می 27 2017 0Comment
ساندویچ پانل پشم سنگ

ساندویچ پانل پشم سنگ

ساندویچ پانل پشم سنگ

ساندویچ پانل پشم سنگ یک ساختار سبک و مرکب است که از دو طرف به دو لایه محدود شده و در وسط یک لایه عایق قرار دارد که ماده عایق می‌بایست بسیار نرم و سبک و دارای خواص فیزیکی خاص باشد. ساندویچ پانل پشم سنگ‌ به دو گروه سقفی و دیواری تقسیم می‌شوند و جایگزین بسیار مناسبی برای دیوارها و تیغه‌های آجری و سفالی می‌باشند.

ساندویچ پانل پشم سنگ چیست؟

ساندویچ پانل پشم سنگ نیز همانند پلی یورتان محیط نامناسبی برای رشد و نمو انواع قارچ‌ها و میکروب‌ها و باکتری‌ها می‌باشد. دانسیته استاندارد پشم سنگ در تولید ساندویچ پانل آن ۱۰۰-۱۱۰ کیلوگرم بر متر مکعب می‌باشد. استفاده از ساندویچ پانل عایق پشم سنگ مستلزم هزینه‌های بیشتری نسبت به عایق‌های دیگر است و آن نیز به دلیل خاصیت و امتیازهای بیشتر آن نسبت به سایر مواد مذکور می‌باشد. به طور مثال از خاصیت پشم سنگ به دلیل فشردگی و مقاومت بالای آن می‌توان در صنایع نظامی و دفاعی استفاده کرد . ساخت ساختمان‌هایی با کاربری امنیتی  و کانکس‌های ضد گلوله نمونه‌ای از کاربردهای ساندویچ پانل پشم سنگ با عایق پشم سنگ می‌باشد.

ساندویچ پانل پشم سنگ (rock wool) عایقی بسیار قوی‌تر و مقاوم‌تر در برابر سرما و گرما و رطوبت نسبت به ساندویچ پانل پلی یورتان و ساندویچ پانل پلی استایرن است. ویژگی و خصوصیت بارز آن نسبت به دیگر عایق‌ها مقاومت بالای آن در برابر آتش سوزی است. این پانل از ترکیب الیاف‌های معدنی بدست می‌آید و ماده اولیه آن در تولید پشم سنگ، سنگ بازالت (جزء سنگ‌های آذرین) است.

ساندویچ پانل پشم سنگ ساندویچ پانلی است که در ان از پشم سنگ به عنوان عایق استفاده میشود . این ساندویچ پانل میتواند هم به عنوان ساندویچ پانل دیواری و هم ساندویچ پانل سقفی استفاده شود.

این ساندویچ پانل بسیار سبک و بهینه است و میتواند جایگزین دیوار ها و تیغه های اجری شود.

درباره پشم سنگ:

پشم سنگ ساختاری بسیار سبک است که از سنگ بازالت (سنگ های اذرین که نتیجه فعالیت اتشفشانی است)تشکیل شده است. این عایق حرارتی و صوتی تحمل دمای 750+ درجه و 30- درجه سانتیگراد را دارد  و نقطه ذوب ان 1300 دجه سانتیگراد است

 

فواید پشم سنگ:

پشم سنگ نمیسوزد: مهمترین ویژگی این عایق این است که دمای ذوب ان 1300 درجه سانتی گراد است که بسیار بالاستو از این بابت دارای امنیت ویژه ای در مقابل مواد اتش زا است

سازه های فلزی در هنگام سعله ور شدن داغ میشوند و فرو میریزند اما میتوان با پشم سنگ مانع شعله ور شدن این سازه های فلزی شد

در برابر حشرات مقاوم است: این عایق محیط بسیار نامناسبی برای رشد حشرات و باکتری هاست . میتوان گفت در بین تمام عایق های تولید شده تا کنون بی ضرر ترین عایق است

 

دارای ضریب انتقال حرارتی بسیار پایین است

قدرت عایقی ان 33 برابر بتن و 22 برابر اجر است

برتری های ساندویچ پانل پشم سنگ ها نسبت به مصالح سنتی:

• سرعت حمل و نقل و سهولت نصب در ارتفاع
• مقاومت زياد در برابر نيروهاي برشي ناشي از زلزله
• عايق حرارتی، عايق رطوبت و عايق صوتي
• دستيابی به فضای مفيد بيشتر به علت ضخامت ناچيز ساندويچ پانل ها
• صرفه جويی در هزينه پی سازی و اسکلت ساختمان های بلند به دليل وزن اندک سقف و ديوار از ساندويچ پانل ها
• صرفه جويی در هزينه های سرمايش و گرمايش ساختمان به دليل جلوگيری از تبادل سرما و گرما و در نتيجه صرف انرژی کمتر
• غیر قابل اشتعال
• عدم نیاز به قالب بندی
• قابلیت شستشو
• مناسب برای تمامی اقلیم ها
• محافظ محیط زیست

 

فواید پشم سنگ:
• پشم سنگ نمیسوزد: مهمترین ویژگی این عایق این است که دمای ذوب آن 1300 درجه سانتی گراد است که بسیار بالاست و از این بابت دارای امنیت ویژه ای در مقابل مواد آتش زا است. سازه های فلزی در هنگام شعله ور شدن داغ می شوند و فرو می ریزند اما می توان با پشم سنگ مانع شعله ور شدن این سازه های فلزی شد.

• در برابر حشرات مقاوم است: این عایق محیط بسیار نامناسبی برای رشد حشرات و باکتری هاست . می توان گفت در بین تمام عایق های تولید شده تا کنون بی ضرر ترین عایق شناخته شده است.

• دارای ضریب انتقال حرارتی بسیار پایین است.
• قدرت عایقی آن 33 برابر بتن و 22 برابر آجر است.

مضرات پشم سنگ:
هنوز اطلاع دقیقی از میزان تاثیرات منفی این عایق بر بدن انسان وجود ندارد ولی این ماده میتواند به تدریج باعث خارش پوست ، سوزش چشم و حساسیت گردد. اما در مقابل پشم شیشه به تدریج از مضرات کمتری برخوردار است. بهتر است در نصب این ساندویچ پانل از ماسک و عینک و دستکش استفاده شود.

 

کاربرد های ساندویچ پانل پشم سنگ:

از جمله کاربردهای ساندویچ پانل پشم سنگ میتوان به صنایع پالایشگاهی ، نیروگاهی ، صنایع غذایی ، ساختمان ، تاسیسات ، گلخانه های هیدروپونیک اشاره کرد

 

در آخر هم میتوان به این نکته مهم اشاره کرد که این ساندویچ پانل قابلیت بازگشت به محیط زیست  را دارد و به دلیل کانی و معدنی بودن آن قابلیت تجزیه و برگشت به اکوسیستم را دارد.

یک هسته عایق پشم سنگ امکان ساخت یک پانل غیر قابل اشتعال با مقاومت بسیار بالا در برابر آتش را فراهم کرد.

توسعه در اوایل دهه 1980 آغاز شد. ما یک پشم سنگی ساختمانی و سیستم چسب برای ایجاد مکانیک عالی و همچنین دوام ایجاد کردیم. ما در سال 1986 راه اندازی شد و داستان موفقیت شروع شد.

امروز سیستم پانچ بیش از 20 میلیون مترمربع پانل تولید کرده و به فروش می رساند و الهام بخش زیادی از نسخه های رقیب آن است.