امروزه در صنعت همواره جهت کارآیی بهتر از فلزاتی استفاده می شود، که از لحاظ هزینه مقرون بصرفه باشند. همچمین از نظر استحکام و ماندگاری در بالاترین درجه خود باشند. در تعریف ورق می توان گفت ورق فلزی است که به وسیله ی یک فرآیند صنعتی به قطعات نازک وصاف تشکیل شده است.

انواع ورق ساندویچ پانل

انواع ورق ساندویچ پانل

ورق ساندویچ پانل به چند دسته تقسیم می‌شود که یکی از تقسیم بندی‌ها به شرح ذیل است:

۱. ورق آلوزينک (Aluzinc):

آلوزینک به نام‌های زیادی خوانده می‌شود. از نام‌های تجاری این محصول می‌توان به Zincalume, Aluzinc, Galvalume اشاره کرد. درصد مواد مورد استفاده در آلوزینک شامل گالوانیزه نورد شده ۵۵% با ترکیب آلیاژی از آلومینیوم، روی ۴۳.۴% و سيليكون ۱.۶% می‌باشد. در شرایط محیطی با اسیدیته بالا و فضاهای متراکم صنعتی از ساندویچ پانل‌هایی با ورق آلوزینک استفاده می‌شود.

۲. ورق گالوانيزه (Galvazinc):

برای جلوگیری از خوردگی در شرایط محیطی با رطوبت بالا، از ورق گالوانیزه که دارای روی (Zn) است با حفاظت کاتدی استفاده می‌شود.

۳. ورق آلومينيوم (Aluminium):

یکی از کاربردی‌ترین فلزها پس از آهن، آلومینیوم می‌باشد که در همه‌ی قسمت‌های صنعت دارای اهمیت ویژه‌ای می‌باشد. آلومینیوم نرم و سبک و انعطاف پذیر بوده و مقاوم در برابر زنگ زدگی و خوردگی است. که یکی از کاربرهای آن، استفاده در ورق ساندویچ پانل می‌باشد.
گاهی بنا به در خواست مشتری ورق‌هایی از جنس آلومینیوم برای ساندویچ پانل‌ دیواری (SandwichPanel) استفاده می‌شود که البته در این مواقع تامین کویل ورق آلومینیومی بر عهده‌ی مشتری می‌باشد.

انواع ورق‌ها در انواع رنگ‌های مختلف و متنوع با پوششی از سوپر پلی استر کوره‌ای (Super polyester) با ضخامت ۲۵ میکرون در فضای بیرونی و ۷ میکرون رنگ پرایمر کوره‌ای داخلی در محل اتصال ورق با فوم برای چسبندگی مناسب و بهتر می‌باشند.

ساندویچ پانل‌ها از دو رو ورق تشکیل شده که نوع ورق می‌تواند ورق گالوانیزه، آلومینیوم، آلوزینک و یا دو رو فویل یا یک رو ورق و یک رو فویل باشد.

نوع پوشش ساندویچ پانل:

دو رو ورق، یک رو ورق یکرو فویل، یک رو ورق نایلون، یک رو ورق یک رو کاغذ، دورو نایلون، دو رو کاغذ، دو رو فویل.

نوع فوم ساندویچ پانل: پلی یورتان سخت با دانسیته ۲+۴۰ کیلوگرم بر متر مکعب.

مدل‌ها: DND صاف،  RPO پیچ مخفی بدون شیار، RP1 پیچ مخفی میکرو ویو، RP2 پیچ مخفی شیار ریز، RP3 پیچ مخفی شیار درشت.

‌انواع ورق‌های آلياژی و ضخامت و پوشش آن‌ها در ساندويچ پانل‌ها در ۱۲ طیف رنگی مختلف از جمله سفید، آبی، قرمز، نقره‌ای، طوسی، کرم، سبز، یشمی، زرد، بنفش تولید می‌شود.

بدون دیدگاه