انتخاب صفحه

یکی از دغدغه های صاحبان سازه های نوین و عظیم آب بندی کردن سقف سازه ها و دیوار ساختمان های خود می باشد. برای یافتن راه حل در جهت رفع این مشکل استفاده از مصالح سنتی نوین مانند ساندویچ پانل کاربردی شده است. هنگامی که سازه ای ساخته می شود معمولا از نظر ایمنی و استحکام بیشتر مورد توجه قرار می گیرد. اما در شرایط فعلی تنها مقاومت سازه مورد نظر نیست بلکه ویژگی هایی مانند عایق رطوبتی، عایق صدا گرما و سرما نیز مد نظر است و این عوامل تنها با گذشت زمان مشخص می شود. به طور مثال مقاومت سازه و آب بندی آن در برابر باران های شدید و تگرگ باید سنجیده شود.

برای جلوگیری از به وجود آمدن این مشکلات هنگام نصب ساندویج پانل سقفی باید دقت نمایید که در قسمت لبه ی بیرونی سقف، کلوزر ها فقط در قسمت زیرین قرار بگیرند که آب وارد ناودانی گردد. اما در قسمت بالا و خط الراس کلوزر ها باید در هر دو قسمت زیری و رویی قرار گیرند که آب را به سمت پایین هدایت نمایند. هنگامی که سقف دو قسمتی باشد نیز روال کلی به همین شکل است.

آب بندی ساندویچ پانل به معنای مقاوم نمودن آن در برابر نفوذ آب و رطوبت می باشد که این موضوع به خصوص در لبه های اتصال اهمیت دارد.

آب بندی کردن سقف سازه ها با استفاده از چسب پلی اورتان

برای آب بندی ساندویچ پانل در محل درز ها یا اتصال ساندویچ پانل هابه یکدیگر می توان از چسب پلی اورتان استفاده کرد.

چسب پلی اورتان (Polyurethane Adhesives) یک چسب آب بندی است که خاصیت چسبندگی خوبی دارد که اثر آن برای سال ها باقی می ماند. چسب پلی اورتان به دو صورت بصورت جامد و منعطف وجود دارند. کاربرد آن آب بندی و پر کردن درز ها است و در محیط های با رطوبت بالا عملکرد خوبی دارد.

این چسب سرعت خشک شوندگی مناسبی دارد و زمان خشک شدن ان نه ان قدر سریع است که مانع اتمام کار شود و نه آن قدر دیر خشک می شود که شما را خسته کند.

چسب پلی اورتان ضد آب است و قبلیت رنگ شدن دارد. این چسب در دماها ی مختلف کارایی خوبی از خود نشان می دهد.

یکی از راه های آب بندی کردن سقف سازه ها استفاده از چسب پلی اورتان در محل درز ها و شکاف ها است.

آب بندی ساندویچ پانل با چسب پلی اورتان

روش آب بندی درز ها با چسب یا ماستیک پلی اورتان

ابتدا تمامی درزها را از هرگونه ذرات سست، گرد و غبار، رنگ، چربی، آب و … باید حتماً پاک کنید.

اگر محل استفاده از چسب پلی اورتان چیزی به غیر از فلز کاملاً وجود داردباید از پرایمر استفاده کرد. حداقل سه ساعت قبل از استفاده از چسب روی سطح مورد نظر را با پرایمر بپوشانید. البته این زمان به محل مورد استفاده هم بستگی دارد. ممکن است زمان خشک شدن پرایمر نیم ساعت باشد.

برای استفاده از چسب پلی اورتان لازم است عرض و عمق اجراء با هم برابر باشد تا محل درز شکل نا مناسبی به خود نگیرد.

اگر عمق محل درز از عرض ان بیشتر است می توانید از فوم اسفنجی یا پلاستوفوم برای پر کردن عمق درز استفاده کنید. پس از استفاده از چسب پلی اورتان اجازه دهید به شکل کامل خشک شود و در پایان کار می توانید ان را به رنگ دلخواه درآروده و یا سطح آن را صیقل دهید.

آب بندی سقف سازه ها با استفاده از فلاشینگ

فلاشینگ برای پوشش سقف شیروانی ها استفاده می شود و مانع از ریزش آب بر روی دیوارهای ساختمان می گردد. فلاشینگ یکی از ابزارهای مورد استفاده برای آب بندی سقف می باشد. جنس فلاشینگ ها از انواع ورق گالوانیزه رنگی می باشد و ضخامت ان ها نیز متفاوت است.

مزایای استفاده از فلاشینگ

پنهان نمودن خرپای شیروانی.

مانع پیچیدن باد در نمای سازه می شود.

به شیروانی ها ظاهر زیبایی می دهد.

باعث آب بندی سقف شیروانی و جلوگیری از نفوذ آب به داخل آن می شود.

فلاشینگ

مزایای آب بندی کردن سقف سازه ها

آب بندی کردن سقف سازه ها  علاوه بر این که مانع ورود و نفوذ آب باران و برف به داخل ساختمان می شود در افزایش طول عمر ساندویچ پانل ها نیز بسیار تأثیر گذار می باشد. ساندویچ پانل ها از ورق هایی تشکیل شده که در برابر رطوبت عایق هستند اما قدرت تخریب بالای آب را نباید نادیده گرفت.

آب بندی سقف سازه ها بسیار در مناطق شمالی و پر بارش ضروری است و باید به درستی انجام شود.

نکته ی مهم در آب بندی سقف :

  • هیچگاه از مصالح بنایی مانند بتون و گچ برای آب بندی سقف استفاده نکنید زیرا سیمان و گچ پس از خشک شدن از ورق جدا شده و باعث نفوذ آب به درون ساختار ساندویچ پانل و پوسیدگی ساندویچ پانل می گردد.
  • از قیر یا ایزوگام نیز نباید جهت آب بندی استفاده کرد زیرا قیر و ایزوگام دارای مواد نفتی هستند که ساندویچ پانل را دچار خوردگی می کنند.

نمایندگی ماموت با کد 5019 یکی از نمایندگی های فعال شرکت ماموت است که در زمینه فروش انواع ساندویچ پانل شرکت ماموت فعالیت می کند. شما می توانید برای خرید و سفارش انواع ساندویچ پانل با این نمایندگی تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.