انتخاب صفحه

دنیای پر سر و صدا و شلوغ این روزها مشکلات عصبی و شنوایی زیادی را برای مردم ایجاد میکند. از نقطه نظر قانونی باید شرایطی وجود داشته باشد که برای صدا هم مانند سایر مسائل اجتماعی نظامی به وجود بیاید که باعث مشکلی برای دیگران نگردد. افزایش شهر نشینی و کاهش اندازه های هر خانه ای و افزایش تراکم باعث شده است که انسان ها حتی در منازل خود نیز صداهای زیادی اطراف خود داشته باشند. در مورد واحدهای مسکونی و اداری بخشی از این مساله مربوط به فرهنگ نیز می باشد. اما در واحدهای صنعتی و شرایط خاص که در این مقاله منظور ماست باید فکری به حال آلودگی های صوتی نمود.

در واحدهای صنعتی عمدتا از سازه های فلزی مانند سوله استفاده می گردد و دستگاه های مکانیکی درون آن ها نیز با سر و صدای زیادی مشغول فعالیتند همانطوری که برای درزبندی و جلوگیری از ورود و خروج آب و رطوبت و گرما تدبیری اندیشیده شده است. باید برای عایق سازی صوتی نیز راه حلی در نظر گرفت. راه حل این موضوع در پوشش سقف و دیوار سازه های فلزی و سوله هاست. در گذشته از مصالح سنتی مانند آجر و سیمان… در ساخت این سازه ها استفاده می گردید اما با گذشت زمان سوله ها از روکش الومینیمی و پشم شیشه استفاده می گردید. سوله هایی که در بعضی از مدارس نیز وجود داشت و در فصل زمستان بسیار سرد می گردید. برای گرم نگه داشتن این سوله ها از بخاری های قدیمی نیز استفاده میگردید که چندین بار نیز در کشور ما موجب آتش سوزی گردید و مشکلاتی برای دانش آموزان به وجود آورد. اما با پیشرفت علم و افزایش تکنولوژی ساندویچ پانل و پلی کربنات جایگزین این محصولات گردیدند.

ساندویچ پانل چیست؟

نام ساندویچ پانل کلمه ای آَشنا برای صاحبان کسب و کارهای صنعتی می باشد اما برای افراد عادی شاید این نام بسیار عجیب باشد. البته از نوع کلمه پانل می توان تشخیص داد که چه کاربردی دارند اما کلمه ساندویچ ممکن است سنختیتی با این موضوع نداشته باشد. ساندویچ پانل ها نوعی پوشش و در واقع جز مصالح ساختمانی جدید می باشند که در ساخت سوله و واحدهای صنعتی حتی در ورزشگاه های بزرگ نیز استفاده می گردد. این محصول سه لایه ای دارای فومی در بین لایه های اصلی خود است که مهم ترین نقش در عایق صوتی را بر عهده دارد.

ساندویچ پنل ها در ابتدا ساختارهای بسیار ساده ای بودند که برای پوشش سطحی برخی از واحد های کوچک قرار می گرفتند اما با پیشرفت ساخت آنها و انواع جدیدشان به زودی توانستند بازار ساخت سازه های جدید را متعلق به خود کنند تا جایی که امروز تمام پوشش سازه های نوین از ترکیب ساندویچ پانل و پلی کربنات انجام میگیرد. انواع ساندویچ پانلی که بیان کردیم شامل ساندویچ پانل دیواری، ساندویچ پانل سقفی، ساندویچ پانل سردخانه ای، ساندویچ پانل اتاق تمیز، ساندویچ پانل پلی استایرن و … می باشد.

هر کدام از محصولات نام برده شده ساختار یکسانی دارند اما نوع کاربردشان متفاوت است. یکی از دلایل فراگیرتر شدن ساندویچ پانل ها همین تنوع محصولات و کاربرد تخصصی برای هر بخش کار می باشد.

ساندویچ پانل

عایق صوتی ساندویچ پانل

پانل های ساخته شده با این ساختار ها ویژگی های زیادی مانند عایق رطوبت و حرارت دارند اما در این مقاله قصد داریم در مورد نحوه عملکرد آنها در برابر صدا مطالبی را بیان کنیم. ابتدا باید در نظر داشته باشید که در هیچ شرایطی کیفیت را فدای عامل دیگری نکنید. درست است که فوم پشم سنگ درون این پنل ها خاصیت کاهش صدا را دارد اما اگر به طور استاندارد ساخته نشود ممکن است پانل دچار ضعف شود و نتواند صداهای موجود را به خوبی مدیریت کند. منظور از شرایط استاندارد این است که کارفرما اصرار به ساخت پانل در زمان کمتر گردد در این شرایط قطعا کیفیت کار پایین خواهد امد.

مساله بعدی قیمت ساندویچ پانل است، هر چه مقدار هزینه ای کمتر برای ساخت ساندویچ پانل در نظر بگیرید کیفیت پایین تر میاید و مجبور به استفاده از مواد اولیه معمولی هستید. کیفیت، قیمت و سرعت سه ضلع یک مثلت ساخت ساندویچ پانل هستند که رابطه ای نزدیکی و موثر دارند برای داشتن یک پانل خوب و در ادامه یک سازه عالی باید یک مثلث با اندازه های برابر و متناسب داشته باشید و هر سه عامل را به صورت منطقی در نظر بگیرید.

برای عایق سازی ساندویچ پانل ها در برابر گرما و سرما معمولا از حالت اورلپ استفاده می کنند. یعنی ساختار پانل ها به صورت نر و مادگی است. هنگامی که در کنار هم قرار بگیرند به راحتی در کنار هم چفت می شوند و نیازی به کار دیگری نیست اما اگر عایق بندی گرمایی با حساسیت بالا مدنظر باشد معمولا از فوم های تزریقی استفاده می گردد. بنابراین مشاهده می شود که ساندویچ پانل ها ساختارهایی دارند که برای تمام شرایط خاص نیز پیش بینی شده اند و راه حل های مهمی برایشان در نظر گرفته شده است.

در مورد عایق های ضد هر کدام از ساندویچ پنل ها میزان انتقال صوت متفاوتی و برای کاربردهای مختلفی دارند. اما نمونه هایی از ساندویچ پانل ها معروف به ضد صوت نیز تولید می گردند که از فوم پشم سنگ و ورق های گالوانیزه بهره می برند. عملکرد این پانل به گونه ای است باغث کشتن صدا در لایه های میانی خود می شوند و عبور صدا را به کمترین حد ممکن می رسانند. البته ساندویچ پانل پلی استایرن نیز این ویژگی را در حد کمتری دارا می باشد.

نحوه جذب صوت و دفع آن در ساندویچ پانل به این صورت است که ابتدا صدا به لایه اول گالوانیزه برخورد می کند و بخشی از آن کشته می شود. در مرحله بعد صدا و فرکانس به لایه قوی تری به نام پشم سنگ برخورد کرده و در اکثر موارد توسط این فوم از بین میرود. اگر مقداری کوچکی صدا از این لایه نیز عبور کند به لایه سومی که دوباره از جنس گالوانیره می باشد برخورد  کرده و به سمت پشم سنگ باز می گردد و توسط این فوم از بین می رود.