ساندويچ پانل

در دنیای مدرن امروز از مواد با کار آیی بالا و سبک که دارای انعطاف باشد بسیار استقبال میشود در صنعت ساخت و ساز مصالح پایه و اساس اصلی کار است مخصوصا موادی که برای پوشش به کار گرفته می شوند ساندویچ پانل نوعی از این مصالح ساختمانی می باشندکه برای پوشش سقف و یا دیوار استفاده می شود.

ساندویچ پانل

ساندويچ پانل چیست؟

ساندويچ پانل (به انگلیسی: Sandwich panel) یا پنل کمپوزیت آلومینیم (ACP) (به انگلیسی: Aluminium Composite Panel) و همچنین مصالح کمپوزیتی آلمینیومی (ACM) (به انگلیسی: Aluminium Composite Material)  ساندویچ پانل به دیوار یا سقف های سبکی  که از سه لایه تشکیل شده اند گفته میشود به طوری که دو لایه ورق همراه با عایق  که در میان آن قرار دارد،قدرت انعطاف این عایق بسیار بالا است و جنس نرمی هم دارد،علت اصلی نام ساندویچ پانل بخاطر شبیه بودن آن از لحاظ لایه بندی به ساندویچ های همبرگر است برای تولید ساندویچ پانل از موادی چون پلی اورتان ، پلی استایرن ، پشم سنگ استفاده می شود.

ساندويچ پانل ساختاری مركب و لايه‌ای بسيار سبک است كه از دو لايه ورق با جنس فلز يا غير فلز در طرفين تشكيل شده است، ما بين اين دو لايه با ماده‌ای عايق پر شده و اين عايق با چسب به دو ورق متصل می‌گردد. ماده عايق فوق در اصل همان هسته اصلی ساختار ساندويچ پانل بوده كه بايد سبک و سخت و با توجه به نياز، می‌تواند خواص فيزيكی خاص و متفاوتی داشته باشد.

در مجتمع صنعتی ماموت  ماده عايق همان فوم پلی یورتان سفت و سخت با استحكام ایده آل خود نسبت به وزن سبک آن، دارای خواص عایق حرارتی و عايق صوتی، دوام زياد با تضمین عملکرد بالا و بهره وری انرژی استثنایی می‌باشد.

ساندویچ پانل های فولادی ماموت 5019 از پیش ساخته شده اند که به شما امکان انتخاب بین مواد عایق بندی مختلف، پروفیل، ابعاد عایق، سطوح و طیف رنگ را می دهد. پانل های جمع و جور، همه در یک عناصر، شامل پوشش خارجی، جامد، لایه ای از عایق و درزگیر داخلی است.

پانل های نمایشی می تواند به صورت افقی یا عمودی مورد استفاده قرار گیرد و همچنین با تنظیم مجدد یا مخفی در دسترس است. تمام پانل ها یک راه حل  برای نصب سریع و ساده است. با استفاده از ساندویچ پانل های فولادی ماموت 5019 می توان ساختمان را به سرعت و به طور موثر ساخت، همچنین دارای عایق مطلوب و ایمنی آتش، با نما و زیبایی  و سقف.

کاربرد ساندویچ پانل:

همواره می توان از ساندویچ پانل ها در بسیاری از ساخت و سازها استفاده کرد برای نمونه در ساخت

سرد خانه‌ها و صنایع برودتی – دفاتر کارگاهی – درمانگاه صحرایی – سرویس بهداشتی – نمازخانه و محیط آموزشی- تعمیرگاه سیار-

پست نگهبانی- ویلاهای یک و دو طبقه- واحدهای امدادی در زمان‌های بحرانی مانند زلزله ساخت انواع سوله- دیوار و سقف سالن‌های

تولید – ساختمان‌های اداری و هتل‌ها- کانکس- کانتینرها- کاربرد ساندویچ پانل در مخازن چند جداره- پوشش سوله انبار- خانه‌ها و ویلاها-

ساندویچ پانل در صنایع- پوشش سوله- باشگاه و سرد خانه- واحدهای امدادی در زمان‌های بحرانی مانند زلزله ساخت انواع سوله،

مسکونی- انبار غلات-  مدارس و درمانگاه‌های سیار- سردخانه گوشت و لبنیات- خانه‌های سیار و کاروان‌ها-استخرهای سرپوشیده و

سالن‌های ورزشی- دیوار و سقف ساختمان‌های صنعتی- دیوار و سقف کاذب و دیوار تقسیم داخلی و اتاق‌های اداری در کارخانه‌ها می‌باشد.

همچنین ساندویچ پانل‌ها کاربردهای گوناگونی دیگری هم در صنایع مختلف دارد از جمله:

– ساخت کانکس، کانکس‌های یخچال دار ثابت و متحرک

– ساخت کانتینر

– ساخت انواع سازه و خانه پیش ساخته، کمپ‌های اسکان موقت، سوله، انبار و بارانداز

– ساخت مجتمع‌های ورزشی

– ساخت کارخانه صنعتی و تولیدی

– ساخت سردخانه‌های صنعتی و نیمه صنعتی

چرا ساندویچ پانل:

برای استفاده از هرنوع مصالح در ساخت و ساز همواره باید به چند نکته از جمله مقاومت ،طول عمر،تنوع و .. توجه کرد ساندویچ پانل

ها دارای مزایای بسیاری هستند از جمله:

– عایق بسیار قوی انرژی

– سبک بودن در مقایسه با سایر مصالح

– قیمت تمام شده بسیار پایین نسبت به مصالح سنتی

– قابل شستشو

– نصب و اجرای آسان و سریع

– رنگ‌بندی‌های متنوع

– عایق صوتی مناسب

– مقاومت زیاد در برابر نیروهای برشی ناشی از زلزله

– افزایش عمر مفید سازه

– قابلیت انعطاف‌پذیری زیاد جهت استفاده در طرح‌های خاص

– مقاومت بالا در برابر حلال‌ها و عدم خورندگی در محیط‌های بازی و اسیدی

انواع ساندویچ پانل

۱- ساندویچ پانل پلی یورتان

این نوع از ساندویچ پانل دارای دو نوع است و تفاوت آن تنها فومی که برای عایق بندی مورد استفاده قرار گرفته است.

نوع اول: ساختار سازنده این نوع شامل پلی یول و ایزوسیانورات است که در بازار آن را با نام تجاری PIR می شناسند.

نوع دوم:مواد سازنده این نوع شامل پلی یول و ایزوسیانات است از این رو در بازار آن را بانام تجاری PURمی شناسند.

حضور کاتالیزور برای هر دو نوع در جهت تسریع ترکیب الزامی است همچنین از گاز B141 برای تنظیم دانسیته فوم استفاده می شود.ساندویچ پانل PIRیا همان نوع اول علاوه بر ویژگی های چون عایق حرارتی و برودتی ، عایق صوت،مقاوم در برابر رطوبت ،وزن سبک یک تفاوت اساسی با نوع دوم یا PUR دارد و آن این است که ضد حریق نیز هست لذا در هنگام آتش سوزی ها حالت خود را از دست نمی هد.

۲- ساندویچ پانل پلی استایرن

این ساندویچ پانل نسبت به پلی یورتان هم سبک تر است هم قیمت مناسب تری دارد در ضمن از لحاظ عایق حرارتی و صوتی نیز در درجه پایین تری از پلی پورتان است چرا که جنس عایق به کار رفته در این پانل از پلی استایرن است که بیش تر با نام یونولیت آن را می شناسند.

۳- ساندویچ پانل پشم سنگ

عایق به کار رفته در این پانل ها الیاف پشم سنگ است،پشم سنگ با دارا بودن نقطه ذوب معادل 1300 بسیار مقاوم است و ضریب انتقال حرارتی کمی هم دارد مهم ترین ویژگی این پانل ها ضد حریق بودن آن هاست درجه ضدحریق بودن ساندویچ پانل پشم سنگ از پلی یورتان PIRهم بالاتر است به همین دلیل برای مصارف خاص صنعتی  مانند گرم خانه ها، کوره های پخت مورد استفاده قرار می گیرد.

ساندویچ پانل سقفی

یک مدل از ساندویچ پانل ها است که به نوعی جز مصالح ساختمانی هم محسوب می شود و در جهت پوشش سقف ها کاربرد دارد ساندویچ پانل سقفی از ضخامت ۴ الی ۲۰ سانتی‌متر با فوم تزریقی پلی یورتان سخت (دانسیته ۲±۴۰) تولید می‌شود. این نوع ساندويچ پانل مقاوم در برابر رشد گیاهان و قارچ‌ها و دارای ضریب هدایت حرارتی پایین می‌باشد. عرض مفید پانل سقفی ۱/۰۸ متر می‌باشد.

ساندویچ پانل دیواری

 یک مدل از پانل ها است که با دارا بودن چهار نوع مختلف در بازار کار حرفی برای گفتن دارد  ساندويچ پانل دیواری  از دو لایه ورق که مابین آن‌ها فوم تزریق شده است و جهت پوشش دیوار به کار می‌رود ساخته می شود. ساندويچ پانل دیواری برای پوشش دیواره‌های فضاهای صنعتی، سردخانه‌ها، کانکس‌ها، ساختمان‌های پیش ساخته و.. به کار می‌رود. این ساندويچ پانل دارای عرض مفید ۱/۱۴ متر وگستره ضخامت از ۴ تا ۲۰ سانتی‌متر است.

ساندویچ پانل سردخانه‌ای

این مدل از پانل ها جهت استفاده در سقف یا دیوار سرد خانه بکار گرفته می شوند ساندويچ پانل سردخانه‌ای از ترکیب هسته پلی یورتان rigid بین دو لایه ورق فلزی تشکیل می‌شود که از ضخامت ۸ تا ۲۰ سانتی‌متر بنا به کاربری آن تولید می‌گردد. پلی یورتان مورد استفاده در آن ماده‌ای است کاملاً سخت و شکننده، به همین دلیل به تنهایی چندان قابل استفاده نمی‌باشد. اما با ساندویچ کردن این ماده بین دو لایه ورق فلزی با مقاومت کششی بالا به خواص مکانیکی مورد نظر دست پیدا می‌کنیم.

مشخصات فنی ساندویچ پانل:

ورق‌های گالوانیزه عمومی ساندويچ پانل موجود در بازار ایران
نوع و ضخامت ورق مورد استفاده: ورق الوزینگ (روی و آلومینیم)، گالوانیزه و آلومینیوم پیش رنگ شده به ضخامت ۰/۵ الی ۰/۷ میلیمتر در رنگ‌های متنوع و از نوع سوپر پلی استرکوره‌ای به ضخامت ۲۵ میکرون در قسمت بیرون و ۷ مکرون در رنگ پرایمر کوره‌ای از داخل در محل اتصال ورق با فوم. (چسبندگی فوم به ورق)

نوع پوشش ساندویچ پانل:

دو رو ورق، یک رو ورق یک رو فویل، یک رو ورق نایلون، یک رو ورق یک رو کاغذ، دو رو نایلون، دو رو کاغذ، دو رو فویل.
نوع فوم ساندويچ پانل: پلی اورتان سخت با دانسیته ۲+۴۰ کیلوگرم بر متر مکعب.
مدل‌ها: DND صاف– RPO پیچ مخفی بدون شیار– RP1 پیچ مخفی میکروویو– RP2 پیچ مخفی شیار ریز– RP3 پیچ مخفی شیار درشت

ساندويچ پانل

رنگ ساندویچ پانل:

ساندويچ پانل در ۱۲ طیف رنگی مختلف ازجمله سفید، آبی، قرمز، نقره‌ای، طوسی، کرم، سبز، یشمی، زرد و بنفش تولید می‌شود.

فوم پلی یورتان ساندویچ پانل:

پلی‌اورتان فوم سبکی است که از ترکیب پلی یول و ایزو سیانات در شرایط خاص و در حضور کاتالیزور تولید می‌شود. پلی اورتان نوعی فوم است که در آن بیشتر خلل و فرج بسته شده و می‌توان از آن به عنوان عایق حرارتی استفاده کرد. پلی اورتان در هر دانسیته مورد نیاز قابل تولید است. حداکثر دمای عملکرد پلی اورتان ۷۰ الی ۸۰ درجه سانتی گراد است. پلی اورتان در دمای بالاتر از ۱۰۰ الی ۱۱۰ درجه تجزیه می‌شود.

فوم پلی یورتان
فوم های پلی یورتان فوم های سبکی هستند که در شرایط خاص و در حضور کاتالیزورها تولید می شوند . پلی یورتان از ترکیب شدن پلی یول و ایزوسیانات به وجود می آیند و به دلیل بسته بودن بیشتر خلل و فرج های آن ها عایق های حرارتی مناسبی برای ساندویچ پانل ها می باشند .
ساندویچ پانل پلی یورتان از دو لایه ورق تشکیل شده است که هسته ساندویچ پانل را پوشش می دهند و مانند سایر ساندویچ پانل ها در سقف ها و دیوارها به کار برده می شوند و عایق حرارتی و صوتی بسیار خوبی به شمار می آیند و بهره وری انرژی دو برابری و همچنین خواص مکانیکی و حرارتی آ ن، آن ها را در رده ی بهترین ساندویچ پانل ها قرار داده است .
از ساندویچ پانل با فوم پلی یورتان می توان با تغییر خواص عایق در موارد گوناگون از قبیل ایجاد قابلیت ارتجاعی و لاستیکی و تبدیل کردن فوم های سخت به عایق های عالی و ایجاد پوشش با خاصیت ضد خورندگی استفاده کرد.
فوم های پلی یورتان تا دمای 100 الی 110 درجه مقاوم می باشند و استحکام خود را از دست نمی دهند ولی بالاترین دمایی که پلی یورتان در آن عملکرد دارد 70 تا 80 درجه سانتی گراد می باشد و در دانسیته 40 تا 42 کیلوگرم در هر متر مکعب به مقاومت حرارتی خوب و مطلوب می رسند.
ساندویچ های پانل با فوم پلی یورتان به دو نوع پایه پلی استر و پایه پلی اتر تقسیم بندی می شوند:

مزایای و خواص ساندویچ پانل با فوم پلی یورتان 
ساندویچ پانل های با فوم پلی یورتان به دلیل وزن بسیار کم داشتن وسبک بودن به راحتی قابل اجرا می باشند و نصب آن ها آسان می باشد و همچنین خاصیت ضد آب بودن آن ، آن ها را در برابر رطوبت و بارش باران و برف مقاوم می کند و باعث می شود مایعات جذب نشوند.
ساندویچ پانل های پلی یورتان بسیار مقاوم می باشند و دوام و عمر بالایی دارند . در برابر حشرات مقاوم می باشند وبه وسیله آن ها خورده نمی شوند .
هزینه ی ساندویچ پانل ها با فوم پلی یورتان بسیار پایین می باشد.
ساندویچ پانل های با فوم پلی یورتان در برابر آتش مقاوم می باشند و فوم های پلی یورتان استفاده شده در ساندویچ پانل ها در سه کلاس b1 که به آن فوم پلی یورتان خود خاموش شونده سریع یا نسوز گفته می شود و کلاس b2 که به آن فوم پلی یورتان خود خاموش شونده یا کند سوز و کلاس b3 که به آن فوم پلی یورتان با شعله پذیری معمولی گفته می شود دسته بندی می شوند و به دلیل ساختار آلی فوم پلی یورتان ، ساندویچ پانل های پلی یورتان شعله پذیری بالایی دارند .
نوع دیگری از فوم های پلی یورتان نیز وجود دارد که به فوم پلی ایزوسیوناریت pir معروف می باشند و در مقابل شعله و آتش بسیار مقاوم می باشد و نمی سوزند و به آن فوم پلی یورتان نسوز گفته می شود .
از دیگر مزایای مفید ساندویچ پانل با فوم پلی یورتان ظاهر مناسب و تنوع رنگی بالای آن می باشد و علاوه بر این در فوم های پلی یورتان که به عنوان عایق به کاربرده می شود باکتری ها نمی توانند رشد وتکثیر پیدا کنند وبنابرین مقاومت فشاری بالای آن نیز باید در نظر گرفته شود که مزیت مهم دیگر آن ها می باشد .
ساندویچ پانل ها قابل شستشو می باشند و قابلیت انعطاف پذیری بالایی برای استفاده در طرح های گوناگون دارند .
ساندویچ پانل های پلی یورتان سقفی معمولا دارای ساختار ذوذنقه ای می باشند و به این دلیل این گونه طراحی و اجرا می شوند که نزولات آسمانی از قبیل باران و تگرگ و برف به راحتی از روی آن بریزند و در سقف جمع نشوند .
ساندویچ پانل های پلی یورتان ساختارهای نر و ماده دارند که این ساختارها مختص خودشان می باشد و باعث درزگیری بهتر سازه و همچنین موجب کاربرد راحتر و آسانتر آن ها در هنگام نصب می شود .
در ساندویچ پانل با فوم پل یورتان نوع ورق به کار رفته و همچنن تعداد عاج ها یی که در آن استفاده می شود و همچنین گام های به کار رفته در آن بر مقاومت فشاری و تحمل بار آن ها تاثیر دارند و معمولا در این نوع ساندویچ پانل ها ضخامت ساندویچ پانل ها زیاد مهم نمی باشد و تاثیر آن چنانی ندارد .

روش‌های کاهش هزینه ساندویچ پانل:

برای پایین آوردن قیمت ساندويچ پانل روش‌های متعددی وجود دارد که در زیر به چند مورد آن اشاره می‌کنیم:

– به جای اینکه در هر دو طرف پانل از ورق فلزی استفاده گردد، تنها در یک طرف ورق فلزی به کار رود.

– پایین آوردن ضخامت ورق فلزی از ۵/۰ میلیمتر به ۴/۰ میلی‌متر.

– کاهش گام‌های به کار رفته در پانل.