استفاده از ساندویچ پانل به عنوان عناصر آماده برای صنعت ساخت و ساز

همانطورکه از نام آن پیداست ، “ساندویچ پانل” از چندین لایه تشکیل شده است – معمولاً دو ورق پوششی نازک و در این بین یک هسته وجود دارد. اما این تنها شباهت آنها با ساندویچ است! وقتی نوبت به دوام می رسد ، ساندویچ پانل ها از اسم خوراکی آنها خیلی جلوتر هستند: لایه های منفرد کاملاً با یکدیگر مرتبط هستند و بنابراین اغلب به آنها پانل های کامپوزیت گفته می شود.

پانل های عایق بندی شده ، پانل های کامپوزیت یا ساندویچ پانل ها در طرح های بسیار متنوعی ارائه می شوند. در بیشتر موارد ، پوسته بیرونی از یک ورق فولاد گالوانیزه تشکیل شده است. پوسته داخلی می تواند از ورق فولاد گالوانیزه ، ورق های نازک آلومینیوم ، فولاد ضد زنگ یا GRP (پلاستیک تقویت شده با الیاف شیشه) ساخته شود. هسته بیشتر از مواد عایق مانند پلی اورتان (PUR) ،پلی ایزوسیانورات (PIR) یا پشم سنگ  ساخته می شود. اتصال لایه های بیرونی و داخلی به ترکیب خصوصیات مواد استفاده شده کمک می کند: خم شدن یا شکستن سطح به لطف هسته دشوار می شود ، به نوبه خود پایداری سطح از هسته نرم در برابر تأثیرات خارجی محافظت می کند.

موارد استفاده از پانل های عایق بندی شده

پانل های عایق در بسیاری از صنایع مانند هوا فضا ، خودرو و ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرند.پانل های عایق بندی شده مناسب برای بخش ساختمان است: شما در وقت صرفه جویی می کنید ، هزینه ها را کاهش می دهید و وزن را کاهش می دهید و می توانید از آنها به عنوان دیوار و سقف استفاده کنید . اگر پانل ها مستقیماً از کارخانه بیرون بیایند ، بلافاصله برای استفاده آماده می شوند. در یک مرحله آسان ، می توان آنها را به یک سازه متصل کرد و به طور همزمان دیوارها یا سقف های پایدار با ویژگی های عایق عالی هستند.

به دلیل خصوصیات فوق الذکر ، امروزه پانلهای عایق بندی به خصوص برای ساخت سالنهای سبک بسیار محبوب هستند، سقف برای ساختمانهای مسکونی ، بلکه به عنوان پانلهای عایق برای عایق بندی یا همچنین به عنوان ضد صدا در ساخت دیوارهای خشک. پانل های عایق بندی شده با هسته ضد حریق نیز اغلب به عنوان پانل های ضد حریق استفاده می شوند .

انواع ساندویچ پانل

  1.  ساندویچ پانل سقفی

پانل های سقف دو کاربرد دارند: به عنوان عایق سقف و سقف. با یک نگاه کلی می توان آنها را با ارتفاع مرتب روی عنصر ساندویچ تشخیص داد. این ارتفاعات به پشته های بلند معروف هستند و باعث سفتی صفحه می شوند. پایداری خوب ضروری است – به خصوص در مورد پانل های سقف – زیرا آنها نه تنها باید وزن خود را داشته باشند بلکه باید در برابر بارهای احتمالی برف یا باد نیز مقاومت کنند. فضای بین دو پشته مرتفع به پشته کم ارتفاع معروف است . اینجاست که ضخامت هسته اندازه گیری می شود. به منظور اطمینان از انتقال بی نقص بین دو صفحه سقف ، یک فلپ استفاده می شود که در یک طرف صفحه قرار دارد. این در بالای صفحه مجاور قرار دارد.

  • ساندویچ پانل دیواری

این پانل ها با استفاده از اتصال زبان و شیار با یکدیگر متصل می شوند ، که برجستگی بیشتری نسبت به پانل های سقف دارد. به صورت اختیاری ، همچنین می توان از پیچ های محکم ، که از خارج قابل رویت نیستند ، با استفاده از یک سیستم ثابت مخفی استفاده کرد.

از پنل های دیواری می توان به عنوان سقف یا کف نیز استفاده کرد.

  •  پانل های اتاق سرد

پانل های اتاق سرد شکل خاصی از پانل های دیواری است. عایق بندی آنها معمولاً بیشتر از پانلهای عایق بندی شده عادی است و از اتصالات کیفیت بهتری دارند. این امر آنها را برای ساخت اتاق های سرد یخچال و یخچال های تختخواب ایده آل می کند. پانل های اتاق سرد اغلب دارای پوشش ایمن غذا هستند.

 ترکیب صفحات عایق بندی شده

پوسته بیرونی یک صفحه عایق از چندین لایه مختلف تشکیل شده است که از صفحه در برابر تأثیرات محیطی مانند اشعه ماورا بنفش و خوردگی محافظت می کند.

از آنجا که تمام لایه های منفرد عملکردهای خاصی را انجام می دهند ، مهم است که قبل از خرید پانل های عایق بندی ، عوامل محیطی که پانل ها در معرض آنها قرار می گیرند را تجزیه و تحلیل کنید. پس از انجام این کار ، می توان مواد و پوشش مناسب را انتخاب کرد. از آنجا که قسمتهای خارجی و داخلی صفحات عایق بندی شده اغلب در معرض شرایط بسیار متفاوتی قرار دارند ، لاک ها و موادی که مورد استفاده قرار می گیرند با توجه به ضلع موجود در آنها متفاوت است. به عنوان مثال ، پوسته بیرونی باید همیشه حاوی یک لایه محافظت در برابر اشعه ماورا بنفش باشد و در فضاهای داخلی مرطوب ، مانند استخرهای شنا ، باید از محافظت در برابر خوردگی مناسب استفاده شود.

چندین ماده اساسی وجود دارد که پوسته بیرونی صفحات عایق از آنها ساخته می شود. در اینجا مروری بر خصوصیات مواد وجود دارد:

ورق فولاد      

اغلب ورق استیل در تولید پانل های عایق بندی استفاده می شود. این ماده با پایداری بالا تحت تأثیر قرار می گیرد. ورق گالوانیزه در برابر خوردگی پوشش داده شده است.

GRP (الیاف شیشه)

GRP (پلاستیک تقویت شده با الیاف شیشه) فقط برای قسمت زیرین پانل ها قابل استفاده است. این ماده در اتاقهایی که با مواد شیمیایی یا نمک زیاد مواجه هستند برای جلوگیری از خوردگی استفاده می شود. GRP به اندازه فلز در برابر شکستگی مقاوم نیست.

آلومینیوم       

گاهی اوقات ، اما نه اغلب ، پوسته پانل عایق از آلومینیوم ساخته می شود. این ماده به ویژه در برابر مواد شیمیایی و نمک مقاوم است و بنابراین به طور عمده در صنایع کشاورزی استفاده می شود. از معایب آن می توان به قیمت بالا و انبساط حرارتی زیاد اشاره کرد که می تواند منجر به مشکلات ساختاری شود.

فولاد ضد زنگ

به ندرت پوسته از فولاد ضد زنگ ساخته شده است. مزیت این ماده این است که کاملاً بدون زنگ زدگی است و از نظر غذایی بی خطر است. قیمت موادآن ، بسیار گران است.

ضخامت مواد

پوسته پانل ها در ضخامت های مختلف مواد موجود است. مواد نازک سبک تر و ارزانتر است اما پایدار نیست. در مورد مواد ضخیم تر ، حتی می توان بدون آسیب رساندن بر روی پانل ، قدم زد. مقادیر معمول ضخامت ورق فولاد 0.4 میلی متر و 0.6 میلی متر است.

گالوانیزه کردن

به عنوان محافظت در برابر خوردگی ، تمام پانل های ما با کیفیت بالا گالوانیزه هستند.

مواد استفاده شده در هسته

خصوصیات عایق بندی فوق العاده ساندویچ پانل به لطف هسته عایق ، که توسط ورقهای خارجی ساخته شده از فولاد یا آلومینیوم محافظت می شود ، تا حد زیادی حاصل می شود. هسته پانل های عایق را می توان از انواع مواد و در ضخامت های مختلف تهیه کرد. در ادامه ، ما مختصری از مواد و عملکرد آنها را به شما ارائه می دهیم.

پلی اورتان (PUR)

پلی اورتان یک رزین مصنوعی است که در دهه 1930 توسط Otto Bayer و گروه تحقیقاتی وی برای IG Farben تولید شد. همه ما این ماده را از اطراف خانه های خود می شناسیم: اسفنج های ما از آن ساخته می شوند. در زمینه پانل های عایق ، پلی یورتان محبوب ترین ماده عایق است.

پلی ایزوسیانورات (PIR)

پلی ایزوسیانورات ها در مقایسه با پلی اورتان دارای خواص عایق بندی بهتری نیز هستند. بنابراین ، می توان با ضخامت هسته پایین تر ، همان مقدار عایق را بدست آورد. علاوه بر این ، پانل های عایق بندی شده با هسته PIR دارای مقادیر آتش سوزی بهتری نسبت به هسته های PUR هستند و در مدت زمان طولانی تر درجه حرارت بیشتری را تحمل می کنند. به همین دلیل ، پانل های عایق بندی شده با هسته PIR تا حدودی گران تر از پانل های هسته PUR هستند.

پشم سنگ

اگر به طور اتفاقی نیازهای ویژه محافظت در برابر آتش داشته باشید ، پنل هایی با هسته پشم سنگ را انتخاب کنید . در مقابل پلی اورتان و پلی ایزوسیانورات ، پشم سنگ قابل احتراق نیست. با این حال ، این واقعیت که پانل پشم سنگ دارای ویژگی های عایق کمی ضعیف تر است ، این مزیت را تعدیل می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر