می 20 2017 0Comment
ساندویچ پانل پلی اورتان

پلی اورتان

ساندویچ پانل پلی اورتان

ساندویچ پانل پلی اورتان (یورتان) همانند اکثر ساندویچ پانل‌ها قابلیت استفاده در سقف‌ها و دیوارها را دارد و از دو لایه ورق که هسته ساندویچ پانل را پوشش می‌دهند تشکیل شده است. این نوع، عایق صوتی و حرارتی بسیار بهتری هستند.

ساندویچ پنل پلی یورتان خود به دو نوع تقسیم می‌شود:

– پایه پلی استر

– پایه پلی اتر

ساندويچ پانل با فوم پلی یورتان به دلیل دو برابر بهره وری انرژی نسبت به پلی استايرن در رده بهترين ساندويچ پانل‌ها به لحاظ خواص مكانيكی و حرارتی قرار دارد. عايق استفاده شده از نوع پلی اورتان سخت می‌باشد كه اين ساختار، پلی يورتان را در رديف بهترين عايق‌های حرارتی قرار می‌دهد به طوری كه يک ساندويچ پانل با ضخامت 4cm معادل يک ديوار آجری با ضخامت 50cmm قابلیت عدم انتقال حرارت دارد.

در ساندویچ پانل پلی اورتان امکان تغییر خواص عایق برای کاربردهای گوناگون وجود دارد به عنوان مثال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

به وجود آوردن پوشش ضد خوردگی

حالت ارتجاعی و لاستیکی (الاستومری)

تبدیل به فوم سخت به عنوان عایق عالی

پلی یورتان که به صورت فوم تولید و به ساندویچ پانل‌ها تزریق می‌شود عایقی است که در برابر سرما رطوبت  صدا و گرما مقاومت دارد.

ساندویچ پانل با فوم پلی اورتان در دو نوع دیواری و سقفی تولید می‌شود.این محصول نه تنها قابلیت‌های ساندویچ پانل پلی استایرن را دارد،‌ بلکه دارای قابلیت‌هایی همچون فشرده بودن غیر قابل اشتعال بودن دانسیته بالا و یکپارچگی بین ورق و فوم  مونتاژ است.

تغییر خواص عایق این محصول باعث شده است که برای کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار گیرد.پلی اورتان
مقاومت ساندویچ پانل‌ها به نوع ورق، تعداد عاج‌ها و گام‌های آن بستگی دارد.

این محصول در سوله‌ها، گاوداری‌ها، سالن‌های ورزشی، سالن‌های صنعتی، مرغداری‌ها و سرد خانه‌ها استفاده می‌شود.

پلی یورتان فوم سبکی است که از ترکیب پلی یول و ایزو سیانات در شرایط خاص و در حضور کاتالیزور تولید می‌شود.

و همینطور، پلی اورتان نوعی فوم است که در آن بیشتر خلل و فرج بسته شده و می‌توان از آن به عنوان عایق حرارتی استفاده کرد.

حداکثر دمای عملکرد پلی اورتان ۷۰ الی ۸۰ درجه سانتی گراد است. پلی یورتان در دمای بالاتر از ۱۰۰ الی ۱۱۰ درجه تجزیه می‌شود. نصاب

دیگر ویژگی‌های ساندویچ پانل:

تحمل قابل توجه فشار بار، عایق حرارت در برابر سرما و گرما، عایق در برابر صدا، وزن سبک، عایق در برابر رطوبت، چسبندگی فوم به ورق، مقرون به صرفه بودن و عمر بالا، مقاوم در مقابل آتش، ایمنی سلامتی و مقاومت شیمیایی از دیگر ویژگی‌های این محصول است.

پانل های ساندویچ عایق پلی یورتان

پانل عایق پانل مصالح ساختمانی پیش ساخته کامپوزیت است. این ساخته شده از یک هسته سفت و سخت بین دو ورق فلزی است. هسته سفت و سخت ساخته شده از پلی اورتان است که برای خواص عالی عایق حرارت آن شناخته شده است. پلی اورتان مواد عایق بندی شده برای ساختمان های سرد و ساختمان های انرژی کارآمد است.

مقایسه بین پلی اورتان و سایر مواد عایق.
پلی  اورتان به خاطر خواص عایق آن شناخته شده است. مصرف سالانه پلی اورتان برای استفاده از عایق، حدود 662 میلیون کیلوگرم است. خواص عایق معمولا توسط R-Values اندازه گیری می شود. R-Value ارتباط بین ضخامت مواد و انتقال گرما در واحد سطح است. هر چه مقدار R بیشتر باشد، خواص عایق بهتر می شود

مزایای ساندویچ پنل پلی اورتان:

وزن بسیار پایین داشته و سبک وزن هستند

مایعات را به خود جذب نمی‌کنند و ضد آب هستند

دوام و عمر بالایی دارند

به دلیل مصرف پایین انرژی در فرایند تولید آن هزینه تمام شده به شدت پایین می‌آید

عدم خوردگی توسط حشرات و مقاوم در برابر آب و آتش

تنوع زیاد و مشتری پسند بودن ساندویچ پانل

نصب و راه اندازی آسان

فوم پلی یورتان چیست ؟

پلی اورتان ساندویچ پانل فوم سبکی است که از ترکیب پلی یول و ایزو سیانات در شرایط خاص و در حضور کاتالیزور تولید می شود. پلی اورتان نوعی فوم است که در آن بیشتر خلل و فرج بسته شده و به همین دلیل بازده بسیار خوبی به عنوان عایق حرارتی دارد.

حداکثر دمای عملکرد پلی اورتان ۷۰ الی ۸۰ درجه سانتی گراد است. البته پلی اورتان تا دمای ۱۰۰ الی ۱۱۰ درحه نیز استحکام خود را از دست نمیدهد ولی در دمای بالاتر از آن تجزیه می شود. باکتری ها در پلی اورتان قابلیت رشد ندارند و به دلیل مقاومت فشاری بالا در گستره وسیعی از مصارف روزمره قابل استفاده می باشد.

پلی اورتان (PUR و PU) یک پلیمر است که از واحدهای ارگانیک پیوندی با پیوندهای اورهان (کربامات) تشکیل شده است. در حالی که اکثر پلی اورتانها پلیمرهای گرماسخت هستند که در هنگام گرما ذوب نمی شوند، پلی اورتان های گرمانرم نیز در دسترس هستند.

پلیمرهای پلی اورتان به طور سنتی و اغلب با واکنش دی اتیل یا پلی ایزوسیانات با پلی الی تشکیل می شوند. هر دو ایزو سانات و پلیول های مورد استفاده برای تولید پلی اورتان، به طور متوسط ​​شامل دو یا چند گروه کاربردی در هر مولکول هستند.