می 31 2017 0Comment
ساندویچ پانل

ساندويچ پانل

ساندويچ پانل چیست؟

ساندويچ پانل (به انگلیسی: Sandwich panel) یا پنل کمپوزیت آلومینیم (ACP) (به انگلیسی: Aluminium Composite Panel) و همچنین مصالح کمپوزیتی آلمینیومی (ACM) (به انگلیسی: Aluminium Composite Material) از ترکیبات سبک و مرکبی تشکیل شده است که از دو طرف به دو لایه محدود شده است و در میان آن یک لایه عایق قرار دارد (همانند یک ساندویچ همبرگر که نان آن همبرگر را از دو طرف پوشانده است) این عایق نرم و انعطاف‌پذیر است. ساندویچ پانل‌ها از موادی مانند پلی اورتان، پلی استایرن، پشم سنگ و پشم شیشه ساخت و تولید می‌شوند.

ساندويچ پانل ساختاری مركب و لايه‌ای بسيار سبک است كه از دو لايه ورق با جنس فلز يا غير فلز در طرفين تشكيل شده است، ما بين اين دو لايه با ماده‌ای عايق پر شده و اين عايق با چسب به دو ورق متصل می‌گردد. ماده عايق فوق در اصل همان هسته اصلی ساختار ساندويچ پانل بوده كه بايد سبک و سخت و با توجه به نياز، می‌تواند خواص فيزيكی خاص و متفاوتی داشته باشد.

در مجتمع صنعتی ماموت  ماده عايق همان فوم پلی یورتان سفت و سخت با استحكام ایده آل خود نسبت به وزن سبک آن، دارای خواص عایق حرارتی و عايق صوتی، دوام زياد با تضمین عملکرد بالا و بهره وری انرژی استثنایی می‌باشد.

ساندویچ پانل های فولادی ماموت 5019 از پیش ساخته شده اند که به شما امکان انتخاب بین مواد عایق بندی مختلف، پروفیل، ابعاد عایق، سطوح و طیف رنگ را می دهد. پانل های جمع و جور، همه در یک عناصر، شامل پوشش خارجی، جامد، لایه ای از عایق و درزگیر داخلی است.

پانل های نمایشی می تواند به صورت افقی یا عمودی مورد استفاده قرار گیرد و همچنین با تنظیم مجدد یا مخفی در دسترس است. تمام پانل ها یک راه حل  برای نصب سریع و ساده است. با استفاده از ساندویچ پانل های فولادی ماموت 5019 می توان ساختمان را به سرعت و به طور موثر ساخت، همچنین دارای عایق مطلوب و ایمنی آتش، با نما و زیبایی  و سقف.

ساندویچ پانل ها با عملکرد بالا فولاد ماموت 5019 می تواند در بسیاری از کاربردهای مختلف از جمله کشاورزی، صنعت، دفتر، نمایشگاه، انبار، ذخیره سازی سرد و غیره استفاده شود.

کاربرد ساندویچ پانل:

کاربرد ساندویچ پانل در انواع سرد خانه‌ها و صنایع برودتی دفاتر کارگاهی درمانگاه صحرایی سرویس بهداشتی نمازخانه و محیط آموزشی، تعمیرگاه سیار، پست نگهبانی، ویلاهای یک و دو طبقه- واحدهای امدادی در زمان‌های بحرانی مانند زلزله ساخت انواع سوله، دیوار و سقف سالن‌های تولید، ساختمان‌های اداری و هتل‌ها، کانکس، کانتینرها، کاربرد ساندویچ پانل در مخازن چند جداره، پوشش سوله انبار، خانه‌ها و ویلاها، ساندویچ پانل در صنایع، پوشش سوله، باشگاه و سرد خانه، واحدهای امدادی در زمان‌های بحرانی مانند زلزله ساخت انواع سوله، مسکونی، انبار غلات، مدارس و درمانگاه‌های سیار، سردخانه گوشت و لبنیات، خانه‌های سیار و کاروان‌ها، استخرهای سرپوشیده و سالن‌های ورزشی، دیوار و سقف ساختمان‌های صنعتی، دیوار و سقف کاذب و دیوار تقسیم داخلی و اتاق‌های اداری در کارخانه‌ها می‌باشد.

همچنین ساندویچ پانل‌ها کاربردهای گوناگونی دیگری هم در صنایع مختلف دارد از جمله:

– ساخت کانکس، کانکس‌های یخچال دار ثابت و متحرک

– ساخت کانتینر

– ساخت انواع سازه و خانه پیش ساخته، کمپ‌های اسکان موقت، سوله، انبار و بارانداز

– ساخت مجتمع‌های ورزشی

– ساخت کارخانه صنعتی و تولیدی

– ساخت سردخانه‌های صنعتی و نیمه صنعتی

چرا ساندویچ پانل:

– عایق بسیار قوی انرژی

– سبک بودن در مقایسه با سایر مصالح

– قیمت تمام شده بسیار پایین نسبت به مصالح سنتی

– قابل شستشو

– نصب و اجرای آسان و سریع

– رنگ‌بندی‌های متنوع

– عایق صوتی مناسب

– مقاومت زیاد در برابر نیروهای برشی ناشی از زلزله

– افزایش عمر مفید سازه

– قابلیت انعطاف‌پذیری زیاد جهت استفاده در طرح‌های خاص

– مقاومت بالا در برابر حلال‌ها و عدم خورندگی در محیط‌های بازی و اسیدی

انواع ساندویچ پانل

۱- ساندویچ پانل پلی یورتان

در این نوع ساندويچ پانل برای عایق بندی از فوم پلی یورتان استفاده می‌شود که در دو نوع تولید می‌گردد. نوع اول PIR نامیده می‌شود که از ترکیب پلی یول و ایزو سیا نورات تولید می‌شود. نوع دوم PUR نام دارد که از ترکیب پلی یول و ایزو سیانات تولید می‌گردد، و در هر دو روش برای تسریع در ترکیب، حضور کاتالیزور الزامی است. برای تنظیم دانسیته فوم نیز از گاز B141 استفاده می‌شود. تفاوت این دو نوع در ضد حریق بودن ساندويچ پانل PIR است. عایق حرارتی و برودتی، عایق صوت، مقاوم در برابر رطوبت و وزن سبک از مشخصات این نوع ساندویچ پانل می‌باشد.

۲- ساندویچ پانل پلی استایرن

برای عایق بندی این نوعی ساندويچ پانل از فوم پلی استایرن یا همان یونولیت استفاده می‌گردد. از لحاظ عایق حرارتی و صوتی در درجه پایین‌تری از پلی یورتان قرار می‌گیرد، اما نسبت به آن سبک‌تر است و قیمت مناسب تری هم دارد.

۳- ساندویچ پانل پشم سنگ

عایق این نوع ساندويچ پانل الیاف پشم سنگ است که ضد حریق بودن، مهم‌ترین ویژگی این نوع ساندويچ پانل است. لازم به توضیح است که درجه ضد حریق بودن این نوع، از ساندویچ پانل پلی یورتان PIR هم بالاتر می‌باشد.

ساندویچ پانل سقفی

ساندویچ پانل سقفی از ضخامت ۴ الی ۲۰ سانتی‌متر با فوم تزریقی پلی یورتان سخت (دانسیته ۲±۴۰) تولید می‌شود. این نوع ساندويچ پانل مقاوم در برابر رشد گیاهان و قارچ‌ها و دارای ضریب هدایت حرارتی پایین می‌باشد. عرض مفید پانل سقفی ۱/۰۸ متر می‌باشد.

ساندویچ پانل دیواری

ساندويچ پانل دیواری نوعی از مصالح ساختمانی که از دو لایه ورق که مابین آن‌ها فوم تزریق شده است و جهت پوشش دیوار به کار می‌رود را ساندويچ پانل دیواری می‌نامند. ساندويچ پانل دیواری برای پوشش دیواره‌های فضاهای صنعتی، سردخانه‌ها، کانکس‌ها، ساختمان‌های پیش ساخته و.. به کار می‌رود. این ساندويچ پانل دارای عرض مفید ۱/۱۴ متر وگستره ضخامت از ۴ تا ۲۰ سانتی‌متر است.

ساندویچ پانل سردخانه‌ای

ساندويچ پانل سردخانه‌ای به زبان ساده، ترکیب هسته پلی یورتان rigid بین دو لایه ورق فلزی، که این محصول ساندويچ پانل سردخانه‌ای نامیده می‌شود. ساندويچ پانل سردخانه‌ای از ضخامت ۸ تا ۲۰ سانتی‌متر بنا به کاربری آن تولید می‌گردد. پلی یورتان مورد استفاده در آن ماده‌ای است کاملاً سخت و شکننده، به همین دلیل به تنهایی چندان قابل استفاده نمی‌باشد. اما با ساندویچ کردن این ماده بین دو لایه ورق فلزی با مقاومت کششی بالا به خواص مکانیکی مورد نظر دست پیدا می‌کنیم.

مشخصات فنی ساندویچ پانل:

ورق‌های گالوانیزه عمومی ساندويچ پانل موجود در بازار ایران
نوع و ضخامت ورق مورد استفاده: ورق الوزینگ (روی و آلومینیم)، گالوانیزه و آلومینیوم پیش رنگ شده به ضخامت ۰/۵ الی ۰/۷ میلیمتر در رنگ‌های متنوع و از نوع سوپر پلی استرکوره‌ای به ضخامت ۲۵ میکرون در قسمت بیرون و ۷ مکرون در رنگ پرایمر کوره‌ای از داخل در محل اتصال ورق با فوم. (چسبندگی فوم به ورق)

نوع پوشش ساندویچ پانل:

دو رو ورق، یک رو ورق یک رو فویل، یک رو ورق نایلون، یک رو ورق یک رو کاغذ، دو رو نایلون، دو رو کاغذ، دو رو فویل.
نوع فوم ساندويچ پانل: پلی اورتان سخت با دانسیته ۲+۴۰ کیلوگرم بر متر مکعب.
مدل‌ها: DND صاف– RPO پیچ مخفی بدون شیار– RP1 پیچ مخفی میکروویو– RP2 پیچ مخفی شیار ریز– RP3 پیچ مخفی شیار درشت

رنگ ساندویچ پانل:

ساندويچ پانل در ۱۲ طیف رنگی مختلف ازجمله سفید، آبی، قرمز، نقره‌ای، طوسی، کرم، سبز، یشمی، زرد و بنفش تولید می‌شود.

فوم پلی یورتان ساندویچ پانل:

پلی‌اورتان فوم سبکی است که از ترکیب پلی یول و ایزو سیانات در شرایط خاص و در حضور کاتالیزور تولید می‌شود. پلی اورتان نوعی فوم است که در آن بیشتر خلل و فرج بسته شده و می‌توان از آن به عنوان عایق حرارتی استفاده کرد. پلی اورتان در هر دانسیته مورد نیاز قابل تولید است. حداکثر دمای عملکرد پلی اورتان ۷۰ الی ۸۰ درجه سانتی گراد است. پلی اورتان در دمای بالاتر از ۱۰۰ الی ۱۱۰ درجه تجزیه می‌شود.

فوم پلی یورتان
فوم های پلی یورتان فوم های سبکی هستند که در شرایط خاص و در حضور کاتالیزورها تولید می شوند . پلی یورتان از ترکیب شدن پلی یول و ایزوسیانات به وجود می آیند و به دلیل بسته بودن بیشتر خلل و فرج های آن ها عایق های حرارتی مناسبی برای ساندویچ پانل ها می باشند .
ساندویچ پانل پلی یورتان از دو لایه ورق تشکیل شده است که هسته ساندویچ پانل را پوشش می دهند و مانند سایر ساندویچ پانل ها در سقف ها و دیوارها به کار برده می شوند و عایق حرارتی و صوتی بسیار خوبی به شمار می آیند و بهره وری انرژی دو برابری و همچنین خواص مکانیکی و حرارتی آ ن، آن ها را در رده ی بهترین ساندویچ پانل ها قرار داده است .
از ساندویچ پانل با فوم پلی یورتان می توان با تغییر خواص عایق در موارد گوناگون از قبیل ایجاد قابلیت ارتجاعی و لاستیکی و تبدیل کردن فوم های سخت به عایق های عالی و ایجاد پوشش با خاصیت ضد خورندگی استفاده کرد.
فوم های پلی یورتان تا دمای 100 الی 110 درجه مقاوم می باشند و استحکام خود را از دست نمی دهند ولی بالاترین دمایی که پلی یورتان در آن عملکرد دارد 70 تا 80 درجه سانتی گراد می باشد و در دانسیته 40 تا 42 کیلوگرم در هر متر مکعب به مقاومت حرارتی خوب و مطلوب می رسند.
ساندویچ های پانل با فوم پلی یورتان به دو نوع پایه پلی استر و پایه پلی اتر تقسیم بندی می شوند:
مزایای و خواص ساندویچ پانل با فوم پلی یورتان
ساندویچ پانل های با فوم پلی یورتان به دلیل وزن بسیار کم داشتن وسبک بودن به راحتی قابل اجرا می باشند و نصب آن ها آسان می باشد و همچنین خاصیت ضد آب بودن آن ، آن ها را در برابر رطوبت و بارش باران و برف مقاوم می کند و باعث می شود مایعات جذب نشوند.
ساندویچ پانل های پلی یورتان بسیار مقاوم می باشند و دوام و عمر بالایی دارند . در برابر حشرات مقاوم می باشند وبه وسیله آن ها خورده نمی شوند .
هزینه ی ساندویچ پانل ها با فوم پلی یورتان بسیار پایین می باشد.
ساندویچ پانل های با فوم پلی یورتان در برابر آتش مقاوم می باشند و فوم های پلی یورتان استفاده شده در ساندویچ پانل ها در سه کلاس b1 که به آن فوم پلی یورتان خود خاموش شونده سریع یا نسوز گفته می شود و کلاس b2 که به آن فوم پلی یورتان خود خاموش شونده یا کند سوز و کلاس b3 که به آن فوم پلی یورتان با شعله پذیری معمولی گفته می شود دسته بندی می شوند و به دلیل ساختار آلی فوم پلی یورتان ، ساندویچ پانل های پلی یورتان شعله پذیری بالایی دارند .
نوع دیگری از فوم های پلی یورتان نیز وجود دارد که به فوم پلی ایزوسیوناریت pir معروف می باشند و در مقابل شعله و آتش بسیار مقاوم می باشد و نمی سوزند و به آن فوم پلی یورتان نسوز گفته می شود .
از دیگر مزایای مفید ساندویچ پانل با فوم پلی یورتان ظاهر مناسب و تنوع رنگی بالای آن می باشد و علاوه بر این در فوم های پلی یورتان که به عنوان عایق به کاربرده می شود باکتری ها نمی توانند رشد وتکثیر پیدا کنند وبنابرین مقاومت فشاری بالای آن نیز باید در نظر گرفته شود که مزیت مهم دیگر آن ها می باشد .
ساندویچ پانل ها قابل شستشو می باشند و قابلیت انعطاف پذیری بالایی برای استفاده در طرح های گوناگون دارند .
ساندویچ پانل های پلی یورتان سقفی معمولا دارای ساختار ذوذنقه ای می باشند و به این دلیل این گونه طراحی و اجرا می شوند که نزولات آسمانی از قبیل باران و تگرگ و برف به راحتی از روی آن بریزند و در سقف جمع نشوند .
ساندویچ پانل های پلی یورتان ساختارهای نر و ماده دارند که این ساختارها مختص خودشان می باشد و باعث درزگیری بهتر سازه و همچنین موجب کاربرد راحتر و آسانتر آن ها در هنگام نصب می شود .
در ساندویچ پانل با فوم پل یورتان نوع ورق به کار رفته و همچنن تعداد عاج ها یی که در آن استفاده می شود و همچنین گام های به کار رفته در آن بر مقاومت فشاری و تحمل بار آن ها تاثیر دارند و معمولا در این نوع ساندویچ پانل ها ضخامت ساندویچ پانل ها زیاد مهم نمی باشد و تاثیر آن چنانی ندارد .

روش‌های کاهش هزینه ساندویچ پانل:

برای پایین آوردن قیمت ساندويچ پانل روش‌های متعددی وجود دارد که در زیر به چند مورد آن اشاره می‌کنیم:

– به جای اینکه در هر دو طرف پانل از ورق فلزی استفاده گردد، تنها در یک طرف ورق فلزی به کار رود.

– پایین آوردن ضخامت ورق فلزی از ۵/۰ میلیمتر به ۴/۰ میلی‌متر.

– کاهش گام‌های به کار رفته در پانل.

قیمت ساندویچ پانل

ساندويچ پانل