ژوئن 13 2017 0Comment
مزایای ساندویچ پانل

مزایای ساندویچ پانل

مزایای ساندویچ پانل

از مزایای ساندویچ پانل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

– سبکی دیوارهای ساخته شده از پانل‌های ساندویچی در مقایسه با دیگر مصالح

– سرعت حمل و نقل و سهولت پانل‌های ساندویچی در ارتفاع

– مقاومت زیاد در برابر نیروهای برشی ناشی از زلزله

– عایق در مقابل حرارت، برودت و رطوبت و صدا

– مقاوم در برابر آتش سوزی به علت وجود قشرهای بتونی طرفین پانل ساندویچی

– نفوذ ناپذیری ساختمان در مقابل حشرات

– امکان حمل و بکارگیری پانل‌های ساندویچی در مناطق صعب‌العبور جهت احداث ساختمان بدون نیاز به کارگران متخصص

– دستیابی به فضای مفید بیشتر به‌علت ضخامت ناچیز دیوارهای پانل ساندویچی

– آزادی عمل در اجرای طرح‌های متنوع به علت انعطاف پذیری قطعات پیش ساخته پانل‌های ساندویچی

– صرفه جویی در هزینه پی سازی و اسکلت ساختمان‌های بلند مرتبه به دلیل وزن اندک قطعات سقف و دیوار پانل‌های ساندویچی

– صرفه جویی در هزینه تهویه مطبوع ساختمان در تابستان و یا زمستان به دلیل جلوگیری از تبادل حرارت و یا برودت و در نتیجه صرف انرژی کمتر

– افزایش عمر مفید ساختمان و دستگاه‌های تأسیساتی آن

– عدم نفوذ نسبی آلودگی صوتی و ایجاد آرامش برای ساکنین ساختمان در شهرهای بزرگ

– بازگشت سرمایه گذاری در امور ساختمان سازی در کوتاه‌ترین زمان

– عبور دادن لوله‌های آب و فاضلاب، برق و تلفن به سادگی از زیر شبکه پانل و نصب چهارچوب درب‌ها و کلاف فلزی پنجره‌ها قبل از بتن پاشی و کلاً اجرای تأسیسات ساختمان با کمترین هزینه

– عدم نیاز به کنده کاری و تخریب تأسیساتی دیوارها و سقف و در نتیجه عدم ایجاد نخاله‌های انباشته که صرفه جویی در هزینه و وقت را به دنبال دارد

– پس از بتن پاشی طرفین پانل‌ها با ضخامت حداقل ۴ سانتی‌متر، پانل‌ها بی‌نیاز از ملات گچ و خاک می‌باشد و با اجرای پلاستر گچ (سفیدکاری)، دیوارها و سقف آماده برای نقاشی خواهد بود

– حذف نعل درگاه در سیستم پیشرفته پانل‌های ساندویچی

– حمل و نقل پانل‌های ساندویچی با هزینه اندک صورت می‌گیرد. به‌طور مثال یک دستگاه تریلر قادر است حدود ۱۰۰۰ متر مربع پانل ساندویچی را حمل کند

– استفاده از دیوار و سقف پانل‌های ساندویچی در ساختمان سازی، بهره وری مناسب آهن آلات مصرفی را موجب می‌گردد. به‌طور مثال باصرف ۱۷ کیلوگرم در متر مربع فولاد به‌صورت مفتول و میلگرد می‌توان یک واحد مسکونی یک طبقه را بنا کرد

كاربرد و مزایای ساندویچ پانل كامپوزيتی در ايران و جهان:

خواص مناسب پانل‌های ساندويچی كامپوزيتی، اين قبيل محصولات را به عنوان گزينه‌های مناسب در ساختمان‌سازی مطرح ساخته است. طی سال‌های اخير فعاليت‌های اندكی جهت توليد اين پانل‌ها در بازار ساختمان كشور مشاهده شده است. با اين وجود هنوز پتانسيل‌های استفاده نشده بسياری جهت به‌كارگيری اين قبيل پانل‌ها در شهرهای بزرگ كشور كه با معضل كمبود فضا روبرو هستند وجود دارد.

ساندویچ پانل بعنوان یک لایه عایقی بسیار قوی و کارآمد در صنعت ساختمان میباشد. اما بیشترین کاربرد آن در تولید کانکس میباشد. در واقع در تولید دیواره های کانکس از ساندویچ پانل استفاده میشود که ساندویچ پانل دارای یک لایه عایقی ازجنس پلی یورتان میباشد که بین دو لایه فلزی قرار دارد درواقع ساندویچ پانل دارای کاربرد های بسیاری میباشد و ویژگی های متفاوتی نیز دارد که از جمله آنها میتوان به لایه عایقی جهت نفوذ دما به داخل کابین و کانکس اشاره کرد در واقع این لایه مانع از ورود گرما و سرما به داخل میشود همچنین خاصیت ضد زنگ و اکسید آهن نیز از ویژگی های بارز ساندویچ پانل میباشد.همچنین از دیگر مزایای ساندویچ پانل خاصیت ضد رطوبت آن میباشد که مانع از نفوذ رطوبت و آب میشود.

پانل ساندویچ های ساختمانی  چیست و چه کاربردی در زندگی ما دارد؟

هر محصولی که تولید می شود از زمان تحقیقات اولیه برای کشف , اختراع و طراحی و تولید به دنبال برآوردن و پوشش دادن یکی از نیازهای بشری می باشد و قطعا برای بهبود شاخص های زندگی و رفاه می باشد . ساندویچ پنل ها هم از این قاعده مستثنی نیستند و سهم زیادی در بهبود کیفیت زندگی و راحتی بشری داشته اند .

مزایای ساندویچ پانل

ساندویچ پانل بعنوان یکی از مصالحی میباشد که در ساختمان های پیش ساخته و به طور معمول در کانکس ها مورد استفاده قرار میگیرد و بعنوان یک عایق نیز عمل میکند. ساندویچ پانل از ترکیبات سبک و مرکبی تشکیل شده است که از دو طرف به دو لایه محدود شد است که در میان آن یک لایه بعنوان عایق قرار گرفته است.

مزایای ساندویچ پانل برای مصارف ساختمانی:

آنچه پانل‌های ساندويچی را به عنوان گزينه‌های مناسب در ساختمان‌سازی كشورهای جهان مطرح ساخته است به شرح زير است:

سبكی فوق‌العاده: به علت استفاده از مواد سبک در هسته اين پانل‌ها، وزن پانل به شدت كاهش می‌يابد. يک ديواره ساندويچ پانل در مقايسه با نمونه مشابه سيمانی يا آجری گاه تا ۵۰ برابر سبک‌تر است. اين مسئله به ويژه در سبک‌سازی بنا، مقابله با زلزله و كاهش هزينه زيرسازی بسيار مهم است.

مقاومت بالا : علی‌رغم سبكی فوق‌العاده پانل‌های ساندويچی، اين محصولات مقاومت فوق‌العاده‌ای در برابر انواع بارهای فشاری و ضربه‌ای دارند. اين پانل‌ها نيروی وارده را به خوبی جذب كرده و مقاومت بالاتری نسبت به چوب از خود نشان می‌دهند. اين مسئله در ساخت ديوار‌ه‌ها و سقف‌های كاذب از اهميت ويژه‌ای برخوردار است.
اين قبيل پانل‌ها بر خلاف ديوار‌ه‌های متداول بتنی در برابر رطوبت هوا و شرايط خورندگی محيطی دچار آسيب‌های ناشی از خوردگی نمی‌شوند (مقاومت در برابر خوردگی و پوسيدگی). اين مسئله باعث حداقل شدن هزينه تعمير و نگهداری می‌گردد. در مقايسه با پارتيشن‌های چوبی اين پانل‌ها از طول عمر چندين برابر در محيط‌های مرطوب برخوردارند. همچنين به علت عدم پوسيدگی، از نظر بهداشتی نيز مطمئن بوده و جای نگرانی برای تجمع ميكروب در ساختمان باقی نمی‌گذارد.از دیگر مزایای ساندویچ پانل می توان به موارد زیر نیز اشاره نمود :

کاهش جرم ساختمان: با توجه به نقش سازه‌ای پانل‌ها در ساختمان، جرم محاسباتی ساختمان نیز به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد.

عملکرد سازه‌ای: اتصال پانل‌ها به یکدیگر و یا سقف فونداسیون به نحوی پیش بینی شده است که پیوستگی کامل بین اعضای سازه‌ای به وجود می‌آید، همچنین ایجاد اتصالات خطی در محل تلاقی پانل‌های سقفی و دیواری سبب توزیع یکنواخت نیروی اعمال شده در دیوارها در مقایسه با اتصالات گرهی می‌گردد، لذا مقاومت آن در برابر بارهای افقی (باد و زلزله) مطلوب می‌باشد.

صرفه جویی در مصرف مصالح ساختمانی: با استفاده از پانل‌های سبک مذکور، برای ساخت دیوارها، سقف‌ها و پله‌ها در ساختمان‌های کوتاه ۲ طبقه نیاز به استفاده از اسکلت فولادی و یا بتن آرمه نمی‌باشد، بنابراین صرفه جویی قابل ملاحظه‌ای از نظر مصرف مصالح ساختمانی به خصوص فولاد در ساختمان‌ها می‌شود. ضمناً در صورت اجرای صحیح سقف‌ها و دیوارها، پوشش‌های نازک کاری در این‌گونه سیستم‌ها در مقایسه با روش‌های سنتی کمتر بوده و از این لحاظ نیز صرفه جویی در مصالح ساختمانی به عمل می‌آید.

سرعت در اجرا : با توجه به سبک بودن پانل‌ها حمل آن‌ها از کارخانه به محل کارگاه ساختمانی با سرعت و سهولت انجام شده و در کارگاه نیز نصب قطعات نیاز به جرثقیل و وسایل خاصی نداشته و از طریق کارگران ساختمانی به سادگی انجام می‌شود. سبک بودن و سهولت در جابجایی و نیز سادگی نصب قطعات و نیز بزرگ بودن ابعاد پانل‌ها زمان انجام کار و نیروی انسانی مورد نیاز را کاهش می‌دهد.

مقاومت در برابر آتش سوزی: به دلیل وجود لایه‌های بتن در دو طرف پانل‌ها، مقاومت خوبی در برابر آتش سوزی دارند، همچنین پلی استایرن مورد استفاده در تولید این پانل‌ها از نوع غیر قابل اشتعال می‌باشد و از انتشار آتش جلوگیری می‌نماید.

تاسیسات ساختمانی: با استفاده از این پانل‌ها، لوله‌های تاسیساتی قابل نصب در زیر شبکه مفتولی داخلی دیوارها بوده و همزمان با نصب پانل‌ها می توان بخش‌های تاسیساتی را نصب و آماده بهره برداری نمود.

حوادث غیر مترقبه: ساخت سریع ساختمان‌های یک طبقه با این سیستم، امکان اسکان آسیب دیدگان ناشی از حوادث غیر مترقبه مانند: سیل و زلزله را در زمان کم، فراهم می‌سازد.

مزایای ساندویچ پانل

پانل ساندویچ – مصالح ساختمانی با کیفیت بالا، زیبایی شناسی، قابل اعتماد، چند منظوره

مزایای استفاده از پانل های ساندویچ پنل ساندویچ – مواد کیفی، زیبایی شناسی، قابل اعتماد، چند منظوره ساختمان ساختمان در بازارهای جهانی ساختمان به نظر می رسد به تازگی تعدادی از مواد که فورا به دست آورد محبوبیت در تمام زمینه ها و جهت صنعت ساختمان، جایگزین طرح های سنتی برای سال های زیادی اعمال می شود.

ساندویچ پانل (پروفایل کاستی) به عنوان مواد جهانی نشان دهنده یک عنصر اساسی در ساخت هر یک از ساختمان ها است – از خانه های آپارتمانی تا مجتمع های عظیم بازرگانی، استادیوم ها، مراکز پزشکی، سازه های اقتصادی و صنعتی.

مزیت اصلی که پانل های ساندویچ را برای هر چرخه ساختمان فراهم می کند، کاهش قابل توجهی از شرایط کار ساختمانی کاهش هزینه ساختمان (از 30 تا 50 درصد) نسبت به پانل های ساندویچ است. پانل های آسان و راحت حمل یک طراحی اصلی دارند که به آنها ارزش ویژه ای می دهد.

این اول از همه هدایت گرما کم حرارت یک ماده و درجه کوچک جذب رطوبت، ثبات در احتراق، سادگی نصب و راه اندازی یک ساندویچ پانل است، کار نمی کند که نیاز به یک تجربه گسترده، اتصال سیستم قوی پانل ها، اجازه می دهد تا به راحتی سایت های کوچک و جایگزینی پانل های آسیب دیده جدید، سودآوری فرآیند ساخت و ساز در هزینه عدم نیاز به استفاده از تجهیزات ویژه در مراحل مختلف کار.

ساختمان های نما به زیبایی به نظر می رسد، دارای رنگ های مختلف و مبلمان. پانل به لطف ساختار چند لایه نام “ساندویچ” یا “نمایه کاست” دریافت کرده است. به طور معمول، پانل ساندویچ بر روی تجهیزات نورد صادر می شود: مواد روبرو – ورق گالوانیزه ورق نازک با پوشش پلیمری، در داخل پانل قرار می گیرد معدن شعاع بخاری، یکی دیگر از مواد در ضخامت 40 تا 150 میلی متر است.

هر پنل یک ساندویچ با استفاده از پیچ و مهره مخصوص خود برش به یک اسکلت متصل می شود. ساندویچ پانل ها به صورت مجموعه های سیستم (نمایه کاست) صادر می شود. اهمیت استفاده از چنین پانل ها با استفاده از ویژگی مقایسه ای با ساندویچ پانل های کلاسیک بر روی پارامترهای کار و خواص یک ماده تعریف می شود.