ایمنی محل کار برای ساخت ساندویچ پانل کامپوزیتی

در این مقاله، پارامترهای ایمنی محل کار که در طول ساخت ساندویچ پانل های کامپوزیتی باید مورد توجه قرار بگیرند، توضیح داده می شود. هرچند این مقاله نکاتی درباره ایمنی محل کار برای ساخت ساندویچ پانل کامپوزیتی ارائه می دهد، اما برای ایمنی صددرصد باید به تمامی توصیه های مربوط به سازندگان و مقررات OSHA عمل کرد. مهمترین این قوانین، استفاده از محافظ چشم، محافظ گوش و تجهیزات ایمنی تنفسی می باشند.

ایمنی محل کار با رزین

مواد شیمیایی مانند رزین پلی استر، ژل کت، استون، موم استایرن و PVA همگی نقطه اشتعال کمتر از 100 درجه فارنهایت دارند. این بدان معنی است که این ترکیبات در صورت وجود منبع احتراق، در دمای کمتر از 100 درجه فارنهایت می توانند آتش بگیرند.

بنابراین، مهم است که این محصولات در مکانهای سرد و به دور از منابع احتمالی احتراق قرار بگیرند و در هنگام استفاده از این مواد، از تهویه مناسب استفاده شود و از منابع احتمالی احتراق دور باشند.

ایمنی محل کار با  MEKP (متیل اتیل کتون پراکسید)

MEKP، یکی از رایج ترین کاتالیزورهای کامپوزیت رزین، نقطه ی اشتعال کمتر از 100 درجه فارنهایت ندارد، اگرچه به شدت قابل اشتعال است. MEKP یک پراکسید آلی است که در هنگام سوختن، اکسیژن تولید می کند. بنابراین در هنگام مخلوط کردن MEKP، مراقبتهای بیشتری باید صورت بگیرد؛ از هر گونه منابع قابل اشتعال دور باشد و با احتیاط ذخیره شود.

مراقبت شخصی هنگام کار با رزین

بسیاری از رزینهای مورد استفاده در کارهای فایبرگلاس و کامپوزیت، ترکیبات آلی فرّار (VOC) ایجاد می کنند. سرطان زا بودن VOCها اثبات شده است. بنابراین باید همیشه در هنگام استفاده از رزینها، از تجهیزات تنفسی تایید شده و عینک ایمنی استفاده شود زیرا وارد شدن رزین به چشم، می تواند مضر باشد. قرار گرفتن در معرض برخی از رزینها در طولانی مدت باعث تحریک پوست می شود.

می توان از انواع دیگری از رزینهای موجود استفاده کرد. به عنوان مثال، برخی اپوکسی رزینها فاقد گازهای مضر هستند.

پیروی از برگه اطلاعات ایمنی مواد (MSDS)

تمام تامین کنندگان و تولید کنندگان مواد شیمیایی برای محصولات خود برگه MSDS تهیه می کنند. قبل از کار با هر ماده ای، باید MSDS آن به دقت خوانده شود و تمام اقدامات احتیاطی رعایت شوند.

برش ساندویچ پانل

ساندویچ پانل کامپوزیتی استاندارد شامل پوسته های تقویت شده و یک هسته است که هنگام برش ساندویچ پانل به اندازه و شکل دلخواه، باید مراقب آنها بود. اکثر فومها (EPS، PVC، پلی اورتان و …) و فیبرهای تقویت کننده (شیشه، کربن، آرامید و …) هنگام برش گرد و غبار ایجاد می کنند. این گرد و غبار مضر است و نباید از طریق تنفس وارد بدن شود.

می توان این گرد و غبار را با استفاده از آب در هنگام برش کاهش داد. باید توجه داشت که اگر اره مورد استفاده نباید خیس شود، به دلیل احتمال برق گرفتگی، این کار انجام نگیرد.

صرفنظر از کاهش گرد و غبار با این روش، باید از تجهیزات ایمنی تنفسی استفاده شود. اغلب ماسکهای محافظ به خوبی کار می کنند، اما برای ایمنی نهایی بهتر است از ماسکهای ایمنی تایید شده استفاده شود.

موضوع دیگر در خصوص گرد و غبار، به خصوص فایبرگلاس، این است که پوست را تحریک می کند. برای بعضی افراد این اثرات بدتر از دیگران است، اما ذرات کوچک گرد و غبار فایبرگلاس، می توانند روی پوست بمانند و موجب خارش یا ایجاد جوش شوند. بهترین روش برای پیشگیری، پوشیدن دستکش و آستین بلند هنگام کار با فایبرگلاس است.

استانداردهای اقدامات ایمنی برش (مثل بریدن انگشتان) هنگام استفاده از ابزارآلات برقی و اره ها باید همیشه رعایت شوند.

مهمترین نکته در هنگام کار با ساندویچ پانل: «اول ایمنی، بعد کار».

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر