ساندویچ پانل نوعی سازه ای جدید برای استفاده در سازه های نوین و پیش ساخته می باشد. در دنیای مدرن امروز از مواد با کار آیی بالا و سبک که دارای انعطاف باشد بسیار استقبال میشود. در صنعت ساخت و ساز مصالح پایه و اساس اصلی کار است مخصوصا موادی که برای پوشش به کار گرفته می شوند. ساندویچ پانل نوعی از این مصالح ساختمانی می باشندکه برای پوشش سقف و یا دیوار استفاده می شود.
برای مشاوره رایگان یا سفارش این محصول، باما تماس بگیرید  09129263457
ساندویچ پانل
ساندویچ پانل

معرفی و مشخصات ساندويچ پانل

ساندويچ پانل (Sandwich panel) از دسته محصولات سازه ای می باشد و به دیواره ها و سقف های سبکی  که از سه لایه تشکیل شده اند گفته می شود. دو لایه ورق و عایق همراه آن قدرت انعطاف این نوع مصالح ساختمانی را بسیار بالا برده است. و همچنین جنس نرم این عایق مزیت دیگر آن می باشد. علت اصلی نام ساندویچ پانل بخاطر شبیه بودن آن از لحاظ لایه بندی به ساندویچ های همبرگر است . برای تولید ساندویچ پانل از موادی چون پلی اورتان، پلی استایرن و پشم سنگ استفاده می شود.

ساندويچ پانل ساختاری مركب و لايه‌ای بسيار سبک است كه از دو لايه ورق با جنس فلز يا غير فلز در طرفين تشكيل شده است. دارای دو نوع ساندویچ پانل سقفی که برای پوشش سقف ها استفاده می شود و ساندویچ پانل دیواری که در دیواره ها کاربرد دارد. بين اين دو لايه ماده‌ای عايق قرار داده شده است و با چسب به دو ورق کناری متصل می‌گردند. ماده عايق فوق در اصل همان هسته اصلی ساختار ساندويچ پانل بوده كه بايد سبک و سخت و با توجه به نياز، می‌تواند خواص فيزيكی خاص و متفاوتی داشته باشد.

مشخصات فنی ساندویچ پانل

ساندويچ پانل موجود در بازار ایران عموما از ورق‌های گالوانیزه استفاده می کنند.
نوع و ضخامت ورق مورد استفاده: ورق الوزینگ (روی و آلومینیم)، گالوانیزه و آلومینیوم پیش رنگ شده به ضخامت ۰/۵ الی ۰/۷ میلیمتر در رنگ‌های متنوع و از نوع سوپر پلی استرکوره‌ای به ضخامت ۲۵ میکرون در قسمت بیرون و ۷ مکرون در رنگ پرایمر کوره‌ای از داخل در محل اتصال ورق با فوم. (چسبندگی فوم به ورق)

انواع ساندویچ پانل

1) ساندویچ پانل پلی یورتان

این نوع از ساندویچ پانل دارای دو نوع است و تفاوت آن تنها فومی که برای عایق بندی مورد استفاده قرار گرفته است.

نوع اول: ساختار سازنده این نوع شامل پلی یول و ایزوسیانورات است که در بازار آن را با نام تجاری PIR می شناسند.

نوع دوم:مواد سازنده این نوع شامل پلی یول و ایزوسیانات است از این رو در بازار آن را بانام تجاری PURمی شناسند.

حضور کاتالیزور برای هر دو نوع در جهت تسریع ترکیب الزامی است همچنین از گاز B141 برای تنظیم دانسیته فوم استفاده می شود.ساندویچ پانل PIRیا همان نوع اول علاوه بر ویژگی های چون عایق حرارتی و برودتی ، عایق صوت،مقاوم در برابر رطوبت ،وزن سبک یک تفاوت اساسی با نوع دوم یا PUR دارد و آن این است که ضد حریق نیز هست لذا در هنگام آتش سوزی ها حالت خود را از دست نمی هد.

2) ساندویچ پانل پلی استایرن

این ساندویچ پانل نسبت به پلی یورتان هم سبک تر است هم قیمت مناسب تری دارد در ضمن از لحاظ عایق حرارتی و صوتی نیز در درجه پایین تری از پلی پورتان است چرا که جنس عایق به کار رفته در این پانل از پلی استایرن است که بیش تر با نام یونولیت آن را می شناسند.

۳) ساندویچ پانل پشم سنگ

عایق به کار رفته در این پانل ها الیاف پشم سنگ است،پشم سنگ با دارا بودن نقطه ذوب معادل 1300 بسیار مقاوم است و ضریب انتقال حرارتی کمی هم دارد مهم ترین ویژگی این پانل ها ضد حریق بودن آن هاست درجه ضدحریق بودن ساندویچ پانل پشم سنگ از پلی یورتان PIRهم بالاتر است به همین دلیل برای مصارف خاص صنعتی  مانند گرم خانه ها، کوره های پخت مورد استفاده قرار می گیرد.

4) ساندویچ پانل سقفی

یک مدل از ساندویچ پانل ها است که به نوعی جز مصالح ساختمانی هم محسوب می شود و در جهت پوشش سقف ها کاربرد دارد ساندویچ پانل سقفی از ضخامت ۴ الی ۲۰ سانتی‌متر با فوم تزریقی پلی یورتان سخت (دانسیته ۲±۴۰) تولید می‌شود. این نوع ساندويچ پانل مقاوم در برابر رشد گیاهان و قارچ‌ها و دارای ضریب هدایت حرارتی پایین می‌باشد. عرض مفید پانل سقفی ۱/۰۸ متر می‌باشد.

5) ساندویچ پانل دیواری

 یک مدل از پانل ها است که با دارا بودن چهار نوع مختلف در بازار کار حرفی برای گفتن دارد  ساندويچ پانل دیواری  از دو لایه ورق که مابین آن‌ها فوم تزریق شده است و جهت پوشش دیوار به کار می‌رود ساخته می شود. ساندويچ پانل دیواری برای پوشش دیواره‌های فضاهای صنعتی، سردخانه‌ها، کانکس‌ها، ساختمان‌های پیش ساخته و.. به کار می‌رود. این ساندويچ پانل دارای عرض مفید ۱/۱۴ متر وگستره ضخامت از ۴ تا ۲۰ سانتی‌متر است.

6) ساندویچ پانل سردخانه‌ای

این مدل از پانل ها جهت استفاده در سقف یا دیوار سرد خانه بکار گرفته می شوند ساندويچ پانل سردخانه‌ای از ترکیب هسته پلی یورتان rigid بین دو لایه ورق فلزی تشکیل می‌شود که از ضخامت ۸ تا ۲۰ سانتی‌متر بنا به کاربری آن تولید می‌گردد. پلی یورتان مورد استفاده در آن ماده‌ای است کاملاً سخت و شکننده، به همین دلیل به تنهایی چندان قابل استفاده نمی‌باشد. اما با ساندویچ کردن این ماده بین دو لایه ورق فلزی با مقاومت کششی بالا به خواص مکانیکی مورد نظر دست پیدا می‌کنیم.

کاربرد های ساندویچ پانل 

  • سوله و ساختمان های صنعتی
  •  کانتینر های حمل و نقل
  •  سرد خانه های ثابت و متحرک
  • کانکس های ثابت و متحرک
  •  انبار و سیلو
  •  اتاق های عمل و ازمایشگاه ها(clean rooms)

ساندویچ پانل های پیشنهادی ما