

با تاریخچه ساندویچ پانل آشنا می شویم ، بنابراین در سال 1947، توسعه پانل عایق ساختاری زمانی آغاز شد که هسته سطح کاغذی جهت دار با مواد مختلف تخته سه لا، تخته فوق العاده و مقوا مورد آزمایش قرار گرفت. ساختمان دانشگاه ویسکانسین در سال 1978 برچیده شد و بسیاری از پنل ها به غیر از مقوا برای قرار گرفتن در معرض فضای باز نامناسب باقی ماند. پانل های متشکل از هسته پلی استایرن و کاغذ تزیین با پوست تخته سه لا در یک ساختمان در سال 1967 مورد استفاده قرار گرفت. پانل های خوبی را تا به امروز به سرانجام رسانیده است.

سیستم های CI و SIP توسط  سازندگان سانتا پائولا، کالیفرنیا در خانه ها و آپارتمان خود از سال 1965 تا سال 1984مورد استفاده قرار می گیرد. این کار بنیان جان توماس وودز پول فلتیر وودز، جان دیوید وودزو فردیک توماس وودز بود که به عنوان یک مفهوم مشابه استفاده شد. ثبت اختراع برای خانه های مدولار( ایالات متحد ثبت اختراع 4817353 ) درچهار آوریل 1989 صادر شده است. خانه های متعدد در سانتا پائولا، فیلمور، پالم اسپرینگز، و مناطق اطراف آن از پانل های SIP به عنوان ساخت و ساز اصلی استفاده می کنند.تاییدیه طرح از ICBO،CISBC و درحال حاضر ICC اهدا می شود.

انواع ساندویچ پانل

ساندویچ پانل ها را می توان به طور کلی در دو نوع ساندویچ پانل سقفی و ساندویچ پانل دیواری تقسیم بندی کرد. در ساختمان های پیشرفته استفاده عمده از پانل های سقفی جهت پوشش سقف ها است. در این ساختمان ها از پانل های دیواری برای پوشش دیوارها که قابلیت عایق صوت را نیز دارند استفاده می شود.

ساندویچ پانل سقفی

بشر همیشه در تلاش بوده تا با استفاده از راه های مختلف برای خود سقف ایمن ایجاد کند. تا او را در مقابل باد و باران، گرما و سرما محافظت کند. فناوری بکار رفته در ساندویچ پانل نه تنها موجب پوشش سقف ساختمان بلکه استحکام آن، جلوگیری از ورود آب و رطوبت و … نیز می شود. سبک بودن سازه و کمترین میزان آسیب در برابر حوادث طبیعی همواره صاحبان صنایع و ساختمان ها را ترقیب به استفاده از این محصولات ساخته است.

ساختار ساندویچ پانل سقفی

فناوری ساندویچ پانل سقفی با ویژگی های منحصر به فرد خود مدت هاست که پاسخگوی مشتریان است. چرا که پانل های سقفی دارای گام های ذوزنقه ای شکل می باشند. و حالت اورلپ آنها هنگام سوار شدن روی یکدیگر و ضخامت 3 تا 10 سانتی متری آنها امکان نفوذ آب را از بین میبرند.

جنس مواد سازنده لایه های تشکیل دهنده ساندویچ پانل بر اساس تقسیم بندی زیر شامل دو بخش می باشد:

 • دو لایه فلزی بیرونی که معمولا از جنس ورق آلوزینک یا گالوانیزه است.
 • هسته ساندویچ پانل که معمولا از جنس پلی یورتان یا پلی استایرن

ساندویچ پانل دیواری

یک سازه خوب همواره دیواره های با ضخامتی مناسب در حدود 3 الی 15 سانتی متر و استحکام بالا دارد. استفاده از ساندویچ پانل دیواری برای پوشش دیوارها، فضای مفید ساختمان را افزایش می دهد. و این اطمینان را به مهندسین می دهد بقیه مراحل را پیگیری کنند. چرا که ساندویچ پانل دیواری به صورتی طراحی گردیده است كه عرض آنها از یك طرف تو رفتگی و از طرف دیگر برآمدگی دارد به صورتی كه وقتی دو پانل جهت نصب در سازه در كنار هم قرار میگیرند، اورلپ شده و لبه های آنها با یكدیگر هم پوشانی پیدا میكنند. این محصول در موقعیتهای مختلف با پیچ به سازه متصل میشود.

ساندویچ-پانل-دیواری

ساختار ساندویچ پانل دیواری

جنس ورق های که دو طرف ساندویچ پانل دیواری را احاطه می کند معمولا به سه روش زیر تولید میگردد.

 • دو طرف ورق های از جنس آلوزینک که به صورت از پیش رنگ شده می باشند.
 • دو طرف ورق هایی از جنس گالوانیزه از قبل رنگ شده.
 • از سمت داخلی ورق از جنس آلوزینک و از سمت داخل ورق گالوانیزه

مشخصات فنی ساندویچ پانل دیواری

بررسی مشخصات فنی ساندویچ پانل دیواری که در آن چهار معیار مدل، ضخامت، طول و عرض بررسی گردیده است را در ادامه بخوانید.

 • مدل های مختلف پانل های دیواری
  صاف (DNS)
  شیاردار(DND)
  پیچ مخفی(RPO)
 • ضخامت پانل های دیواری
  پانل ها در ابعاد  3– 4 – 5 – 6 – 8 – 10 – 12/5 _ 15 سانتی متر
 • عرض پانل های دیواری
  عرض پانل ها 1/14 الی 1/16 (2 سانتی متر اورلپ)
 • طول پانل های دیواری
  از 2 متر 13/60 الی متر (بنابر انتخاب و درخواست مشتری)

ساندویچ پانل سرد خانه ای

استفاده عمده از ساندویچ پانل سردخانه ای در جهت پوشش دیوار و سقف مکان های چون سرد خانه ها می باشد. چرا که پانل سرد خانه ای قابلیت های مثل حمل و نقل آسان، سرعت بالا در نصب، شستشوی بسیار راحت و مقاومت بالا در برابر سایش را دارا می باشد.

مواد غذایی به دلیل اینکه در محیط معمولی به سرعت فاسد می شوند. برای حمل و نقل نیازمند اتاق های حمل بار سردخانه ای هستند. شرکت ماموت نامی آشنا در این زمینه است. پانل های سردخانه ای در صنعت سردسازی کشور تحول قابل ملاحظه ای انجام داده است. چرا که در درون خود عایق پلی یورتان که فومی بسیار با کیفیت و ضد حریق نیز می باشد دارند. به ماشین های حمل مواد غذایی در سراسر جاده های کشور توجه کنید اتاق های حمل بار سرد خانه ای ماموت به وفور دیده می شوند.

مشخصات ساندویچ پانل سردخانه ای

ساندویچ پانل های سردخانه ای به این جهت طراحی شده تا یک راه حل منطقی و کامل برای صنعت هایی که نیاز به ذخیره سازی محصولات در دمایی معین و سرد را دارند ایجاد کند. ظاهر زیبا و مقاوم در کنار قیمت مناسب از مشخصات اساسی این پانل ها است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر