انتخاب صفحه

اگر برای اولین بار نام ساندویچ پانل را بشنوید، ناخودآگاه ذهن شما به سمت نوعی موادغذایی فست فودی رهنمون می‌شود که همه ما کم و بیش از آن استفاده می کنیم. ولی در واقع ساندویچ پانل (Sandwich panel) که برخی آن را با نام ساندویچ پنل می شناسند، را می‌توان به طرق مورد تعریف کرد ولی در یک تعریف ساده می‌توان آنرا این‌ گونه بیان نمود:

ساندویج پانل عبارت است از نوعی مصالح ساختمانی سبک ولی درعین‌ حال مقاوم و ضخیم که از آن برای پوشش سقف و دیوار استفاده می‌شود.

به دلیل کاربرد ورق های فلزی و استیلی و همچنین استفاده از لایه عایقی بین دو ورق که معمولاً به‌ صورت ساندویچ میان دو ورق قرار می‌گیرد به آن ساندویچ پانل می‌گویند. در تعریف دیگر نیز چنین آمده است که ساندویچ پانل یعنی در اختیار گرفتن علم برای پیشرفت در زمینه مصالح ساختمانی سقفی و دیواری و بناهای پیش‌ ساخته ای همچون کانکس، بیمارستان صحرایی، امداد و نجات، سوله و … هست که در این زمینه به بهبود خدمات‌رسانی کمک شایسته‌ای می‌کند.

مشخصات ساندویچ پانل چیست؟

برای ساخت ساندویچ پانل از دو ورق یکی در بالا و یکی در پایین که جنس این ورق گالوانیزه، فویل آلومنیوم، آلومینیوم، و کاغذهای کرافت و یا ترکیبی از اینهاست استفاده می‌شود. (با توجه به جایگاه استفاده از ساندویچ پانل ورق های آن متفاوت است). در ما بین ورق بالایی و پایینی از لایه عایقی که به‌ صورت ساندویچ مانند است استفاده‌ می کنند. ساندویچ پانل در برابر سرما و گرما مقاوم است به‌ طوری که به هنگام گرما هوا داخل را خنک و در سرما درون را گرم می‌کند. در ساخت ساندویچ پنل از ترکیب موادی همچون پلی اورتان، پلی استایرن، سنگ، پشم‌شیشه، پشم سنگ و مواد XPS استفاده می‌شود. توجه داشته باشید که ورق های ساندویج پانل در رنگ های مختلفی تولید می‌شود.

ضخامت ساندویچ پانل ها همراه با طول و عرض و مواد بکار رفته با توجه با کاربرد استفاده آن متفاوت است ضخامت ساندویج پنل ها در حدود 2 تا 25 سانتی متر هست. استفاده از ساندویج پانل وزن سازه مد نظر را در مقایسه با آجر و سیمان حدود پنجاه‌ درصد کاهش می‌دهد. برای استفاده از ساندویچ پنل به زیرسازی نیازی ندارید. سازه های ساندویچ پانل را می‌توانید به طور مستقیم بر روی انواع سازه های فولادی و ساختمانی که اسکلت یا بتن بندی شده‌اند استفاده کنید.

ساندویچ پانل اولین بار در کجا استفاده گردید؟

انواع ساندویچ پانل بر اساس نوع کاربرد آن ها

به طور کلی می توان گفت که ساندویچ پانل به دو قسم کلی تقسیم می شود که عبارتند از:
1. ساندویچ پانل دیواری: ساندویچ پانل دیواری همان طور که از اسمش پیداست نوعی سازه از پیش ساخته شده است که برای انواع دیوار استفاده می‌شود و جایگزین دیوارهای سنتی می شود.
2. ساندویچ پانل سقفی: ساندویچ پانل سقفی نیز نوعی سازه از پیش طراحی شده است که در سقف مورد استفاده قرار می گیرد.

ساندویچ پانل اولین بار در چه سازه هایی استفاده گردید؟

استفاده از ساندویچ پانل ها و کلا مصالح پیش ساخته برای اولین بار در سازه های فلزی شکل گرفت. هنگامی که سقف های شیبدار به طور رسمی رواج یافتند این پانل ها هم کم کم وارد بازار شده و در سوله ها و سالن های تولیدی استفاده شده اند. قابل ذکر است فناوری مصالح اماده مانند ساندویچ پانل روزبه روز در حال پیشرفت است و استفاده از آنها در حال فراگیر شدن است.