می 27 2017 0Comment
پلی استایرن

ساندویچ پانل پلی استایرن

ساندویچ پانل پلی استایرن

ساندویچ پانل پلی استایرن شامل سه نوع عمده فوم پلی استایرن، پلاستیک پلی استایرن معمولی و پلی استایرن فیلم را می باشد. پلی استایرن منبسط (EPS) ( که در ایران به اسم یونولیت شناخته شده است ) و پلی استایرن اکسترود شده (XPS) انواع مختلفی از فوم پلی استایرن هستند. EPS از شناخته شده ترین و رایج ترین انواع پلی استایرن است که عبارتست از استایروفوم و packing peanuts (یک بسته بندی نرم و پرپشت معمولی که برای جلوگیری از آسیب دیدن اشیاء شکننده در حمل و نقل استفاده می شود و تقریبا در اندازه و شکل یک بادام زمینی ساخته می شوند.) XPS یک فوم با تراکم بالاترست که عموما در کاربرد هایی مانند مدل سازی های معماری استفاده می شود. برخی از انواع پلاستیک پلی استایرن، کوپلیمرها می باشند. در اغلب مواقع هموپلیمر PS نسبتاً بی دوام و شکننده است و اگر با مواد دیگر ترکیب شود( در این شکل به عنوان کوپلیمر پلی استایرن با نفوذ بالا HIPS شناخته می شود ) می توان آن را مقاوم تر ساخت. پلی استایرن فیلم همچنین می تواند به شکل وکیوم باشد و در کاربرد های بسته بندی استفاده گردد. پلی استایرن فیلم ها را می توان به پلی استایرن جهت دار (OPS) امتداد داد که تولید آن ارزان تر ( البته بی دوام تر) از انتخاب هایی نظیر PP می باشد.

(Eps) یک نوع ساندویچ پانل است که مواد به کار رفته در آن متفاوت از سایر ساندویچ پانل‌ها می‌باشد. این ساندویچ پانل دارای مزایای فراوانی است.

به طور کلی دو روش برای تولید ساندویچ پانل پلی استایرن به کار گرفته می‌شود:

روش کانتینیوز (continues)
در روش کانتینیوز یا همان مکانیزه دستگاه‌ها و رباط‌های مکانیکی مواد اولیه را به ساندویچ پانل نهایی تبدیل می‌کنند, به عبارتی دیگر مواد اولیه که همان رول ورق گالوانیزه، مواد اولیه‌ی فوم پلی یورتان یا شیت فوم پلی استایرن و چسب از یک طرف دستگاه وارد می‌شوند و از طرف دیگر ساندویچ پانل تکمیل شده به قطعات دلخواه برش خورده و آماده‌ی بسته بندی می‌شوند.

همانند پلی یورتان قابل استفاده در سقف ، دیوار ها ، سوله ها و سرد خانه است اما از نظر ویژگی کلی با پلی یورتان متفاوت است . پلی استایرن ها به محیط زیست آسیبی نمی زنند و خود به سه دسته تقسیم می شوند : 1.معمولی          2.مقاوم           3.انبساطی ( یونولیت )

دستگاه کانتینیوز پلی استایرن
این سری دستگاه‌ها بعد از تولد ساندویچ پانل پلی استایرن به وجود آمدند و به نوعی نسبت به روش‌های دیگر نو پا می‌باشد، اما این روش هم امروزه بسیار متداول و پر طرفدار شده. در این روش یک دستگاه کانتینیوز همانند دستگاه کانتینیوز پلی یورتان وجود دارد که دو ردیف رول گیر یا رول باز کن دارد که یک ردیف مربوط به ورق روی پانل و یک ردیف مربوط به ورق زیر پانل می‌باشد. همچنین دو ردیف غلطک و دستگاه رولفرمینگ دارد که ورق رویه یا زیره‌ی پانل را فرم دهی می‌کند، سپس یه اپراتور شیت‌های ۲ یا ۳ متری فوم پلی استایرن را میان دو لایه از ورق‌های شکل دهی شده و چسب خورده قرار می‌دهد و دستگاه پانل را به هم می‌چسباند و تحت پرس قرار می‌دهد و در انتها پانل را به قطعات مورد سفارش برش می‌دهد.

روش دیسکانتینیوز(discontinues)
در روش دیسکانتینیوز یا غیر پیوسته خط تولید از یک دیگر جدا می‌باشد و هر عملیات در یک ایستگاه انجام می‌شود و بعد به ایستگاه بعدی منتقل می‌شود.

خط تولید دیسکانتینیوز پلی استایرن
در این روش هم هر کدام از فعالیت‌ها در ایستگاه‌های مختلف صورت می‌پذیرد و به در قسمت مونتاژ به هم می‌رسند، یعنی ورق گالوانیزه در دستگاه رولفرمینگ طرح مورد نظر را می‌گیرد و به ابعاد سفارشی برش میخورد و فوم پلی استایرن هم به ضخامت‌های مختلف برش خورده و آماده تولید می‌گردد و در انتها توسط چسب مخصوص به ورقه‌های پانل می‌چسبد و تحت پرس قرار می‌گیرد، تا کامل خشک شود.

سه نوع عمده پلی استایرن ، فوم پلی استایرن ، پلاستیک پلی استایرن معمولی و پلی استایرن فیلم را شامل می شوند. پلی استایرن منبسط (EPS) ( که در ایران به اسم یونولیت شناخته شده است ) و پلی استایرن اکسترود شده (XPS) انواع مختلفی از فوم پلی استایرن هستند. EPS از شناخته شده ترین و رایج ترین انواع پلی استایرن است که عبارتست از استایروفوم و packing peanuts (یک بسته بندی نرم و پرپشت معمولی است و برای جلوگیری از آسیب دیدن اشیاء شکننده در طول حمل و نقل استفاده شده که تقریبا به اندازه و شکل یک بادام زمینی ساخته می شوند). XPS فوم تراکم بالاست که عموما در کاربری هایی مانند مدل سازی های معماری استفاده می شود. برخی از انواع پلاستیک پلی استایرن ، کوپلیمرها می باشند . در اغلب مواقع هموپلیمر PS نسبتاً بی دوام و شکننده است و اگر با مواد دیگر ترکیب شود ( در این شکل به عنوان کوپلیمر پلی استایرن با نفوذ بالا HIPS شناخته می شود ) می توان آن را مقاوم تر ساخت . پلی استایرن فیلم همچنین می تواند به شکل وکیوم باشد و در کاربرد های بسته بندی استفاده گردد. پلی استایرن فیلم ها را می توان به پلی استایرن جهت دار (OPS) امتداد داد که تولید آن ارزان تر ( البته بی دوام تر) از انتخاب هایی نظیر PP می باشد .

مزایا فوم عایق پلی استایرن (Eps)

  1. با توجه به کیفیت و کاربرد محصول از قیمت پایین‌تری نسبت به عایق‌های دیگر برخوردار است
  2. به دلیل فرایند تولید دیسکانتینیوز این محصول امکان تولید در دانسیته‌های متفاوت وجود دارد (۱۵ تا ۲۵ کیلوگرم بر متر مکعب و گاهی تا ۳۰ کیلوگرم بر متر مکعب هم قابل تولید است)
  3. امکان تولید این فوم در اشکال متفاوت وجود دارد (فوم بعد از پخت در قالب تحت پرس بخار قرار می‌گیرد و به شکل قالب تولید میگردد یا قالب‌های بزرگ رابا المنت‌های گوناگون به فرم دلخواه برش می‌دهند). ساندویچ پانل دیواری، قیمت انواع پانل، لیست قیمت ساندویچ پانل، خرید ساندویچ پنل، شرکت‌های تولید کننده ساندویچ پانل، ساندویچ پانل سردخانه‌ای
  4. ضخامت این محصول به میلی‌متر قابل تغییر و مورد سفارش می‌باشد

معایب ساندویچ پانل پلی استایرن:

  1. فشردگی کمتری دارد و برای مکان‌هایی که بحث عایق کاری از اهمیت بالایی برخوردار است مانند گرم خانه و سرد خانه‌ها توصیه و پیشنهاد نمی‌شود مگر در ضخامت‌های بالا
  2. به دلیل نوع روش ساخت این ماده ذرات ان به صورت گلوله‌های به هم فشرده تولید می‌شود که پیوند ضعیف‌تری نسبت به فوم پلی یورتان دارد
  3. نمونه‌های قبلی این فوم به راحتی تحت تاثیر گرمای شدید یا شعله‌ی مستقیم مشتعل می‌شد ولی بعد از محرض شدن خطر این فوم با تغییری که در ساختار مواد اولیه‌ی آن ایجاد شد نمونه‌های کنونی فقط در برابر شعله‌ی مستقیم جمع می‌شوند و اصطلاحاً نسوز معرفی می‌گردند مانند فوم پلی یورتان

تفاوت ساندویچ پانل پلی یورتان و پلی استایرن

ساختار این ساندویچ پانل ها از دو لایه ورق ساخته شده است و میان این دو ورق یک لایه عایق سبک قرار دارد که به این عایق هسته ساندویچ پانل می گویند که انواع مختلفی دارد و نسبت به دیگر مصالح عایق صوتی و حرارتی قوی تر است .

در عایق ساندویچ پانل پلی یورتان امکان تغییر خواص آنها در جهت کاربرد های گوناگون وجود دارد . به وجود آوردن پوشش های ضد خوردگی ، حالات الاستومری ( الاستیکی و ارتجاعی ) ، تبدیل به فوم سخت به عنوان عایق عالی و بسیاری ویژگی های دیگر . ساندویچ پانل پلی یورتان خود به دو دسته کلی تقسیم می شود :

  1. پلی یورتان پایه پلی استر

2  . پلی یورتان پایه پلی اتر

ویژگی های این ساندویچ پانل عبارتند از :

پلی یورتان ها وزن کمی داشته و سبک وزن هستند ، ضد آب است و مایعات را به خود جذب نمی کند ، دوام و عمر بالایی دارد ، فرایند تولیدی آن بالا است و انرژی کمی جهت تولید آن مصرف می شود ، عدم خوردگی توسط حشرات ، دارای خواص ایمنی ضد آب و آتش است ، تنوع زیادی در زیبایی دارد ، نصب و راه اندازی آن آسان است ، در برابر آتش سوزی و حریق مقاوم بوده و دیر آتش می گیرد و هدر رفتن حرارت را به حداقل ممکن می رساند .

با توجه به وسعت کشور ایران و شرایط آب و هوایی مختلف در همه نواحی  لازم است روش های ساختمان سازی متناسب با ویژگی های خاص منطقه ای تدوین و به مورد اجرا گذاشته شود. نظر به اینکه این کشور روی یکی از کمربندهای فعال زمین رزه در جهان قرار دارد لذا ایجاد سازه های مقاوم و امن از الویت خاصی برخوردار است. بررسی نیاز کشور به واحدهای مسکونی نشان می دهد که با توجه به بافت جوان نیروی انسانی هرساله به حدود 600000 واحد مسکونی جدید نیاز است که روش های سنتی ساخت جوابگوی بخش محدودی از این نیاز می باشد. علاوه بر نیازهای جدید، کیفیت ضعیف ساخت باعث استهلاک سریع ساختمان های موجود شده که این امر باعث افزایش نیاز به ساختمان سازی جدید می شود، همچنین به مقوله مقاوم سازی سازه های موجود نیز باید توجه لازم مبذول گردد. با توجه به نیازهای وسیع ذکرشده و لزوم بهبود کیفیت تولید ساختمان همانطور که در قالب کشورهای بزرگ نیز متداول است باید روش های تولید صنعتی ساختمان به طور جدی مورد توجه قرار گیرد.

ویژگی این ساندویچ پانل در مقایسه با ساندویچ پانل پلی یورتان عبارت است از :

قیمت پایین و به صرفه از نظر اقتصادی نسبت به دیگر فوم ها ، امکان تولید در رنگ های مختلف ، کم وزن و سبک ، امکان تولید در اشکال ، قالب ها و ضخامت های گوناگون ، سهولت و سرعت در جا به جایی ، نصب و قابلیت باز و بسته کردن آن ، این نوع ساندویچ پانل ها عایق حرارتی ضعیف تری نسبت به پلی یورتان دارند و در مکان هایی که نیاز به جلوگیری کامل از ورود هوا می باشد توصیه نمی شوند. پلی استایرن نسبت به پلی یورتان ساختار ضعیف تری دارد . نسبت به پلی اورتان در مقابل آتش و حریق مقاومت کمتری دارد . اگر ضخامت پلی استایرن را بیشتر کنیم مقاومت آن در برابر آتش بالا می رود . عایق خوبی برای الکتریسیته است . امکان باز یافت پلی استایرن ها از مزیت این فوم ها محسوب می شود.

ساندویچ پانل پلی یورتان فوم سبکی است که از ترکیب پلی یول و ایزوسیانات در شرایط خاص و در حضور کاتالیزور تولید می شود . پلی یورتان نوعی فوم است که در آن بیشتر خلل و فرج بسته شده و به همین دلیل بازده بسیار خوبی به عنوان عایق حرارتی دارد . حداکثر دمای عملکرد پلی یورتان 70 الی 80 درجه سانتی گراد است . البته پلی یورتان تا دمای 100 الی 110 درجه نیز استحکام خود را از دست نمی دهد ولی در دمای بالاتر از آن تجزیه می شود . باکتری ها در پلی یورتان قابلیت رشد ندارند و به دلیل مقاومت فشاری بالا در مصارف روزمره استفاده می شوند .